Kompetencje rady nadzorczej

Radzie nadzorczej w spółce akcyjnej przysługuje prawo delegowania swoich członków do czasowego wykonywania funkcji członków zarządu. Takie prawo, wynikające z art. 383 kodeksu spółek handlowych, daje radzie nadzorczej zbyt dalekie uprzywilejowanie.


Kompetencje rady nadzorczej w spółce akcyjnej zostały zbyt rozszerzone. W ten sposób został zaburzony układ kompetencji, jaki przysługuje organom spółki. Tym bardziej, że art. 3711 k.s.h. nie zezwala radzie nadzorczej wydawać zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw spółki. Z kolei art. 368 k.s.h. stanowi, że zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje ją, natomiast art. 382 k.s.h. upoważnia radę nadzorczą do sprawowania stałego nadzoru nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności.

Radzie nadzorczej przysługują kompetencje z zakresu nadzoru.
Dodatkowo jeszcze - na podstawie art. 383 k.s.h. - może z ważnych powodów zawiesić w czynnościach członków zarządu, a także delegować do zarządu członka rady nadzorczej na okres nie dłuższy niż trzy miesiące do czasowego wykonywania czynności członka zarządu, który został odwołany, złożył rezygnację albo z innych powodów nie może sprawować czynności.


Uważam, że należałoby rozstrzygnąć, w jakiej procedurze członek zarządu może zweryfikować, czy takie ważne powody nastąpiły. Dokonanie takiej oceny na gruncie obowiązujących przepisów zostało pozostawione do oceny rady nadzorczej. Natomiast członek zarządu nie ma żadnej podstawy, aby skutecznie dowodzić, że żadne ważne powody nie nastąpiły i został zawieszony nieskutecznie, tym bardziej że k.s.h. nie zawiera katalogu ważnych powodów umożliwiających czasowe zawieszenie członka zarządu. Takie ważne powody muszą zostać wyszczególnione na przykład w statucie spółki. Ale nie jest nigdzie przewidziana procedura, która powinna zostać spełniona po to, aby ocenić, czy ważne powody wyszczególnione w statucie spółki rzeczywiście zaistniały.

Członek zarządu nie ma możliwości - w żadnym trybie - zaskarżyć postanowień rady nadzorczej. Dlatego uważam, że przepisy k.s.h. zawierają lukę.
Warto też zastanowić się, czy zbyt dalekim uprawnieniem nie jest przyznanie radzie nadzorczej kompetencji, aby w takim przypadku członek rady nadzorczej został oddelegowany do pełnienia funkcji członka zarządu. Artykuł 385 k.s.h. należałoby zmienić. Proponuję pozostawić radzie nadzorczej kompetencje do powoływania kogoś do czasowego pełnienia funkcji członka zarządu w miejsce osoby odwołanej. Tą powołaną osobą do czasowego pełnienia funkcji członka zarządu nie powinien być członek rady nadzorczej.


Rozwiązanie z art. 385 k.s.h. powoduje, że dochodzi do połączenia w jednym ręku kompetencji. Osoba, która przez cały czas sprawuje funkcję członka rady nadzorczej, zaczyna wykonywać czynności w zarządzie. W dodatku dwoistość kompetencji zostaje potwierdzona wynagrodzeniem, ponieważ osoba, która w tym samym czasie sprawuje obie funkcje, otrzymuje wynagrodzenie z tytułu funkcji członka zarządu, jak i z tytułu funkcji członka rady nadzorczej.


Oddelegowanie członka rady nadzorczej, gdy liczy ona minimalną liczbę członków, czyli trzech, może zakłócić funkcjonowanie rady nadzorczej. Jedna osoba zostanie przesunięta do zarządu i wówczas w tym czasie rada nadzorcza będzie się składała faktycznie z dwóch członków.


Gdyby rada nadzorcza delegowała do pełnienia funkcji członka zarządu osobę spoza swojego grona, to wówczas rada będzie miała wpływ na obsadzenie tej funkcji, ale jednocześnie nie zaburzy w ten sposób struktury rady nadzorczej i nie zakłóci liczby jej członków.

 
Sebastian Koczur

Adwokat Kancelaria Książek, Koczur i Wspólnicy


Not. MPS

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...