Czy pracodawca może cofnąć polecenie dotyczące powierzenia pracownikowi innej pracy

Magdalena Opalińska
rozwiń więcej
inforCMS
Powierzyliśmy pracownikowi wykonywanie innej pracy na 3 miesiące. Po kilku dniach od skierowania do innej pracy pracownik zachorował. Czy w takim przypadku możemy cofnąć pracownikowi to skierowanie i przywrócić go do pracy na dotychczas zajmowane stanowisko?

RADA

Tak, mają Państwo prawo cofnąć pracownikowi skierowanie do innej pracy i przywrócić go do pracy na dotychczasowe stanowisko.

UZASADNIENIE

W przypadkach uzasadnionych potrzebami zakładu pracy pracodawca może powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy niż określona w umowie (art. 42 § 4 Kodeksu pracy). Skierowanie do innej pracy powinno nastąpić na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, bez obniżenia pracownikowi wynagrodzenia, a powierzona praca powinna odpowiadać kwalifikacjom pracownika. Wymienione warunki powierzenia innej pracy pracownikowi muszą być spełnione łącznie. Powierzenie pracownikowi innej pracy jest jednostronną decyzją pracodawcy. Jeśli więc skierowali Państwo pracownika do innej pracy, a pracownik rozchorował się, mogą Państwo cofnąć pracownikowi to skierowanie i przywrócić go do pracy na dotychczas zajmowane stanowisko. Upoważni to Państwa do skorzystania ponownie z prawa powierzenia pracownikowi innej pracy.

Powierzenie innej pracy nie zostanie wydłużone powyżej 3 miesięcy, jeżeli w czasie skierowania do innej pracy Państwa pracownik będzie np. chorował lub będzie przebywał na urlopie wypoczynkowym. Okresy nieobecności w pracy nie wydłużają okresu skierowania do innej pracy bez zmiany umowy o pracę.

Inaczej będzie jednak w przypadku, gdy pracownik z powodu choroby lub z innych przyczyn nie przepracuje faktycznie żadnego dnia na stanowisku, na jakie został skierowany. Należy przyjąć, że wówczas można ponownie skierować go do innej pracy na 3 miesiące w roku. Wówczas nie dojdzie bowiem do powierzenia pracownikowi innej pracy.

PRZYKŁAD

Pracownicy zatrudnionej na stanowisku szatniarki wręczono 18 maja br. pismo, w którym pracodawca skierował ją na okres 1 miesiąca, tj. od 1 do 30 czerwca br., do pracy na stanowisku sprzątaczki. Pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim cały czerwiec br. Nie zdążyła rozpocząć pracy na powierzonym stanowisku. Pracodawca w tym roku będzie mógł ponownie powierzyć pracownicy wykonywanie innej pracy na okres nieprzekraczający 3 miesięcy.

W literaturze prawa pracy można się spotkać również z odmiennym poglądem, zgodnie z którym okresy nieobecności w pracy zawsze przedłużają czas, na jaki można skierować pracownika do innej pracy. W razie więc wystąpienia choroby lub innej nieobecności pracownika w pracy najbezpieczniej dla pracodawcy będzie cofnąć mu skierowanie do innej pracy i ewentualnie ponownie ją powierzyć po powrocie pracownika do pracy.

Powierzenie pracownikowi innej pracy może być jednorazowe i trwać maksymalnie 3 miesiące w roku kalendarzowym lub może następować kilkakrotnie w ciągu roku kalendarzowego. W sytuacji gdy pracodawca kilkakrotnie w ciągu roku powierza pracownikowi inną pracę, suma okresów wykonywania innej pracy nie może również przekraczać 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Jeżeli powierzenie pracownikowi innej pracy następuje na przełomie roku kalendarzowego, to 3-miesięczny okres należy liczyć odrębnie dla każdego roku. Oznacza to, że w takim przypadku pracodawca ma prawo przesunąć pracownika do innej pracy nawet na pół roku (np. od 1 października 2008 r. do 31 marca 2009 r.).

• art. 42 § 4 Kodeksu pracy.

Magdalena Opalińska

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

• Pracownik odmawiający wykonywania polecenia sprzecznego z art. 42 § 4 Kodeksu pracy, kierującego go do innej pracy, nie uchybia obowiązkowi pracowniczemu i umowa o pracę nie może być z nim rozwiązana na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 18 listopada 1999 r., I PKN 370/99, OSNP 2001/7/225)

l Pojęcie potrzeb pracodawcy z art. 42 § 4 Kodeksu pracy nie obejmuje zmiany zakresu obowiązków pracownika z powodu stanu jego zdrowia. (Wyrok Sądu Najwyższego z 13 października 1999 r., I PKN 293/99, OSNP 2001/4/113)

• Powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę, podyktowane uzasadnionymi potrzebami pracodawcy, na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, niepowodujące obniżenie wynagrodzenia i odpowiadające kwalifikacjom pracownika, nie wymaga zachowania formy pisemnej. (Wyrok z 13 marca 1979 r., I PRN 18/79, niepubl.)

• Jeżeli po upływie okresu trzech miesięcy pracodawca zatrudnia pracownika bez jego zgody na innym stanowisku, niż zostało określone w umowie o pracę (art. 42 § 4 Kodeksu pracy), to może ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą na podstawie art. 471 k.c. w związku z art. 300 Kodeksu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 4 grudnia 1997 r., I PKN 418/97, OSNP 1999/2/44)

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...