Czy osoba prowadząca działalność, która zatrudni swoje dziecko, musi je zgłosić do ubezpieczeń jako osobę współpracującą

Beata Wróblewska
rozwiń więcej
inforCMS
Do pomocy w prowadzeniu działalności gospodarczej zamierzam zatrudnić syna. Syn ma 22 lata, jest studentem II roku informatyki i nadal jest na moim utrzymaniu. Powierzone mu obowiązki będą zgodne z kierunkiem jego studiów. Dzięki temu syn odbędzie praktykę zawodową. Jakie w związku z tym mam obowiązki wobec ZUS? Czy powinienem zgłosić syna do ubezpieczeń jako osobę współpracującą?

RADA

Jeśli zatrudni Pan syna na umowę o pracę, będzie on podlegał ubezpieczeniom jako osoba współpracująca. Jeśli charakter pracy na to pozwala, może Pan zatrudnić syna na umowę zlecenia. Ponieważ syn jest studentem, umowa zlecenia nie będzie podlegała obowiązkowi ubezpieczeń.

UZASADNIENIE

Odpowiadając na to pytanie, należy najpierw wyjaśnić, kto jest osobą współpracującą.

Kto może być osobą współpracującą

Osobą współpracującą z prowadzącym działalność gospodarczą jest dziecko przedsiębiorcy. Warunkiem jest, aby dziecko:

• współpracowało przy prowadzeniu tej działalności oraz

• pozostawało we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą prowadzącą działalność gospodarczą.

Według ZUS osobą współpracującą jest osoba, która spełnia powyższe warunki, jeżeli współpracuje przy wykonywaniu pracy bez żadnej umowy lub na podstawie umowy o pracę (art. 8 ust. 2 i 11 ustawy systemowej).

Skutki podpisania umowy o pracę

W opisanym przypadku, jeżeli podpisze Pan z synem umowę o pracę, będzie on podlegał ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu jako osoba współpracująca przy wykonywaniu działalności. Spełnia bowiem obydwa warunki uznania go za taką osobę.

WAŻNE!

Osobą współpracującą nie jest osoba, z którą przedsiębiorca zawarł umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Należy pamiętać, że pracownik młodociany, z którym została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu na takich samych zasadach jak każdy pracownik. Jest tak nawet wówczas, gdy praktykę odbywa w firmie rodziców. W opisanym powyżej przypadku nie mamy jednak do czynienia z przygotowaniem do zawodu, ale ze zdobywaniem praktyki zawodowej przez studenta - osobę pełnoletnią.

Skutki zawarcia umowy zlecenia

Najkorzystniejszym sposobem zatrudnienia syna jest zawarcie z nim umowy zlecenia. Syn nie ukończył jeszcze 26 lat i nadal studiuje. Dlatego wykonywana przez niego praca na podstawie umowy zlecenia nie jest tytułem do objęcia ubezpieczeniami społecznymi ani ubezpieczeniem zdrowotnym.

Korzyści (+)

Jeśli członek rodziny jest zatrudniony na umowę zlecenia, nie ma znaczenia, że spełnia warunki określone dla osoby współpracującej.

Istotne jest potwierdzenie, że wykonywana praca może być świadczona w ramach umowy zlecenia. Tak więc może Pan podpisać z synem umowę zlecenia, pod warunkiem że do wykonywania tej pracy nie jest wyłącznie właściwa umowa o pracę. Nie może Pan zawrzeć umowy zlecenia wówczas, gdy wykonywana praca będzie spełniać przesłanki zatrudnienia w ramach stosunku pracy (art. 22 § 12 Kodeksu pracy). Przesłanki te to np. świadczenie czynności w miejscu wyznaczonym przez zlecającego i pod jego kierownictwem.

• art. 6 ust. 1 pkt 4 i 5, ust. 4, art. 8 ust. 2 i 11 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 67, poz. 411

• art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c) i lit. e) ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - Dz.U. Nr 210, poz. 2135; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 70, poz. 416

• § 1, 3 rozporządzenia z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagrodzenia - Dz.U. Nr 60, poz. 278; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 53, poz. 472

• art. 22 § 12, art. 195 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 93, poz. 586

Beata Wróblewska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...