Udziały w spółce z o.o. po rozwodzie wspólnika – praktyczne problemy

Witold Studziński
Adwokat
rozwiń więcej
Udziały w spółce z o.o. po rozwodzie wspólnika – praktyczne problemy
Rozwód wywołuje szereg konsekwencji w sferze praw majątkowych obojga małżonków. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak orzeczenie rozwodu wpłynie na posiadane przez jednego z małżonków udziałów w spółce z o.o., w sytuacji gdy małżonkowie nie zawierali ze sobą tzw. intercyzy, czyli umowy majątkowej małżeńskiej.

Sądowe spory na tym tle należą zazwyczaj do bardzo skomplikowanych – odbywają się one w ramach postępowania o podziału majątku (małżeńskiego).

Punktem wyjścia jest ustalenie, który z małżonków i kiedy nabył udziały w spółce. Możliwe są następujące sytuacje:

1. udziały w spółce zostały nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego,

2. udziały w spółce zostały nabyte w trakcie trwania związku małżeńskiego, przez jednego małżonka, ze środków należących do majątku osobistego tego małżonka,

3. udziały w spółce zostały nabyte w trakcie trwania związku małżeńskiego, przez jednego małżonka, ze środków należących do majątku wspólnego małżonków.

Udziały nabyte przed małżeństwem

Pierwsza z opisanych wyżej sytuacji jest najprostsza.

Jeśli udziały w spółce zostały nabyte jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego, wówczas nie ma podstaw do dokonywania jakichkolwiek rozliczeń z tytułu ich nabycia w toku sprawy o podział majątku.

Małżonek, który takie udziały nabył może je zatrzymać, bez konieczności rozliczeń w drugim małżonkiem.

Udziały nabyte w małżeństwie do majątku osobistego małżonka

Druga z opisanych sytuacji niesie ze sobą podobne konsekwencje jak pierwsza.

Także w tym wypadku małżonek zatrzymuje udziały i nie musi się on zasadniczo z nich rozliczać, ponieważ nabył je z majątku osobistego.

Szczególna sytuacja może zachodzić, wtedy gdy małżonek ten, środki na nabycie udziałów otrzymał z majątku osobistego drugiego współmałżonka (sytuacja dość rzadka w praktyce).

Udziały nabyte w małżeństwie do majątku wspólnego

Trzeci przypadek jest najbardziej skomplikowany.

Zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).

Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Ustawodawca przewiduje więc generalną zasadę, że wszystko co małżonkowie nabędą w toku małżeństwa stanowi ich wspólność (a w razie orzeczenia rozwodu podlega podziałowi i rozliczeniu).

Jeśli mąż kupi samochód ze środków z majątku wspólnego, to będzie on objęty wspólnością ustawową – nawet jeśli w dowodzie rejestracyjnym samochodu wpisany będzie jedynie mąż. Po rozwodzie samochód ten podlega rozliczeniu (zostanie on zapewne przyznany jednemu z małżonków, ale – w uproszczeniu - z obowiązkiem zapłaty połowy jego wartości na rzecz drugiego małżonka).

W przypadku udziałów w spółce z o.o. sytuacja jest inna.

Warto zwrócić uwagę na wyrok Sądu Najwyższego z 20 maja 1995 roku (I CKN 1146/97) w którym SN wyraził pogląd, że w przypadku nabycia przez małżonka ze środków pochodzących z majątku wspólnego, w drodze czynności prawnej udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, wspólnikiem staje się tylko małżonek uczestniczący w tej czynności. Innymi słowy, drugi małżonek wspólnikiem nie zostanie – nie będzie on przykładowo uprawniony do głosowania w zgromadzeniach wspólników.

Praktyka sądowa i orzecznictwo dopuszczają jednak rozliczenie takich udziałów w przypadku rozwodu. Środki wydatkowane na zakup udziałów traktowane są jako nakład z majątku wspólnego, zaś zgodnie z art. 44 § 1 kro,  każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty. Jak wygląda to w praktyce?

Polecamy: Sprawy rodzinne - Rozwody

Otóż w praktyce przyjmuje się, że rozliczeniu podlega nie tyle nakład w nominalnej wysokości, co aktualna wartość udziału.

Może bowiem być tak, że małżonkowie przeznaczyli kiedyś 100.000 zł na zakup udziałów w spółce, ale spółka od tego czasu znacznie zwiększyła swój majątek i obecnie udziały te warte są 1.000.000 zł.

W takim wypadku wartość nakładu z majątku wspólnego małżonków na nabycie należącego do jednego z nich udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością ustala się według ceny rynkowej tego udziału. Należy przy tym mieć na względzie stan spółki z chwili ustania wspólności majątkowej małżeńskiej, a ceny z daty orzekania  - por. uchwała SN z 13 marca 2008 roku, III CZP 9/2008.

Polecamy: Sprawy rodzinne - Małżeństwo

Oczywiście taki mechanizm ustalenia wartości nakładów działa także w odwrotnym kierunku, kiedy to spółka znacznie straciła na wartości od czasu zainwestowania w nią przez małżonków.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...