Podatek dochodowy od osób prawnych – zakres opodatkowania

Marta Przyborowska
rozwiń więcej
Podatek dochodowy od osób prawnych – zakres opodatkowania /Fotolia / Fotolia
Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) jest jednym z najważniejszych podatków bezpośrednich w naszym kraju. Podatek ten obciąża dochody uzyskiwane przez osoby prawne.

Podmiot opodatkowania

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnikami tego podatku  objęte są osoby prawne oraz spółki kapitałowe w organizacji. Podatnikami mogą być także grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego, które mają osobowość prawną i pozostają w związkach kapitałowych. Są to tzw. „podatkowe grupy kapitałowe”.

Podatkowe grupy kapitałowe staje się podatnikiem tego podatku, jeśli spełnia wymagane do tego warunki. Musi być tworzona wyłącznie ze spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółek akcyjnych, które mają siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.  Przeciętny kapitał zakładowy przypadający na każdą z tych spółek, nie może być niższy niż 1 000 000 zł, jedna ze spółek, tzw. „spółka dominująca” posiada bezpośredni 95% udział w kapitale zakładowym lub w tej części kapitału zakładowego pozostałych spółek, zwanych „spółkami zależnymi, a  spółki zależne nie posiadają udziałów w kapitale zakładowym innych spółek tworzących tę grupę, dodatkowo  w spółkach tych nie występują zaległości we wpłatach podatków stanowiących dochód budżetu państwa.

Zabezpieczanie należności handlowych - odszkodowanie a przychód w CIT

Spółka dominująca i spółki zależne muszą zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego o utworzeniu, na okres co najmniej 3 lat podatkowych, podatkowej grupy kapitałowej i umowa ta musi zostać zarejestrowana przez naczelnika urzędu skarbowego.

Zwolnienia podmiotowe od podatku dochodowego od osób prawnych

Podmiotami zwolnionymi obowiązku uiszczania podatku dochodowego od osób prawnych są:

  1. Skarb Państwa
  2. Narodowy Bank Polski
  3. jednostki budżetowe oraz fundusze celowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw
  4. gminy w zakresie dochodów własnych
  5. przedsiębiorstwa międzynarodowe i inne jednostki gospodarcze utworzone przez organ administracji państwowej wspólnie z innymi państwami
  6. organizacje religijne
  7. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
  8. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a także fundusze emerytalne i inwestycyjne
  9. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
  10. wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Przedmiot opodatkowania

W podatku dochodowym od osób prawnych przedmiotem opodatkowania jest dochód. Ustawa definiuje go jako nadwyżkę sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania w konkretnym roku podatkowym.  Odróżnia to dochód od przychodu, gdyż przychodami nazywane są wszystkie otrzymane przez podatnika pieniądze, wartości pieniężne, wartość otrzymywanych nieodpłatnie świadczeń, wartość przychodów w naturze, wartość umorzonych zobowiązań, wartość zwróconych wierzytelności. Dlatego też aby obliczyć dochód należy od przychodów odliczyć koszty ich uzyskania.

Aport nieruchomości do spółki kapitałowej – skutki w CIT i PIT dla obejmującego udziały

Jeśli osoba poniesie stratę ze swojej działalności, może pokryć ją z dochodu, jaki uzyska w ciągu następujących kolejno pięciu latach podatkowych, jednak w żadnym z tych lat nie może odliczyć więcej niż 50% tej straty.

Zwolnienia przedmiotowe od podatku dochodowego od osób prawnych

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje również zwolnienia przedmiotowe z opodatkowania, takie jak:

  1. działalność organizacji pracodawców i partii politycznych – w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej
  2. dochody narodowych funduszy inwestycyjnych
  3. dochód z tytułu prowadzenia szkół – w części przeznaczonej na cele szkoły
  4. dochody kościelnych osób prawnych (w tym związków wyznaniowych)
  5. dochody sportowych spółek akcyjnych w części przeznaczonej na ich działalność sportową
  6. dochody osób prawnych, których celem statutowym jest działalność w sferze pożytku publicznego
  7. dochody ze sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...