Zalety i wady samozatrudnienia

Ewa Martyna
rozwiń więcej
inforCMS
Samozatrudnienie pozwala znacznie obniżyć koszty pracy. Warunkiem jest jednak prawidłowo skonstruowana umowa, której nie będą mogły zakwestionować organy podatkowe czy inspekcja pracy.

Rozmowa z Jarosławem Chałasem - radcą prawnym, Partnerem Zarządzającym w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Dlaczego pracodawcy wolą zatrudniać w ramach samozatrudnienia niż na etacie? Jakie korzyści się z tym wiążą?

- W pierwszej kolejności trzeba wyjaśnić, że mimo iż pojęcie „samozatrudnienie” na stałe zadomowiło się w obrocie, wciąż bywa używane nie do końca zgodnie z jego znaczeniem. Według obowiązujących przepisów mamy do czynienia z wykonywaniem pracy na podstawie umowy o pracę albo ze świadczeniem usług na podstawie umowy o współpracy zawartej między dwoma niezależnymi podmiotami - przedsiębiorcami. Pojęcie samozatrudnienie powstało dla określenia przechodzenia przez pracowników z wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę na świadczenie usług w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, także na rzecz byłych pracodawców.

Dla przedsiębiorców - ewentualnych pracodawców - korzyścią wynikającą ze współpracy z „samozatrudnionymi” jest obniżanie kosztów pracy, w tym, z uwagi na brak konieczności stosowania Kodeksu pracy, nieprzyznawanie kosztownych, według nich, przywilejów pracowniczych. Należy pamiętać, że z w związku z przejściem na „samozatrudnienie” pewne koszty, które do tej pory ponosił pracodawca, będą obciążały bezpośrednio zleceniobiorcę (np. będzie sam płacił składki na ubezpieczenia i zaliczki na podatek).

Jakie zapisy umów są najczęściej kwestionowane i jak zatem skonstruować umowę, aby nie powstał zarzut fikcyjnego samozatrudnienia?

- W przypadku gdy w występującej między podmiotami relacji zostaną łącznie spełnione trzy warunki. Po pierwsze, jeśli odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności, po drugie, jeśli są one wykonywane pod kierownictwem, po trzecie w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności oraz jeśli wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością - wyłączone zostanie uznanie danej działalności zawodowej za działalność gospodarczą.

Konstruując umowę, należy szczególną uwagę zwrócić na sposób uregulowania wspomnianych wcześniej kwestii.

I tak, aby wykluczyć spełnienie pierwszego warunku, odpowiedzialność wobec osób trzecich powinien ponosić zleceniodawca, a nie osoba samozatrudniona. W umowie współpracy najlepiej zapisać, kiedy i w jakich okolicznościach odpowiedzialność ponosi zleceniobiorca, a kiedy zleceniodawca, bądź chociaż zastrzec, że za rezultat działalności oraz w ogóle za wykonywanie umowy odpowiedzialność ponoszą obie strony.

Dla organu wskazówką, że mamy do czynienia z fikcyjnym samozatrudnienieniem, może być zapis w umowie, że samozatrudniony, świadcząc usługi na rzecz klientów zlecającego, nie ponosi odpowiedzialności wobec osób trzecich.

Drugą wskazówką może być zapis w umowie mówiący o wykonywaniu czynności pod kierownictwem zlecającego oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym. To przesłanka charakterystyczna przy nawiązywaniu stosunku pracy.

Aby uniknąć wątpliwości, najlepiej w umowie wyraźnie zaznaczyć, że decyzje w sprawie sposobu realizacji przedmiotu umowy podejmuje samodzielnie wykonawca, który w swych działaniach współdziała ze zlecającym, mając na uwadze jego interesy.

Najwięcej kontrowersji wzbudza warunek ostatni, zgodnie z którym nie mamy do czynienia z wykonywaniem czynności w ramach działalności gospodarczej w sytuacji, w której wykonujący czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego, czyli np. nie ponosi nakładów inwestycyjnych. Dobrze zatem, jeśli z treści umowy będzie wynikało, iż ryzyko gospodarcze obciąża obie jej strony.

Jakie organy mogą kontrolować legalność samozatrudnienia? Jakie działania mogą podjąć w razie wykrycia nieprawidłowości i jak się przed nimi bronić?

- Głównie organy podatkowe mogą kwestionować ten sposób prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie także Państwowa Inspekcja Pracy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kontroli legalności zatrudnienia bada przedsiębiorców, niebędących pracodawcami, na rzecz których jest świadczona praca przez osoby fizyczne, w tym przez osoby wykonujące na własny rachunek działalność gospodarczą. Państwowa Inspekcja Pracy może powiadomić organy podatkowe o nieprawidłowościach, a te zbadają sprawę w granicach przysługujących im uprawnień. Najlepszą „obroną” w przypadku kontroli będzie dobrze przygotowana umowa i zgodne oświadczenia stron. Należy pamiętać o obowiązującej w naszym prawie zasadzie swobody umów, zgodnie z którą strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swojego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Jakie konsekwencje może ponieść samozatrudniony, a jakie zleceniodawca w przypadku fikcyjnego zatrudnienia?

- Organ podatkowy może uznać, że działalność samozatrudnionego nie jest wykonywana w ramach działalności gospodarczej, a w ramach stosunku pracy. Uniemożliwi to zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeśli organ kontroli skarbowej uzna, że podatnik działający w ramach samozatrudnienia nie jest przedsiębiorcą, ale pracownikiem, będzie on zobowiązany skorygować sposób ustalania kosztów uzyskania przychodów. Wszystkie różnice w rozliczaniu podatków wpłyną także na naliczenie podatku w większej wysokości. Z kolei zapłacenie podatku w mniejszej wysokości może narazić samozatrudnionego na zarzut uszczuplenia należności publicznoprawnej, co może stanowić wykroczenie lub nawet przestępstwo skarbowe.

Na podobne ryzyko musi być wyczulony także współpracujący z samozatrudnionym. Jeśli organy kontrolne uznałyby samozatrudnienie za stosunek pracy, to zlecający - jako pracodawca i płatnik - miałby obowiązek odprowadzenia stosownych zaliczek na podatek. W przypadku uznania fikcyjności samozatrudnienia inna byłaby także zasada rozliczania składek ZUS.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Ewa Martyna

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...