Kiedy można domagać się sprostowania protokołu rozprawy?

Aneta Mościcka
Prawnik
rozwiń więcej
Strona postępowania sądowego może w trybie określonym w art. 160 k.p.c. domagać się wprowadzenie do protokołu pominiętych, w ocenie strony, słów.
Z przebiegu rozprawy sądowej sporządza się protokół. Czasem zdarza się, że w protokole protokolant sądowy nie zapisał ważnych faktów, które podała strona postępowania sądowego lub twierdzenia te zostały zapisane nieprecyzyjnie lub niejasno. W takich przypadkach można domagać się od sądu sprostowania protokołu rozprawy.

Warto wiedzieć, w jakim czasie można żądać sprostowania protokołu rozprawy, czy na postanowienie sądu odmawiające sprostowania protokołu rozprawy przysługuje zażalenie oraz czy można żądać sprostowania dźwiękowego zapisu przebiegu rozprawy.

Strony (powód, pozwany) mogą żądać sprostowania lub uzupełnienia protokołu, nie później jednak niż na następnym posiedzeniu, a jeśli chodzi o protokół rozprawy, po której zamknięciu nastąpiło wydanie wyroku - dopóki akta sprawy znajdują się w sądzie (art. 160 Kodeksu postępowania cywilnego – k.p.c.). Są to terminy, których niedotrzymanie skutkuje odmową dokonania sprostowania lub uzupełnienia protokołu przez sąd.

Nieskorzystanie przez stronę z wniosku o sprostowanie bądź uzupełnienie protokołu rozprawy przed sądem pierwszej instancji powoduje, że zarzut dotyczący treści protokołu nie może być uznany za usprawiedliwioną podstawę skargi kasacyjnej od wyroku (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 września 1998 r., sygn. akt I PKN 322/98).

Przeczytaj również: Kiedy można domagać się wyłączenia biegłego?

Jeśli strona nie zażądała sprostowania protokołu rozprawy w przewidzianym w art. 160 k.p.c. terminie i sąd odrzucił jej prośbę o sprostowanie protokołu z powodu niedotrzymania terminu na wniesienie takiej prośby, stronie nie przysługuje odwołanie od zarządzenia przewodniczącego sądu w kwestii sprostowania lub uzupełnienia protokołu, gdyż odwołanie to nie jest zażaleniem (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 3 sierpnia 1972 r., sygn. akt II PR 211/72).

Pozwany w toku rozprawy zażądał sprostowania części protokołu rozprawy w zakresie wypowiedzianych przez niego słów, które jego zdaniem zostały w protokole ujęte zbyt skrótowo. Sąd odmówił sprostowania protokołu rozprawy podkreślając, że twierdzenia pozwanego w kwestionowanej części protokołu są jasne, precyzyjne i nie wymagają sprostowania protokołu rozprawy. Czy na postanowienie sądu odmawiające sprostowania protokołu rozprawy przysługuje zażalenie?
Na postanowienie sądu, którego przedmiotem jest sprostowanie lub odmowa sprostowania protokołu rozprawy nie przysługuje zażalenie. Tak wynika np. z postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 18 listopada 1982 r., sygn. akt I CZ 115/82.

Jeśli strona postępowania wniosła o sprostowanie protokołu rozprawy i sąd dokonał takiego sprostowania, strona ta lub też strona przeciwna również nie może wnieść zażalenia na sprostowanie protokołu rozprawy dokonane przez sąd.

Polecamy serwis Spółki

Strona postępowania sądowego może w trybie określonym w art. 160 k.p.c. domagać się wprowadzenie do protokołu pominiętych, w ocenie strony, słów. Strona może się także domagać rozwinięcia zbyt skrótowo lub niejasno zapisanej treści protokołu, wyjaśnienia lub wniosku strony, jak też usunięcia słów, których – jej zdaniem – nie powiedziała, a które zostały zapisane w protokole. Bez wykorzystania trybu żądania sprostowania protokołu rozprawy strona nie może skutecznie twierdzić, że przebieg rozprawy był inny, niż zapisany w protokole.
Zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku nie podlega sprostowaniu.



Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...