Spółka cywilna – najważniejsze informacje

Anna Sierocińska
rozwiń więcej
Spółka cywilna – najważniejsze informacje /Fot. Fotolia / Fotolia
Jednym ze sposobów prowadzenia działalności gospodarczej jest zawarcie umowy spółki cywilnej regulowanej przez przepisy Kodeksu Cywilnego. Spółka cywilna jest stosunkiem obligacyjnym, umową zawartą pomiędzy osobami będącymi przedsiębiorcami. Przez umowę spółki co najmniej dwóch wspólników (przedsiębiorców) zobowiązuje się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego.

Charakter prawny spółki cywilnej

Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą ani podmiotem prawa cywilnego. Nie jest osobą prawną, a ze względu na to, że nie posiada zdolności prawnej, nie może być też uznana za ułomną osobę prawną. Pomimo że zgodnie z Kodeksem Cywilnym nie posiada osobowości prawnej, spółka cywilna jest podatnikiem VAT.

Umowę spółki zawierają co najmniej 2 podmioty będące przedsiębiorcami – osoby fizyczne podlegające wpisowi do CEIDG lub inne podmioty podlegające wpisowi do KRS.

Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny

Umowa spółki

Przez umowę spółki cywilnej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów (art. 860 § 1 k.c.)

Umowa spółki powinna być zawarta w formie pisemnej dla celów dowodowych.

Wkład może mieć postać wniesienia własności lub innych praw, a także rzeczy do używania i świadczenie usług. Bez względu na rodzaj i wartość wniesionego wkładu udział w zyskach i stratach jest równy (art. 867 § 1 k.c.) i obowiązuje domniemanie równej wartości wkładów.

Współwłasność łączna

Ze względu na brak osobowości prawnej spółka cywilna nie posiada odrębnego majątku. Między wspólnikami istnieje współwłasność łączna (art. 863 k.c.), co wiąże się z tym, że wspólnicy nie posiadają udziałów i nie mogą domagać się podziału majątku w czasie trwania spółki.

Za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiadają solidarnie własnym majątkiem.

Zobacz: Spółki

Rozwiązanie spółki

Rozwiązanie spółki może nastąpić:

  • Z ważnych powodów na żądanie wspólnika (orzeczenie sądu);
  • Ogłoszenie upadłości spółki;
  • Śmierć wspólnika;
  • Uchwała o rozwiązaniu spółki;
  • Upływ czasu, na jaki została powołana.

W przypadku rozwiązania spółki do podziału majątku wspólników stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych (art. 875 k.c.)

Przekształcenie spółki

Kodeks Spółek Handlowych przewiduje możliwość przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną (handlową spółkę osobową). Wpis spółki jawnej do rejestru sądowego ma charakter konstytutywny, gdyż nadaje byt prawny przekształconej spółce (art. 26 § 5 k.s.h.)

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny z późn. zm. (Dz.U. 2018 poz. 1025)

Ustawa z dnia 1 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych z późn. zm. (Dz. U. 2017 poz. 1577)

Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...