Czy pracodawca może stwierdzić, że pracownik jest zdrowy i wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego

Anna Szocińska
rozwiń więcej
inforCMS
Wypłacamy naszym pracownikom zasiłki. Uważamy, że jeden z pracowników nadużywa zwolnień lekarskich. Czy w związku z tym możemy uznać, że pracownik jest zdrowy i wstrzymać mu wypłatę zasiłku chorobowego?

RADA

Pracodawca nie jest uprawniony do decydowania o stanie zdrowia pracownika i nie może wstrzymać mu wypłaty zasiłku chorobowego. Pracodawca może zwrócić się do ZUS o przeprowadzenie badania pracownika przez lekarza orzecznika ZUS.

UZASADNIENIE

Badanie stanu zdrowia pracownika jest możliwe wyłącznie przez lekarza. Pracodawca nie może sam stwierdzić, że pracownik już odzyskał zdrowie i może wrócić do pracy. Jeżeli pracodawca uważa, że pracownik jest zdolny do pracy, może zwrócić się do ZUS o przeprowadzenie kontroli w tej sprawie.

Kontrola zawsze dotyczy konkretnego zwolnienia lekarskiego i tylko w tym zakresie lekarz orzecznik wydaje orzeczenie.

PRZYKŁAD

Pracownik dostarczył dwa zwolnienia lekarskie. Pierwsze na okres od 27 grudnia 2007 r. do 4 stycznia 2008 r. i drugie od 7 do 11 stycznia 2008 r. Pierwsze zwolnienie zostało skierowane do kontroli do lekarza orzecznika ZUS, który uznał, że pracownik jest zdolny do pracy, w związku z czym zwolnienie wydane na okres od 27 grudnia 2007 r. do 4 stycznia 2008 r. straciło ważność od 2 stycznia 2008 r. Pracownik ma natomiast prawo do świadczeń za czas choroby od 27 grudnia 2007 r. do 1 stycznia 2008 r. oraz od 7 do 11 stycznia 2008 r.

O odzyskaniu przez pracownika zdolności do pracy i skróceniu okresu zwolnienia lekarskiego może zadecydować wyłącznie lekarz orzecznik ZUS, który po przeprowadzeniu badania wydaje orzeczenie o odzyskaniu zdolności do pracy przez pracownika albo uznaje, że pracownik nadal jest niezdolny do pracy. Jeżeli badanie przez lekarza orzecznika ZUS okaże się niewystarczające, to lekarz ten może skierować pracownika na dalsze badania specjalistyczne, które są przeprowadzane przez lekarza konsultanta ZUS. Lekarz orzecznik ZUS może również zażądać od lekarza leczącego pracownika udostępnienia dokumentacji medycznej, która stanowiła podstawę wydania zaświadczenia lekarskiego.

O wynikach przeprowadzonego badania pracodawca zostaje poinformowany przez ZUS. Jeśli lekarz orzecznik uzna, że pracownik odzyskał zdolność do pracy wcześniej niż data końcowa kontrolowanego zwolnienia, to wystawione zwolnienie lekarskie traci ważność od tego dnia. Pracownik ma obowiązek dostarczyć do zakładu pracy zaświadczenie lekarza orzecznika ZUS. Jeżeli lekarz orzecznik ZUS uzna, że pracownik odzyskał zdolność do pracy, to wydział zasiłków ZUS wyda na tej podstawie decyzję o braku prawa do zasiłku. Kopia decyzji zostanie przesłana również do zakładu pracy.

Pracodawcy, którzy wypłacają świadczenia z ubezpieczeń społecznych, mogą kontrolować swoich pracowników i zleceniobiorców, czy osoby te prawidłowo wykorzystują zwolnienia lekarskie. Oznacza to, że mogą kontrolować, czy zwolnienia od pracy są wykorzystywane zgodnie z ich celem.

Państwa zakład, jako płatnik zasiłków dla swoich pracowników, może zatem kontrolować prawidłowość wykorzystywania przez nich zwolnień lekarskich. Nie może jednak sam decydować o zasadności wydawania tym pracownikom zwolnień lekarskich przez lekarzy leczących. Wniosek w sprawie przeprowadzenia takiej kontroli można kierować do lekarza orzecznika ZUS.

• art. 17, art. 59 ust. 1-4 i ust. 7-12, art. 68 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• § 5-10 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczególnych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (DzU nr 65, poz. 743).

Anna Szocińska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...