Jak święta 1 i 11 listopada wpływają na wymiar czasu pracy pracowników

Monika Wacikowska
rozwiń więcej
Zatrudniamy kilku pracowników w równoważnym systemie czasu pracy. Obowiązuje u nas 1-miesięczny okres rozliczeniowy obejmujący poszczególne miesiące kalendarzowe. Część pracowników pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy. W jaki sposób na wymiar czasu pracy wpływają święta przypadające w listopadzie br.?

RADA

To, jaki wymiar czasu pracy będzie obowiązywał Państwa pracowników, zależy od tego jak Państwo sporządzili harmonogram dla nich. Jeżeli w danym tygodniu dla części pracowników zatrudnionych w równoważnym czasie pracy jako dzień wolny, wynikający z 5-dniowego tygodnia pracy, został wyznaczony wtorek (1 listopada) lub odpowiednio piątek (11 listopada), a dla innych wyznaczony został inny dzień, np. środa, to Państwa pracownicy będą mieć w listopadzie różne wymiary czasu pracy. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym ustala się:

• mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni (rozumianych jako 7 kolejnych dni, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego) przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie

• dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

Ustalony w powyższy sposób wymiar czasu pracy zostaje obniżony o święta przypadające w danym okresie rozliczeniowym w innych dniach niż:

• niedziela (bez względu na to, czy pracownik w niedziele wykonuje pracę, czy też nie), oraz

• dzień wolny wynikający z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (tzw. W5), wynikający z obowiązującego rozkładu czasu pracy (jest to dzień wolny od pracy ustalony w sposób stały u danego pracodawcy; nie jest to dzień tożsamy z dniem wolnym wynikającym z harmonogramu czasu pracy. Rozkładu czasu pracy nie należy utożsamiać z harmonogramem czasu pracy. Rozkład to stałe dni pracy i stałe dni wolne od pracy, które wynikają z regulaminu pracy. Harmonogram może natomiast wprowadzać dni wolne w różnych dniach tygodnia.

WAŻNE!

Święto przypadające w dniu wolnym wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy nie obniża wymiaru czasu pracy, jeśli pokrywa się z dniem harmonogramowo wolnym od pracy.

W celu ustalenia wymiaru czasu pracy pracowników zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy pracodawca może umownie przyjąć, jaki dzień będzie wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Wówczas w harmonogramie może zaplanować pracownikom inne dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (W5) niż dzień przyjęty na potrzeby obliczania wymiaru czasu pracy. Jednak licząc wymiar czasu pracy, pracodawca będzie brał pod uwagę, że dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy jest dzień z góry ustalony w firmie. Taki sposób ustalania wymiaru czasu pracy stanowi dla pracodawcy ułatwienie i powoduje, że pracownicy pracujący w różnych rozkładach czasu pracy będę mieli jednolite wymiary czasu pracy.

W przedstawionej sytuacji, jeżeli ustalili Państwo jako dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy np. sobotę, to w listopadzie br. należy zaplanować pracownikom 160 godz. pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony w firmie X w równoważnym systemie czasu pracy. Wykonuje swoje obowiązki od poniedziałku do piątku. Pracodawca jako dzień wolny wynikający z rozkładu czasu pracy wyznaczył sobotę.

W przedstawionej powyżej sytuacji zarówno święto 1, jak i 11 listopada obniża wymiar czasu pracy pracowników. Żadne z nich nie przypada bowiem w niedzielę ani w dniu wolnym W5, który wynika z rozkładu czasu pracy. Wymiar czasu pracy obowiązujący tego pracownika w listopadzie 2011 r. wyniesie 160 godz., co wynika z obliczenia:

• 40 godz. x 4 tygodnie + 8 godz. x 2 dni „wystające” (chodzi o 29 i 30 listopada) - 8 godz. x 2 święta przypadające w innych dniach niż niedziela oraz dzień wolny W5 wynikający z rozkładu czasu pracy = 160 godz.

