Wkłady komandytariusza w spółce komandytowej

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi
spółka partnerska
rozwiń więcej
Wkłady komandytariusza w spółce komandytowej / Fotolia
Podstawowym obowiązkiem wspólników osobowych spółek handlowych jest wniesienie wkładów do nowo powstającej spółki. Wkłady mogą mieć charakter świadczenia pieniężnego lub niepieniężnego Wkład pieniężny występuje w postaci znaków pieniężnych wyrażonych w polskiej walucie, natomiast charakter wkładów niepieniężnych jest zróżnicowany, gdyż może stanowić zarówno świadczenie pracy lub usług jak i zbywalne prawa rzeczowe, obligacyjne lub prawa na dobrach niematerialnych.

Przepis art. 105 ksh jako obligatoryjną część umowy spółki komandytowej wymienia oznaczenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość. Zgodnie z art. 107 § 1 k.s.h. jeżeli wkładem komandytariusza do spółki jest w całości lub w części świadczenie niepieniężne, umowa spółki określa przedmiot tego świadczenia (aport), jego wartość, jak również osobę wspólnika wnoszącego takie świadczenie niepieniężne.

Zatem ustawa wymaga by wkład był oznaczony, co oznacza że umowa musi wskazywać czy wkład jest pieniężny, czy niepieniężny, a ponadto w przypadku wkładu niepieniężnego powinna określać przedmiot świadczenia. Wymogiem jest by w umowie został oznaczony wkład wnoszony przez każdego wspólnika, co za tym idzie musi również określać osobę wspólnika wnoszącego taki wkład. Oznaczenie wartości wkładu niepieniężnego odbywa się zwykle poprzez wskazanie jego wartości rynkowej.

Regulacja zawarta w art. 107 § 2 k.s.h. określa tzw. warunkowy wkład komandytariusza, zgodnie z przepisem zobowiązanie do wykonania pracy lub świadczenia usług na rzecz spółki oraz wynagrodzenie za usługi świadczone przy powstaniu spółki nie mogą stanowić wkładu komandytariusza do spółki, chyba że wartość innych jego wkładów do spółki nie jest niższa od wysokości sumy komandytowej.

Należy podkreślić, że powyższe ograniczenie odnosi się wyłącznie do wkładów komandytariuszy, komplementariusz nie jest w ten sposób ograniczony. Warunkowość wkładu komandytariusza polega na tym, iż wykonanie pracy lub świadczenie usług na rzecz spółki, może być wniesione tytułem wkładu pod warunkiem, że wartość innych jego wkładów nie jest niższa od wysokości sumy komandytowej. Ratio legis tego przepisu wiąże się, bowiem  z art. 112 § 1 k.s.h., zgodnie z którym komandytariusz jest wolny od odpowiedzialności w granicach wkładu wniesionego do spółki.

W sytuacji gdyby komandytariusz wniósł do spółki wkład wyłącznie w postaci pracy, której wartość byłaby równa co najmniej sumie komandytowej doszłoby do wyłączenia jego odpowiedzialności za zobowiązania spółki, wierzyciel nie mógłby zaspokoić swoich roszczeń, gdyż wniesiony w tej formie wkład nie stanowiłby majątku spółki, który podlegałby egzekucji.

Sprzedaż wierzytelności - opodatkowanie VAT

Limity zwrotu VAT za materiały budowlane 2013 - IV kwartał

Przejawem ochrony majątku spółki komandytowej jest regulacja zawarta w § 3 k.s.h. wyżej powołanego przepisu. Dotyczy ona często spotykanej w obrocie sytuacji, w której komplementariuszem w spółce komandytowej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna, zaś komandytariuszem wspólnik tej spółki, w takiej sytuacji, wkładu komandytariusza nie mogą stanowić jego udziały w tej spółce kapitałowej będącej komplementariuszem.

Wnoszenie takich wkładów powodowałoby, że przedmiotem dochodzenia przez wierzycieli byłyby te same elementy majątku spółki z o.o. lub akcyjnej. Udziały (akcje) stanowiłyby wówczas przedmiot zabezpieczenia komandytariusza (wkłady) i komplementariusza (spółki), a więc zamiast dwóch różnych mas majątkowych w rzeczywistości byłyby to te same prawa. Taka sytuacja znacznie ograniczyłaby możliwości zaspokojenia się potencjalnego wierzyciela spółki komandytowej.

Klaudia Szkodzińska, aplikant radcowski

Łukasz Bernatowicz, radca prawny

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...