Zarząd w spółce partnerskiej

Anna Sierocińska
rozwiń więcej
Zarząd w spółce partnerskiej /Fot. Fotolia / Fotolia
Spółka partnerska to osobowa spółka handlowa, która tworzona jest w celu wykonywania wolnego zawodu. Pomimo tego, że nie jest osobą prawną, Kodeks Spółek Handlowych przewiduje możliwość powołania dla niej zarządu, ukształtowanego na wzór zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka partnerska to osobowa spółka handlowa, tworzona przez partnerów w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą (art. 86 ksh). Partnerem spółki partnerskiej może zostać tylko osoba fizyczna, która uprawniona jest do wykonywania któregoś z wymienionych w art. 88 k.s.h. wolnego zawodu (adwokata, aptekarza, architekta, inżyniera budownictwa, biegłego rewidenta, brokera ubezpieczeniowego, doradcy podatkowego, maklera papierów wartościowych, doradcy inwestycyjnego, księgowego, lekarza, lekarza dentysty, lekarza weterynarii, notariusza, pielęgniarki, położnej, radcy prawnego, rzecznika patentowego, rzeczoznawcy majątkowego i tłumacza przysięgłego).

W sprawach, które nie zostały uregulowane w dziale dotyczącym spółki partnerskiej, stosuje się odpowiednie przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Reprezentacja i prowadzenie spraw spółki

Zgodnie z art. 96 k.s.h. każdy partner uprawniony jest do samodzielnego, jednoosobowego reprezentowania spółki, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Ze względu na brak odrębnych regulacji, w sprawach dotyczących prowadzenia spraw spółki partnerskiej stosuje się odpowiednie przepisy o spółce jawnej. Wynika stąd, że to partnerzy prowadzą sprawy spółki.

Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny

Zarząd

Ustawodawca przewidział możliwość powołania przez partnerów zarządu (art. 97 § 1 k.s.h.). W przypadku skorzystania z tego uprawnienia, ci partnerzy, którzy nie wejdą w skład zarządu, zostaną pozbawieni prawa do prowadzenia spraw oraz reprezentowania spółki.

Zgodnie z odesłaniem z art. 97 § 2 k.s.h. do zarządu spółki partnerskiej stosuje się odpowiednie przepisy dotyczące spółki z o.o. (art. 201-211 oraz art. 293-300 k.s.h.)

Wobec tego zarząd spółki partnerskiej funkcjonuje analogicznie do zarządu w spółce z o.o. w następujących kwestiach:

  • Reprezentacja oraz prowadzenie spraw spółki (wyłączenie kompetencji partnerów w sferze zewnętrznej i wewnętrznej);
  • Zarząd jest jedno lub wieloosobowy (art. 201 § 2 k.s.h.), a członkowie zarządu są powoływani i odwoływani uchwałą partnerów, chyba że umowa stanowi inaczej (art. 201 § 4 k.s.h.);
  • Do zarządu można powołać osoby spoza grona partnerów (art. 201 § 3 k.s.h.);
  • Mandat i kadencja (art. 202 k.s.h.);
  • Zakres i sposób reprezentacji (art. 205-206 k.s.h.);
  • Ograniczenia, jakimi podlega zarząd (art. 207 k.s.h.);
  • Wewnętrzna organizacja zarządu (art. 208 k.s.h.);
  • Zawieranie umów z członkami zarządu (art. 210 k.s.h.);
  • Zakaz konkurencji (art. 211 k.s.h.);
  • Odpowiedzialność wobec spółki za wyrządzoną jej szkodę (art. 293 k.s.h.) oraz wobec wierzycieli spółki (art. 299 k.s.h.) i jej wspólników oraz osób trzecich.

Zobacz: Spółki

Kontrowersje

Możliwość powierzenia zarządowi prowadzenia spraw i reprezentacji spółki osobowej, nazywanej także ułomną osobą prawną, jest kwestią kontrowersyjną. Pytanie o to, czy zarząd spółki partnerskiej jest organem, czy może raczej quasi-organem, do dziś pozostaje przedmiotem ożywionej dyskusji wśród przedstawicieli doktryny.

Problematyczny wydaje się być także zbieg odesłań w Kodeksie Spółek Handlowych. Z jednej strony art. 89 k.s.h. mówi o tym, żeby w sprawach nieuregulowanych w dziale dotyczącym spółki partnerskiej odpowiednio stosować przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa stanowi inaczej. Z drugiej strony art. 97 k.s.h. § 2 mówi o tym, aby do zarządu stosować odpowiednio przepisy o zarządzie spółki z o.o.

Ze względu na wyłączenie stosowania art. 96 k.s.h., który dotyczy reprezentacji, nie ulega wątpliwości, ze w przypadku powołania zarządu, partnerzy pozbawieni są prawa do reprezentacji spółki.

Pozbawienie prawa do prowadzenia spraw spółki nie jest aż tak oczywiste, ze względu na odesłanie do spółki jawnej z uwagi na brak oddzielnych przepisów w dziale dotyczącym spółki partnerskiej.

Uznaje się jednak, że w przypadku powołania zarządu, pierwszeństwo mają przepisy o zarządzie spółki z o.o., gdyż dotyczą spółki partnerskiej, która ma zarząd. Dopiero w następnej kolejności stosuje się przepisy o spółce jawnej.

Wobec powyższego, zarząd w spółce partnerskiej będzie działał tak jak w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i przejmuje prowadzenie spraw spółki oraz reprezentuje ją na zewnątrz.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 1 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych z późn. zm. (Dz. U. 2017 poz. 1577)

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...