Jeżeli natomiast ustalili Państwo, że dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia jest piątek lub odpowiednio wtorek, to w listopadzie br. pracownicy powinni przepracować 168 godzin.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony w firmie X w równoważnym systemie czasu pracy. Wykonuje swoje obowiązki od poniedziałku do piątku. Pracodawca jako dzień wolny wynikający z rozkładu czasu pracy wyznaczył piątek.

W przedstawionej powyżej sytuacji jedynie święto 1 listopada obniży wymiar czasu pracy pracownika (nie przypada ono bowiem w niedzielę ani w dniu wolnym W5, który wynika z rozkładu czasu pracy). Wymiaru nie obniży natomiast święto 11 listopada, które przypada w piątek, czyli w dniu wolnym W5.

Wymiar czasu pracy obowiązujący tego pracownika w listopadzie 2011 r. wyniesie 168 godz., co wynika z obliczenia:

• 40 godz. x 4 tygodnie + 8 godz. x 2 dni „wystające” (chodzi o 29 i 30 listopada) - 8 godz. x 1 święto przypadające w innym dniu niż niedziela oraz dzień wolny W5 wynikający z rozkładu czasu pracy = 168 godz.

Jeżeli nie ustalili Państwo jednego stałego dnia wolnego wynikającego z rozkładu czasu pracy i w każdym tygodniu będzie to inny dzień, może się okazać, że żadne z listopadowych świąt nie obniży czasu pracy Państwa pracownikom i będą oni mieli do przepracowania 176 godz.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy (w systemie pracy zmianowej). Pracodawca wyznacza mu odrębny harmonogram czasu pracy na dany miesiąc. Grafik pracownika na listopad 2011 r. wygląda następująco:

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

 

1

W

2

8 godz.

3

8 godz.

4

8 godz.

5

8 godz.

6

N

7

8 godz.

8

8 godz.

9

8 godz.

10

8 godz.

11

W

12

8 godz.

13

N

14

8 godz.

15

8 godz.

16

8 godz.

17

8 godz.

18

8 godz.

19

W

20

N

21

8 godz.

22

8 godz.

23

8 godz.

24

8 godz.

25

8 godz.

26

W

27

N

28

8 godz.

29

8 godz.

30

8 godz.

 

 

 

 

N - niedziela wolna od pracy

W - dzień wolny wynikający z 5-dniowego tygodnia pracy

W efekcie pracodawca - wyznaczając dzień wolny wynikający z 5-dniowego tygodnia pracy na 1 i 11 listopada - nie musi oddawać pracownikowi innych dni wolnych w tym miesiącu. Dni wolne pokrywają się bowiem ze świętami i w tej sytuacji obliczenie wymiaru czasu pracy będzie następujące:

(40 godzin x 4 tygodnie) + 8 godz. x 2 dni „wystające” = 176 godz.

Wpływ świąt na wymiar czasu pracy niepełnoetatowców

Wymiar czasu pracy pracowników niepełnoetatowych powinni Państwo ustalić w taki sam sposób, w jaki ustala się wymiar pełnoetatowców, z tym że należy go proporcjonalnie zmniejszyć do wielkości etatu.

PRZYKŁAD

Wymiar czasu pracy w listopadzie 2011 r. obowiązujący pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu w równoważnym systemie czasu pracy wykonującego swoje obowiązki od poniedziałku do piątku należy ustalić w następujący sposób:

• 1/2 x [40 godz. x 4 tygodnie + 8 godz. x 2 dni „wystające” przypadające od poniedziałku do piątku (chodzi o 29 i 30 listopada) - 8 godz. x 2 święta przypadające w innych dniach niż niedziela oraz dzień wolny W5 wynikający z rozkładu czasu pracy] = 80 godz.

Oba święta listopadowe obniżają wymiar czasu pracy pracowników.

• art. 130 § 1-21, art. 150 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 144, poz. 855

Monika Wacikowska

specjalista w zakresie prawa pracy

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...