Prawo do opłacania niższych składek z działalności prowadzonej w Polsce

Małgorzata Kozłowska
rozwiń więcej
inforCMS
Od stycznia 2008 r. prowadzę na terenie Polski działalność gospodarczą (usługi budowlane). Do końca września 2007 r. podobną działalność prowadziłem w Belgii. Jednocześnie od czerwca 2007 r. wykonuję w Polsce umowę zlecenia z miesięcznym wynagrodzeniem 700 zł. Czy mogę opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy, tj. od 30% minimalnego wynagrodzenia?

RADA

Od stycznia 2008 r. podlega Pan obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu działalności, a składki musi Pan opłacać od podstawy nie niższej niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Nie może Pan opłacać składek od 30% minimalnego wynagrodzenia ze względu na prowadzoną niedawno działalność na terenie Belgii.

UZASADNIENIE

W świetle prawa wspólnotowego osoba prowadząca działalność na własny rachunek na terytorium jednego państwa członkowskiego i będąca jednocześnie pracownikiem najemnym w innym państwie członkowskim podlega ustawodawstwu tego państwa, w którym wykonuje pracę za wynagrodzeniem. Zatem prowadząc na terenie Belgii działalność gospodarczą i wykonując jednocześnie w Polsce umowę zlecenia, w okresie od czerwca do września 2007 r. w zakresie ubezpieczeń miały wobec Pana zastosowanie polskie przepisy. Tym samym nie podlegał Pan ubezpieczeniom w Belgii - ani z tytułu prowadzonej tam działalności, ani z tytułu pracy najemnej wykonywanej na terytorium Polski na podstawie umowy zlecenia.

Do działalności prowadzonej na terenie Belgii miały zastosowanie polskie przepisy w zakresie ubezpieczeń, dlatego tę działalność uważa się za prowadzoną w Polsce. Prowadzenie tej działalności wyklucza w Pana przypadku możliwość opłacania na preferencyjnych zasadach składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu działalności prowadzonej od stycznia 2008 r. (tj. od 30% minimalnego wynagrodzenia), ponieważ jednym z warunków do nabycia tego uprawnienia jest nieprowadzenie jakiejkolwiek pozarolniczej działalności w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych.

Gdyby z tytułu działalności prowadzonej na terenie Belgii nie podlegał Pan polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych, mógłby Pan opłacać składki z tytułu obecnie prowadzonej działalności na terenie Polski od 30% minimalnego wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Osoba, która prowadziła działalność na terenie Belgii do listopada 2007 r., od stycznia br. prowadzi działalność w Polsce. W 2007 r. podlegała przepisom w zakresie ubezpieczeń obowiązujących w Belgii. W tej sytuacji osoba ta może skorzystać z możliwości opłacania składek na ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych zasadach, tj. naliczać je od podstawy wymiaru nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia (od stycznia br. jest to kwota 337,80 zł). Składkę na ubezpieczenie zdrowotne musi opłacać od takiej samej podstawy wymiaru jak inne osoby prowadzące działalność, tj. nie niższej niż 75% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami nagród z zysku (w styczniu br. - 2168,30 zł).

Od stycznia 2008 r. obowiązująca Pana podstawa wymiaru składek z tytułu działalności nie może być niższa niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - w styczniu br. jest to kwota 1622,05 zł.

Ponieważ przychód z umowy zlecenia (700 zł) jest niższy od obowiązującej podstawy wymiaru z tytułu działalności gospodarczej, umowa zlecenia nie może być obecnie tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Obowiązkowe składki na te ubezpieczenia musi Pan opłacać z działalności. Natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie obowiązkowa z obydwu tytułów - działalności i zlecenia.

• art. 9 ust. 2a, art. 18 ust. 8, art. 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 14c lit. a rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzUrz UE L 71.149.2 ze zm.),

• art. 5 pkt 31, art. 81 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.).

Małgorzata Kozłowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...