Czy można zobowiązać pracownika do zwrotu kosztów szkolenia

Karolina Jagielska
rozwiń więcej
inforCMS
Nasza firma finansuje pracownikowi bardzo drogi kurs szkoleniowy. Czy w związku z tym możemy zobowiązać go do tego, aby pracował w naszej firmie przez co najmniej 3 lata od zakończenia kursu i złożeniu egzaminu? Czy taki warunek jest zgodny z prawem? Czy w porozumieniu możemy zawrzeć zapis, że jeżeli w ciągu 3 lat pracownik sam rozwiąże umowę z przyczyn osobistych, wówczas zostanie obciążony kosztami kursu w całości bądź też proporcjonalnie do przepracowanego okresu?

Można zobowiązać pracownika do zwrotu kosztów szkolenia poniesionych przez pracodawcę w razie rozwiązania przez pracownika stosunku pracy.

Pracownik musi mieć status osoby skierowanej do odbycia danej formy kształcenia przez pracodawcę, aby można było zobowiązać go do zwrotu kosztów. Oznacza to, że zakład pracy kieruje pracownika na kurs i z tego tytułu pracownikowi przysługują świadczenia, takie jak urlop szkoleniowy czy zwolnienie z części dnia pracy (§ 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 12 października 1993 r. - DzU nr 103, poz. 472 ze zm.).

Z pracownikiem skierowanym pracodawca zawiera umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki. Zawarcie umowy nie jest konieczne w przypadku, gdy pracodawca nie uzależnia wydania pracownikowi skierowania od zobowiązania się pracownika do przepracowania określonego czasu u pracodawcy po ukończeniu nauki.

Pracownik, który został skierowany na kurs w celu podnoszenia kwalifikacji w formach szkolnych lub pozaszkolnych i w trakcie nauki lub po jej ukończeniu w terminie określonym w umowie (nie dłuższym niż 3 lata):

• rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem,

• lub z którym zakład pracy rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy,

zobowiązany jest do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na jego naukę.

Koszty powinny być zwrócone w wysokości proporcjonalnej do czasu pracy po ukończeniu nauki lub czasu pracy w okresie nauki.

Pracodawca może odstąpić od żądania zwrotu kosztów w całości bądź w części (§ 6 ust. 2 rozporządzenia).

Odpowiedziała Karolina Jagielska

Moja firma
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

pokaż więcej
Proszę czekać...