Działalność w czasie urlopu wychowawczego - zwrot składek na Fundusz Pracy?

Joanna Kalinowska
rozwiń więcej
Prowadziłam działalność gospodarczą w latach 2000–2008. Równocześnie pracowałam na etacie, ale w okresie od 2006 r. do 2007 r. przebywałam na urlopie wychowawczym. W tym czasie płaciłam składki z tytułu działalności.

Przeczytałam komunikat ZUS, że osoby, które opłaciły składki na Fundusz Pracy za czas prowadzenia działalności podczas urlopu wychowawczego, mogą starać się o umorzenie tych składek. Jak złożyć taki wniosek i w jakim terminie?

RADA

ZUS może umorzyć jedynie nieopłacone składki na Fundusz Pracy. Ponieważ opłaciła Pani składki na Fundusz Pracy, ZUS nie umorzy tych składek. Może Pani jedynie złożyć wniosek o umorzenie i zwrot odsetek za zwłokę, jeśli z jakiegoś powodu opłaciła Pani składki na Fundusz Pracy po terminie. Wniosek w tej sprawie można złożyć do 1 sierpnia 2011 r.

UZASADNIENIE

Od 1 lutego 2011 r. istnieje możliwość ubiegania się o umorzenie należności z tytułu nieopłaconych składek na Fundusz Pracy oraz należnych od tych składek odsetek. Prawo do złożenia wniosku w tej sprawie przysługuje:

• osobom, które nie opłaciły składek na Fundusz Pracy z tytułu działalności prowadzonej w czasie przebywania na urlopie wychowawczym, jeśli miało to miejsce w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r.,

• osobom, które nie opłaciły składek na Fundusz Pracy za osoby współpracujące przy prowadzeniu pozarolniczej działalności w okresie przebywania na urlopie wychowawczym, jeśli miało to miejsce w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r.

Umorzenie dotyczy nieopłaconych należności z tytułu składek na Fundusz Pracy, tj. składek na ten fundusz, odsetek za zwłokę w części odpowiadającej kwocie nieopłaconych składek oraz opłaty prolongacyjnej w części odpowiadającej kwocie umorzonych składek. Nie można jednak skutecznie wnioskować o umorzenie:

• kosztów egzekucyjnych, które powstały w związku z dochodzeniem należności z tytułu składek na Fundusz Pracy, które zostaną umorzone,

• kosztów upomnienia powstałych za okres, za który składki zostaną umorzone,

• opłaty prolongacyjnej opłaconej w ramach układu ratalnego.

WAŻNE!

Wniosek o umorzenie składek na Fundusz Pracy może również złożyć płatnik, który nie ubiegał się o umorzenie składek na ubezpieczenia społeczne.

Osoba, która opłaciła składki na FP, nie może ubiegać się o ich umorzenie. Może się natomiast ubiegać o umorzenie i zwrot odsetek, które opłaciła w związku nieterminowym opłaceniem składek na ten fudusz należnych za okres od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r.

Wniosek musi złożyć osoba uprawniona, czyli:

płatnik składek, który w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. zgłaszał ubezpieczonego podlegającego obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy i jednocześnie przebywającego na urlopie wychowawczym,

• osoba, która w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 marca 2001 r. była wspólnikiem spółki cywilnej, nie posiadając wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, która w tym okresie przebywała na urlopie wychowawczym.

Wniosek mogą złożyć również płatnicy składek, którzy zawiesili prowadzenie działalności gospodarczej bądź zaprzestali jej wykonywania.

Wnioski w sprawie umorzenia należności z tytułu składek można złożyć w ZUS najpóźniej 1 sierpnia 2011 r. Najwygodniej jest skorzystać z gotowego wzoru wniosku przygotowanego przez ZUS. Prawidłowe jest również złożenie wniosku przygotowanego samodzielnie, pod warunkiem że wniosek ten będzie spełniał wymagania określone przepisami ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego.

Wniosek o umorzenie odsetek opłaconych od składek na Fundusz Pracy jest jednocześnie dyspozycją do zwrotu nadpłaty, chyba że zostanie ona zaliczona na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych składek.

WAŻNE!

Do zaliczenia nadpłaty na poczet składek lub do uzyskania jej zwrotu nie jest wymagane składanie odrębnego wniosku.

ZUS powinien rozpatrzyć wniosek bez zbędnej zwłoki. Jeśli sprawa będzie wymagała postępowania wyjaśniającego, sprawę powinien załatwić nie później niż w ciągu miesiąca, a w przypadku sprawy wyjątkowo skomplikowanej - nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.

Nie ma możliwości przywrócenia terminu do złożenia wniosku w tej sprawie. Płatnik, który złoży wniosek po 1 sierpnia 2011 r., otrzyma decyzję ZUS o odmowie umorzenia należności z uwagi na upływ terminu do złożenia wniosku. Jeśli złoży wniosek o przywrócenie terminu na złożenie wniosku, otrzyma postanowienie ZUS o odmowie przywrócenia terminu na złożenie wniosku, na które nie będzie mu przysługiwało zażalenie. Od wydanej decyzji ubezpieczony będzie mógł odwołać się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w ciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

• art. 8 i art. 9 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 257, poz. 1725),

• art. 4 ust. 5 ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy - Prawo bankowe (Dz.U. Nr 71, poz. 609 ze zm.).

Joanna Kalinowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...