Pozycja wspólników w spółce komandytowej

Pozycję komplementariusza najłatwiej przyrównać do wspólnika spółki jawnej. / Fotolia
Cechą charakterystyczną spółki komandytowej jest istnienie dwóch kategorii wspólników - o odrębnych funkcjach i obowiązkach w spółce.

Jakie typy wspólników przewiduje konstrukcja spółki komandytowej

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych, aby spółkę uznać za spółkę komandytową musi w niej występować przynajmniej jeden komplementariusz (wspólnik zarządzający) i jeden komandytariusz. Sam kodeks nie precyzuje tego kto może być wspólnikiem spółki komandytowej- może być to zarówno osoba fizyczna, jak i prawna (w tym tzw. ułomne osoby prawne- np. inne spółki osobowe, czy wręcz inna spółka komandytowa). Pewne ograniczenia mogą wynikać z przepisów szczególnych.

Ustawa o radcach prawnych prezentując formy wykonywania zawodu radcy prawnego przewiduje m.in. uczestnictwo w spółce komandytowej. Komplementariuszami tej spółki mogą jednak być jedynie radcowie prawni lub adwokaci (oraz prawnicy zagraniczni wykonujący zawód w Polsce). Ten rygor nie dotyczy już komandytariuszy, którzy nie muszą być członkami żadnej z powyższych korporacji zawodowych.

Porównaj: Spółka komandytowa - podstawowe informacje

Kim jest komplementariusz

Pozycję komplementariusza najłatwiej przyrównać do wspólnika spółki jawnej. Do jego uprawnień należy prowadzenie bieżących spraw spółki i jej reprezentacja w stosunku do osób trzecich. Komplementariusz ponosi pełną odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem osobistym. Podobnie jak ma to miejsce w spółce jawnej jest to odpowiedzialność subsydiarna (tj. uruchamia się dopiero wtedy jeśli spółka okaże się niewypłacalna). Odpowiedzialności tej nie można skutecznie wyłączyć.

Komplementariusz jest więc wspólnikiem zarządzającym z możliwie szerokimi uprawnieniami w spółce- łącznie z pełnymi uprawnieniami kontrolnymi. To komplementariusze podejmują uchwały dotyczące losów spółki (np. co do jej dalszego istnienia), nie są w żaden sposób ograniczeni wolą komandytariuszy.

Kim jest komandytariusz

Komandytariusz to wspólnik „kapitałowy”- jego udział w spółce de facto sprowadza się do wniesienia wkładu (w tym na tzw. sumę komandytową). W zamian za to może liczyć na wypracowany przez spółkę udział w zysku. W zamian za słabą pozycję jaką komandytariusz ma w spółce, radykalnie zmniejszono jego odpowiedzialność za zobowiązania spółki- jest ona limitowana wysokością sumy kapitałowej (ta ustalana jest arbitralnie w umowie spółki, kodeks spółek handlowych nie przewiduje tu żadnej wartości nominalnej). Odpowiedzialność zmniejsza się proporcjonalnie do wniesionego wkładu- jeśli wkład wyrówna lub przekroczy sumę komandytową, odpowiedzialność osobista komandytariusza wygasa (może stracić jedynie wartość wkładu wniesionego do spółki).

Zapoznaj się z serwisem Windykacja

W zakresie funkcji kontrolnych komandytariusz ma prawo żądać odpisu sprawozdania finansowego za rok obrotowy oraz przeglądać księgi i dokumenty celem sprawdzenia jego rzetelności. Jeśli dostęp do dokumentów nie będzie mu zapewniony, na jego wniosek sąd rejestrowy może, z ważnych powodów, zarządzić ich udostępnienie.
Komandytariusz nie jest uprawniony ani zobowiązany do prowadzenia spraw spółki (choć umowa może mu nadać te uprawnienia) nie może też reprezentować spółki w stosunku do osób trzecich (chyba że działa jako pełnomocnik).
W sytuacji, w której komandytariusz uzurpowałby sobie uprawnienia komplementariusza (np. do reprezentowania spółki- a więc m.in. zaciągania w jej imieniu zobowiązań) ponosi pełną odpowiedzialność za zaciągnięte zobowiązania (tak jak komplementariusz). Podobnie, jeśli jego nazwisko pojawi się w firmie spółki, również odpowiadać będzie za jej zobowiązania całym majątkiem osobistym. 

Śmierć komandytariusza nie jest przesłanką rozwiązania spółki komandytowej (poza sytuacją, w której był jedynym komandytariuszem, wówczas należy uznać, że przestajemy mieć do czynienia ze spółką komandytową w rozumieniu art. 102 ksh).

Współpraca komplementariuszy i komandytariuszy

Komandytariusz mimo słabszej pozycji nadal jest wspólnikiem spółki - jego głos również liczy się w sytuacji uchwał dotyczących spraw najistotniejszych w spółce (przekraczających zwykły zarząd), a także zmiany umowy spółki.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...