Giełda nie jest tylko dla wielkich spółek

Małgorzata Kwiatkowska
rozwiń więcej
inforCMS
Małe spółki niepotrzebnie obawiają się pozyskiwania kapitału na giełdzie. Oferta publiczna może im pomóc w dalszym rozwoju. Przedsiębiorcy mają do wyboru dwa rynki Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: regulowany i nowy - NewConnect.


Przedsiębiorcy zwykle zaczynają rozważać wariant wejścia na giełdę, kiedy ich spółki mają przed sobą perspektywę szybkiego rozwoju, ale są problemy z pozyskaniem funduszy ze źródeł prywatnych lub z banków. W takiej sytuacji jednym z rozwiązań jest sięgnięcie po pieniądze z rynku kapitałowego i wejście na giełdę.


Właściciele małych spółek często boją się zrobić ten kroku, uzasadniając wątpliwości zbyt małą skalą działalności. To jednak giełda umożliwia rozwój przedsiębiorstwa dzięki emisji akcji spółki.


W zależności od wyboru rynku (Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oferuje nam dwa - główny parkiet GPW i NewConnect) oraz sposobu przeprowadzenia oferty sprzedaży akcji, okres przygotowań zajmuje co najmniej kilka miesięcy. Od początku, poza zarządem i pracownikami spółki, w proces zaangażowani są doradcy i przedstawiciele biura maklerskiego. Jeśli firma decyduje się na ofertę publiczną, dochodzi do tego czas na zatwierdzenie prospektu emisyjnego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Cały proces trwa więc od sześciu miesięcy do około roku.


W większości przypadków górę biorą korzyści z debiutu. Poza zdobyciem kapitału z giełdy firma może się uwiarygodnić w oczach partnerów i banków, poprawić strukturę działania i uzyskać większą przejrzystość. Debiut na GPW niesie ze sobą również efekt marketingowy - informacje o ofercie pojawiają się w mediach.


Od niedawna małe spółki mają wybór. Mogą zadebiutować na rynku głównym GPW lub stworzonym przez giełdę nowym rynku - NewConnect. Jest on przeznaczony dla spółek o dużej dynamice wzrostu, historii nie dłuższej niż trzy, cztery lata lub dopiero powstających i poszukujących od kilkuset tysięcy do kilkunastu milionów złotych kapitału.


Jak wejść na GPW i sprawnie pozyskać kapitał z giełdy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl


OPINIA

GRZEGORZ LESZCZYŃSKI

prezes Domu Maklerskiego idmsa.pl

Największą korzyścią wynikającą z upublicznienia spółki i jej wejścia na giełdę jest dostęp do kapitału, który niejednokrotnie - zarówno w bankach, jak i od prywatnych inwestorów - trudno jest pozyskać. Z kolei pozyskane na giełdzie środki pozwalają na dalszy rozwój firmy

i zwiększają jej aktywność biznesową. Otwiera się droga do nowych, kolejnych klientów oraz do banków, gdyż poprawia się wiarygodność i rozpoznawalność firmy. Kolejnym aspektem przemawiającym za wejściem na giełdę jest fakt, że podczas procesu przygotowań do upublicznienia porządkuje się strukturę, poprawia przepływ informacji między poszczególnymi działami firmy. Przede wszystkim jednak następuje lepsze rozpoznanie potrzeb biznesowych danej spółki. Niezmiernie pomaga współpraca z podmiotami, które uczestniczą w przygotowaniach do wejścia na giełdę, czyli zewnętrznymi doradcami prawnymi i ekonomicznymi, domem maklerskim.

Największe obawy przed skorzystaniem z tej drogi sięgnięcia po kapitał, jak wynika z mojego wieloletniego doświadczenia, mają spółki stosunkowo małe. Uważają, że skoro nie są wielkie, to również nie są przygotowane do wejścia na parkiet. Nic bardziej mylnego! Każda spółka, która działa od kilku lat na rynku, ma dobry pomysł na biznes, plany rozwoju i potrzebuje jedynie zastrzyku kapitału, może zwrócić się po pieniądze do inwestorów giełdowych. Moja rada - nie należy wstrzymywać działań, tylko realizować przyjętą strategię. Wówczas na pewno przyjdzie sukces.

 
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...