Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Jagoda Trela
Managing Partner ID Advisory
rozwiń więcej
ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
rozwiń więcej
Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową / Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową / Shutterstock

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

rozwiń >

Do kogo skierowana jest ulga badawczo-rozwojowa?

Zgodnie z treścią ustaw o podatkach dochodowych, działalność badawczo-rozwojowa obejmuje badania naukowe oraz prace rozwojowe, które mają na celu tworzenie nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług. Należy podkreślić, że z ulgi może skorzystać każdy podmiot prowadzący działalność zaliczającą się do B+R który ponosi koszty z tego tytułu, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. Efektem prac B+R nie musi być produkt czy usługa innowacyjna na skalę światową. Jeśli wynikiem prac jest ulepszenie lub usprawnienie produktu czy procesu w skali działalności firmy, to dla danej firmy jest to innowacja, która kwalifikuje się do skorzystania z ulgi. 

Istota ulgi badawczo-rozwojowej

Istotą ulgi badawczo-rozwojowej jest możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów poniesionych na działalność B+R. Te koszty, zwane kosztami kwalifikowanymi, muszą być wcześniej zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Jeśli podatnik nie jest w stanie w pełni wykorzystać ulgi z powodu osiągania straty lub niewystarczającego dochodu, możliwe jest przyspieszenie realizacji ulgi poprzez zwrot bezpośredni lub pomniejszenie zaliczek na podatek dochodowy od pracowników zaangażowanych w działalność B+R.

Koszty Kwalifikowane

Koszty kwalifikowane obejmują różnorodne wydatki związane bezpośrednio z działalnością badawczo-rozwojową. Przykładowo, są to wynagrodzenia pracowników oraz związane z nimi składki na ubezpieczenia społeczne, wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia lub o dzieło, nabycie sprzętu specjalistycznego oraz materiałów i surowców bezpośrednio związanych z B+R. Dodatkowo, koszty te mogą obejmować ekspertyzy, opinie, usługi doradcze oraz korzystanie z aparatury naukowo-badawczej.

Podatnicy posiadający status centrum badawczo-rozwojowego mogą dodatkowo odliczać koszty amortyzacji od budynków, budowli i lokali wykorzystywanych w działalności B+R, a także koszty ekspertyz i opinii ponoszone na rzecz podmiotów innych niż jednostki naukowe.

Jakie są kwoty odliczenia?

Maksymalne odliczenie wynosi do 200% kosztów kwalifikowanych. To oznacza, że podatnicy mogą odliczyć dwukrotność poniesionych wydatków na działalność B+R. Dla centrów badawczo-rozwojowych przysługują dodatkowe odliczenia, które są traktowane jako pomoc publiczna i podlegają odpowiednim ograniczeniom oraz obowiązkom sprawozdawczym.

Obliczanie ulgi dla podatników 

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu rocznym za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. Jeśli podatnik poniósł stratę lub jego dochód był niższy od kwoty przysługującej ulgi, odliczenie może być przeniesione na kolejne sześć lat podatkowych. W przypadku braku możliwości pełnego odliczenia, ulga może być zrealizowana poprzez zwrot bezpośredni lub pomniejszenie zaliczek na podatek dochodowy.

Zwrot bezpośredni i pomniejszenie zaliczki

Zwrot bezpośredni pozwala podatnikowi na otrzymanie gotówki, która odpowiada iloczynowi nieodliczonej kwoty ulgi i stawki podatku obowiązującej w danym roku. Pomniejszenie zaliczek na podatek dochodowy dotyczy wynagrodzeń pracowników bezpośrednio zaangażowanych w działalność B+R, obliczanych według stawki podatku obowiązującej podatnika. Istotne jest, żeby podatnicy prowadzili ewidencję, w której wyodrębniają koszty związane z działalnością B+R. 

Dokumentowanie prawa do ulgi

W przypadku podatników PIT, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów, sposób dokumentowania kosztów jest  określony w odpowiednich przepisach. Koszty działalności badawczo-rozwojowej należy wpisać w kolumnie 16. W przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych sposób dokumentowania kosztów określa Ustawa o rachunkowości, a koszty badawczo-rozwojowe powinny być wyodrębnione. 

Ważne

Składając zeznanie podatkowe należy załączyć PIT-BR lub adekwatnie CIT-BR (informacja o odliczeniu).

Podsumowując ulga badawczo-rozwojowa jest kluczowym narzędziem wspierającym przedsiębiorców w inwestycjach na rzecz innowacji i rozwoju technologicznego. Dzięki możliwości odliczenia kosztów kwalifikowanych, firmy mogą znacząco zmniejszyć swoje zobowiązania podatkowe, jednocześnie wspierając swoje projekty badawczo-rozwojowe. Kluczowe jest jednak dokładne dokumentowanie kosztów i składanie odpowiednich zeznań podatkowych, aby w pełni skorzystać z przedmiotowej ulgi.

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
rozwiń więcej
Moja firma
Transformacja zaczyna się od lidera
18 wrz 2024

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie
18 wrz 2024

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]
18 wrz 2024

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]
18 wrz 2024

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.
18 wrz 2024

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki
17 wrz 2024

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców
17 wrz 2024

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo
16 wrz 2024

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet
16 wrz 2024

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy
14 wrz 2024

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...