W jaki sposób dokonać zmiany procentowego udziału wspólników w spółce cywilnej

Emilia Bartkowiak
rozwiń więcej
inforCMS
W spółce cywilnej są trzej wspólnicy mający następujące udziały: 1) 49%, 2) 26% i 3) 25%. Drugi i trzeci wspólnik to małżeństwo, które nie ustanowiło rozdzielności majątkowej. Jak od nowego roku zmienić udziały wspólników na następujące: 1) 49%, 2) 41% i 3) 10%? Co i gdzie trzeba zgłosić? Spółka prowadzi pkpir.

RADA

W związku ze zmianą proporcji udziałów wspólników w spółce muszą Państwo jedynie sporządzić spis z natury na dzień zmiany proporcji udziałów i dokonać aktualizacji danych w urzędzie skarbowym na formularzu NIP-2. Spółka cywilna między małżonkami nie różni się bowiem w sensie formalnym od zwykłej spółki cywilnej, w której wspólnicy są wobec siebie osobami obcymi. Z tym jednym zastrzeżeniem, że stosunki majątkowe między wspólnikami - małżonkami żyjącymi we wspólności ustawowej małżeńskiej są oceniane w aspekcie wspólności łącznej. Rodzi to pewne ograniczenia jedynie w przypadku rozwiązania spółki. Jak zmienić udziały wspólników - opisujemy w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Umowa spółki cywilnej powinna być zawarta w formie pisemnej. Zmianę proporcji udziałów w spółce można wprowadzić w formie aneksu do umowy spółki albo na podstawie uchwały wspólników podjętej w tym przedmiocie. Forma zmiany proporcji zależy od postanowień zawartych w umowie spółki. Aneks i uchwałę należy sporządzić w formie pisemnej (zob. przykłady). Co ważne, jeżeli umowa spółki nie zawiera postanowień w przedmiocie trybu głosowania nad uchwałami, to uchwały w takim przypadku muszą być podejmowane jednomyślnie.

PRZYKŁADY

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przychody wspólnika (podatnika) z udziału w spółce cywilnej należy określić proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Zasadę tę należy stosować także odpowiednio do rozliczania kosztów podatkowych, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

PRZYKŁAD

W spółce cywilnej z dniem 17 lipca 2009 r. dokonano zmiany proporcji udziału wspólników z: 1) 49%, 2) 26% i 3) 25% na: 1) 49%, 2) 41% i 3) 10%.

Do 17 lipca 2009 r. przychody i koszty przypadające na wspólników tej spółki powinny być ustalane proporcjonalnie do udziału każdego z nich sprzed zmiany, tj. w wysokości: 1) 49%, 2) 26% i 3) 25%. Natomiast od dnia 18 lipca 2009 r. przychody i koszty przypadające na wspólników tej spółki powinny być ustalane proporcjonalnie do udziału każdego z nich po zmianie, tj. 1) 49%, 2) 41% i 3) 10%. Innymi słowy, do dnia 17 lipca 2009 r. dochód wspólnika za rok podatkowy 2009 będzie ustalany według jego udziału w spółce w okresie od stycznia do 17 lipca 2009 r., zaś w okresie od 18 lipca 2009 r. do grudnia 2009 r. według zmienionego udziału w spółce. Ponieważ zmiana proporcji udziału dotyczy tylko wspólników nr 2 i 3, dochód wspólnika nr 1 za rok podatkowy 2009 będzie ustalany za okres od stycznia do grudnia 2009 r. bez zmian.

Wpis do ewidencji

Spółka cywilna, jako podatnik niebędący osobą fizyczną, podlega obowiązkowi wpisu do ewidencji i identyfikacji podatników i płatników we właściwym urzędzie skarbowym. Zgłoszenie identyfikacyjne zawiera w szczególności pełną i skróconą nazwę (firmę), formę organizacyjno-prawną, adres siedziby, numer identyfikacyjny REGON, organ rejestrowy lub ewidencyjny i numer nadany przez ten organ, wykaz rachunków bankowych, adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej, przedmiot wykonywanej działalności, a w przypadku spółek cywilnych także dane dotyczące wspólników.

W przypadku zmiany danych objętych zgłoszeniem indentyfikacyjnym na podatniku ciąży tzw. obowiązek aktualizacyjny. Polega on na dokonaniu zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Zatem w przypadku zmiany proporcji udziałów w spółce cywilnej należy dokonać także aktualizacji danych na formularzu NIP-2 w terminie nie późniejszym niż 30 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana proporcji udziałów.

Zmiana proporcji udziałów w spółce cywilnej nie jest informacją podlegającą ujawnieniu ani w urzędzie statystycznym, ani też w wydziale ewidencji działalności gospodarczej.

Spis z natury

Spółki cywilne mogą prowadzić księgę przychodów i rozchodów (§ 2 rozporządzenia w sprawie prowadzenia pkpir). W razie zmiany proporcji udziałów wspólników w księdze przychodów i rozchodów należy sporządzić spis z natury towarów handlowych, materiałów podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów.

Jeżeli zatem zamierzają Państwo dokonać zmiany proporcji udziałów w spółce cywilnej, to na dzień zmiany proporcji tych udziałów z: 1) 49%, 2) 26% i 3) 25% na: 1) 49%, 2) 41% i 3) 10% należy sporządzić spis z natury. O zamiarze sporządzenia spisu z natury, w przypadku zmiany proporcji udziałów w spółce cywilnej, w terminie innym niż na dzień 1 stycznia i 31 grudnia, należy zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Zawiadomienia należy dokonać w terminie co najmniej siedmiu dni przed datą sporządzenia tego spisu. Jeżeli Państwo zamierzają zmienić proporcję udziałów w spółce na dzień 31 grudnia 2009 r. lub na dzień 1 stycznia 2010 r., to nie muszą Państwo zawiadamiać właściwego naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze sporządzenia spisu z natury.

• art. 860, 861, 863, 867 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 131, poz. 1075

• § 2, 27, 28 i 29 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 988

• art. 8 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 127, poz. 1052

• art. 5 i art. 9 ust. 1 ustawy z 3 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników - j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 18, poz. 97

Emilia Bartkowiak

aplikant radcowski

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...