Sposób obliczania należności z tytułu podróży służbowej

Sposób obliczania należności z tytułu podróży służbowej
Za odbytą podróż służbową przysługuje nam dieta, pokrycie wydatków stosownie do uzasadnionych potrzeb, a także zwrot kosztów za wykorzystanie samochodu, niebędącego własnością pracodawcy.

Jak obliczać wysokość diety?

Dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży służbowej. W roku 2010 wynosi 23 zł za dobę podróży liczonej jako 24 godziny od momentu rozpoczęcia podróży służbowej. Należność z tytułu diet oblicza się za czas rozpoczęcia podróży (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania, w następujący sposób:

Jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:

  • od 8 do 12 godzin – przysługuje połowa diety,
  • ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:

  • do 8 godzin przysługuje połowa diety,
  • ponad 8 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Świadczenie za wykorzystanie samochodu prywatnego

Za przejazd w podróży służbowej samochodem osobowym nienależącym do pracodawcy przysługuje pracownikowi zwrot kosztów w wysokości ustalonej, jako iloczyn przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu. Pracodawca ma obowiązek przekazać zaliczkę na niezbędne koszty podróży, jeśli z takim wnioskiem wystąpi delegowany pracownik.

Rozliczenie kosztów podróży przez pracownika powinno nastąpić w terminie 14 dni od dnia zakończenia podróży. Do rozliczenia kosztów podróży pracownik załącza dokumenty potwierdzające poszczególne wydatki.

Polecamy: Zakup samochodów oraz paliwa a prawo do odliczenia VAT 2012

Zwracane pracownikowi koszty delegacji, w tym koszty przejazdu prywatnym samochodem pracodawca może ująć do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

Koszty przejazdów prywatnym samochodem będą stanowiły podatkowy koszt uzyskania przychodu jeżeli kwota tego zwrotu ustalona zostanie przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury.

W roku 2010:
1. Dla samochodów o pojemności silnika do 900 cm3: 0,5214
2. Dla samochodów o pojemności silnika powyżej 900 cm3: 0,8358

Polecamy: Opłata za usunięcie pojazdu 2012

Aby zwrot kosztów prywatnego samochodu mógł stanowić koszt podatkowy pracownik powinien przedłożyć wraz z rozliczeniem podróży służbowej ewidencję przebiegu pojazdu. W ten sposób udokumentowana kwota zwrotu kosztów używania prywatnego samochodu dla potrzeb podróży służbowej będzie stanowiła dla pracodawcy koszt uzyskania przychodu, u pracownika będzie stanowiła przychód ze stosunku pracy, ale korzystający ze zwolnienia od podatku.

Świadczenia otrzymywane przez pracownika od zakładu pracy stanowią także podstawę naliczania składek ZUS. Zwolnione są jednakże diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika.

Pan Tadeusz Nowak otrzymał polecenie wyjazdu w sprawach służbowych poza miejscowość w której znajduje się siedziba firmy. Pracownik zgodził się odbyć podróż służbową samochodem prywatnym. Pracownik otrzymał polecenie wyjazdu służbowego na piśmie. Pobyt na targach został potwierdzony w miejscu organizacji targów. Po powrocie z tragów pracownik przedstawił pracodawcy rozliczenie z podróży służbowej, załączając ewidencję przebiegu pojazdu. Ponieważ podróż nie trwała dłużej niż 8 godzin – pracownikowi nie przysługują diety. Nie poniesiono dodatkowych kosztów. Pracodawca zwraca pracownikowi kwotę 52,14 zł wynikająca z ewidencji przebiegu pojazdu.

Autor: Wanda Karasińska. Artykuł jest fragmentem książki Samochód w firmie 2010. Wydawnictwo Wszechnica Podatkowa

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...