Śmierć wspólnika spółki z o.o.

Karolina Zając
rozwiń więcej
inforCMS
Proszę o informację, jakie są konsekwencje śmierci wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy skutkiem jest rozwiązanie spółki?

Udziały posiadane przez wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w kapitale zakładowym są, zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu spółek handlowych, co do zasady, zbywalne i podlegają dziedziczeniu tak jak każde inne prawo majątkowe.

Śmierć jednego ze wspólników nie skutkuje automatycznym rozwiązaniem spółki. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspólnicy spółki z o.o. chcący osiągnąć taki rezultat zamieścili odpowiednie zapisy w umowie spółki. Natomiast w sytuacji, gdy umowa nie zwierała stosownego zastrzeżenia umożliwiającego automatyczne rozwiązanie spółki w sytuacji śmierci jednego z udziałowców, wspólnicy mający taką intencję mogą bez potrzeby wprowadzania zmian w umowie podjąć uchwałę o jej rozwiązaniu. Zgodnie z art. 246 k.s.h. uchwała taka powinna być podjęta większością dwóch trzecich głosów, chyba że umowa spółki przewiduje rozwiązania surowsze.

Dziedziczenie udziałów po zmarłym wspólniku odbywa się na podstawie ogólnych zasad przyjętych w kodeksie cywilnym (art. 922-1088). Zgodnie z nimi w przypadku śmierci wspólnika posiadane przez niego w kapitale zakładowym spółki udziały podlegają dziedziczeniu albo na podstawie testamentu, albo w drodze tzw. dziedziczenia ustawowego.

W przypadku dziedziczenia ustawowego udziały dziedziczą krewni wspólnika, a w pierwszej kolejności będą to jego dzieci oraz małżonek, w dalszej kolejności dziedziczą rodzice i rodzeństwo wspólnika, a w przypadku ich braku, dziedziczy gmina właściwa według jego ostatniego miejsca zamieszkania. W takiej sytuacji momentem nabycia udziałów przez spadkobierców jest chwila śmierci wspólnika. Należy jednak podkreślić, iż prawa korporacyjne związane z posiadanymi w spółce udziałami mogą być wykonywane przez spadkobierców dopiero od chwili wydania przez sąd stwierdzenia nabycia spadku.

Wspólnicy chcący ustrzec się przed opisanymi powyżej rozwiązaniami mogą w umowie spółki wyłączyć wstąpienie spadkobierców do spółki. Artykuł 183 k.s.h. stanowi, iż umowa spółki może ograniczyć lub wyłączyć wstąpienie do spółki spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika. Taki zapis musi jednak określać dokładnie warunki spłaty spadkobierców, w przeciwnym bowiem razie będzie on bezskuteczny i spadkobiercy wstąpią do spółki, tak jakby takie zastrzeżeni nie zostało w umowie spółki zamieszczone.

Wspólnik może w granicach określonych w umowie spółki dowolnie rozporządzać swoimi udziałami. Zależnie od jego intencji może on np. postanowić, iż posiadane przez niego udziały po jego śmierci zostaną przekazane wspólnikom lub innym dowolnie wybranym osobom. Takie rozporządzenie udziałem - tzw. rozporządzenie na wypadek śmierci (mortis causa) - powinno być sporządzone w formie testamentu.

Karolina Zając

prawnik w Kancelarii Rachelski i Wspólnicy

Podstawa prawna:

• art. 180-183 i 246 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn.zm.),

• art. 922-1088 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn.zm.).

 

Moja firma
Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż
14 sty 2025

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne
14 sty 2025

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi
15 sty 2025

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym
13 sty 2025

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]
10 sty 2025

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji
09 sty 2025

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców
08 sty 2025

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych
08 sty 2025

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?
08 sty 2025

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok
07 sty 2025

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

pokaż więcej
Proszę czekać...