Okres przedawnienia ma zależeć od przedsiębiorcy

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
inforCMS
Przedsiębiorcy będą mogli ustalać samodzielnie termin przedawnienia swoich roszczeń. Tylko uznanie roszczenia dokonane w formie pisemnej wpływać będzie na bieg przedawnienia. Przedawnieniu ulegać będą również roszczenia niemajątkowe przedsiębiorców.

Dziś wszystkie roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Po upływie terminu przedawnienia tylko od dłużnika zależy, czy spełni roszczenie. Może uchylić się od jego zaspokojenia albo po upływie terminu zrzec się z zarzutu przedawnienia.

Przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego działającą przy ministrze sprawiedliwości projekt nowego kodeksu cywilnego wprowadzi istotne zmiany do instytucji przedawnienia roszczeń. Umożliwią one przedsiębiorcom zawieranie między sobą umów określających okresy przedawnienia roszczeń wynikających z zawieranych kontraktów. Wprowadzą też możliwość przedawniania się roszczeń niemajątkowych i ograniczą występowanie terminów zawitych, których nie można przywrócić, gdy już upłyną.

Umowa o przedawnienie

- Przedsiębiorcy od dawna chcieli mieć wpływ na przedawnianie się roszczeń wynikających z zawieranych przez siebie umów. Twierdzili, że ułatwi im to prowadzenie działalności gospodarczej - tłumaczy radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

Projekt nowego kodeksu cywilnego przewiduje, że podstawowy termin przedawnienia roszczeń wynikający z umów zawartych pomiędzy przedsiębiorcami może zostać skrócony lub przedłużony. Określony w ten sposób w umowie termin nie powinien być jednak krótszy niż rok, a dłuższy niż dziesięć lat. W dodatku taka zmiana musi być symetryczna. Oznacza to, że dotyczyć ma wzajemnych roszczeń obu stron.

- Takie ograniczenie będzie przeciwdziałać narzucaniu przez silniejszą stronę stosunku prawnego niekorzystnych rozwiązań stronie słabszej - twierdzą autorzy projektu.

Natomiast po rozpoczęciu biegu podstawowego terminu przedawnienia przedsiębiorcy nie będą już mogli w drodze umowy zmienić jego długości.

Roszczenia niemajątkowe

- Obecnie na ogólnych zasadach przedawniają się wyłącznie roszczenia majątkowe. Natomiast tam, gdzie muszą zostać ograniczone roszczenia niemajątkowe, stosowane są terminy zawite, które są bardziej restrykcyjne, między innymi dlatego, że w razie uchylenia ich nie mogą zostać przywrócone - wskazuje adwokat Sebastian Koczur z Kancelarii Adwokackiej w Krakowie Jego zdaniem, nie ma żadnych racjonalnych przesłanek przemawiających za tym, by roszczenia niemajątkowe podlegały wyłącznie terminom zawitym.

Projekt wprowadza możliwość przedawnienia się również roszczeń niemajątkowych, ale tylko wówczas, gdy tak będą stanowiły przepisy szczególne. Autorzy projektu uznają, że ograniczenie dochodzenia wszystkich roszczeń powinno odbywać się na takich samych zasadach przedawnienia. Powołują się na przykład dwóch roszczeń dotyczących naruszenia tego samego dobra osobistego. Obecnie roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne z tytułu naruszenia tego dobra przedawnia się, natomiast nie przedawnia się roszczenie o usunięcie skutków tego naruszenia.

Podwójny termin przedawnienia

Projekt przewiduje, że roszczenia będą podlegały podwójnemu terminowi przedawnienia. Zaproponowano, aby termin podstawowy wynosił trzy lata. Nie rozpocznie on jednak biegu wówczas, gdy uprawniony nie może dochodzić roszczeń z przyczyn od siebie niezależnych. O tym, czy wierzyciel mógł dochodzić roszczeń, czy był takiej możliwości pozbawiony, decydowałby każdorazowo sąd.

- Na przykład wierzyciel mógł nie wiedzieć o tym, że została wyrządzona szkoda, albo o tym, kto jest jej sprawcą - tłumaczy adwokat Mateusz Kubicki z kancelarii Olczyk & Kubicki.

Oprócz terminu podstawowego projekt przewiduje też termin ostateczny przedawnienia roszczeń. Zaproponowano, aby jego bieg rozpoczynał się od zdarzenia, które stanowi podstawę dochodzenia roszczenia.

- Z chwilą naruszenia postanowień umowy wymagalne stanie się roszczenie wierzyciela o spełnienie świadczenia zgodnie z treścią umowy, a roszczenie odszkodowawcze może stać się wymagalne dopiero później, gdy pojawi się szkoda - wyjaśnia Mateusz Kubicki. Wskazuje, że inaczej będzie przy roszczeniach o zapłatę odsetek za opóźnienie. W stosunku do odsetek za każdy dzień roszczenie powstawać będzie każdego dnia, a jego podstawą będzie wystąpienie zwłoki w płatności.

Uznanie roszczenia i negocjacje

Projekt przewiduje też, że dłużnik, jeśli chce uznać roszczenie, to musi to zrobić na piśmie przed upływem terminu przedawnienia. W takim przypadku nastąpi rozpoczęcie biegu podstawowego terminu przedawnienia na nowo. Termin przedawnienia nie będzie mógł jednak upłynąć podczas negocjacji między stronami umowy, które dotyczą tego roszczenia. Jednak w takim przypadku termin nie będzie mógł być przedłużony więcej niż o trzy miesiące. Projekt przewiduje też możliwość zawieszenia biegu przedawnienia i wyszczególnia przypadki, w których to nastąpi (np. w czasie trwania małżeństwa wówczas, gdy roszczenie ma jeden małżonek przeciwko drugiemu). W razie zawieszenia termin przedawnienia nie będzie mógł jednak upłynąć wcześniej niż po roku od ustania przyczyny zawieszenia.

Projekt czeka na akceptację Ministerstwa Sprawiedliwości.

Przedawnienie roszczeń

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Okresy przedawnienia wynoszą

3 lata podstawowy

10 lat ostateczny

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...