Witold Modzelewski: Polski Ład to odejście od paradygmatu Balcerowicza [PODCAST]

Szymon Glonek
rozwiń więcej
Witold Modzelewski: Polski Ład to odejście od paradygmatu Balcerowicza [PODCAST]
Jakie najistotniejsze zmiany podatkowe wprowadza Polski Ład? Czym kierowano się przygotowując projekt?

"Główny cel, który chciano osiągnąć, dotyczący zmian w obszarze podatku dochodowego od osób fizycznych, został częściowo zatracony poprzez wewnętrzną sprzeczność koncepcyjną rozwiązań, jakie zawiera Polski Ład" – mówi profesor Witold Modzelewski w rozmowie z Szymonem Glonkiem.

Jakie najistotniejsze zmiany podatkowe wprowadza Polski Ład? Czym kierowano się przygotowując projekt? Z czego wynika chaos, związany z wejściem zmiany przepisów w życie?

Te kwestie, w rozmowie z Szymonem Glonkiem (Infor.pl) wyjaśnia profesor Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych.

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie". Partnerem podcastu jest aplikacja upday.

Pobierz aplikację upday z Google Play lub App Store!

Czy chaosu wokół wprowadzenia Polskiego Ładu, na który wskazują jego krytycy, można było uniknąć?

Ten argument wynika z problemu ilości zmian, wprowadzonych w jednej chwili i z minimalnym okresem vacatio legis, jaki został pozostawiony adresatom norm prawnych, które już obowiązują na podstawie tych przepisów. Dlatego też, ten zarzut jest oczywisty i od samego początku był formułowany.

Nie skoncentrowano się na kwestiach najistotniejszych zmian, które są rzeczywiście historyczne i bezprecedensowe, a dotyczą podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast "oblepiono" je niepotrzebną ilością różnych tzw. "wrzutek".

Ilość spraw, które skoncentrowano w tym samym czasie była, obiektywnie rzecz biorąc, niepotrzebnie tak duża. Wiele z tych rozwiązań, w momencie uchwalania, można było odsunąć o pół roku czy rok. Zwłaszcza takie, które są nowością i trzeba się ich uczyć od samego początku – stwierdza profesor Witold Modzelewski.

Jakie najistotniejsze zmiany podatkowe wprowadza Nowy Ład?

Główny obszar zmian dotyczy podatku dochodowego, zwłaszcza od osób fizycznych. To jest poligon doświadczalny, z którym mamy obecnie do czynienia.

Istnieje jednak wiele przykładów wewnętrznej niekonsekwencji ideowej tego przedsięwzięcia legislacyjnego. To, co politycy przedstawili jako program polityczny owej nowelizacji, dotyczyło odwrócenia złego paradygmatu. My go nazywamy "paradygmatem Balcerowicza", dlatego, że został wprowadzony przed trzydziestu laty, Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku.

Ustawa weszła w życie 1 stycznia 1992 roku. Wtedy właśnie wprowadzono pierwszą wersję, w zasadzie realizowaną do dzisiaj, w tym paradygmacie, którego istotą jest relatywnie wysokie opodatkowanie niskich dochodów, zwłaszcza dochodów z pracy oraz rent i emerytur. Występujące przy jednoczesnym łagodniejszym opodatkowaniu wyższych dochodów, przede wszystkim tych z działalności gospodarczej.

Syndromem tego stanu, który daj Boże, pożegnaliśmy z dniem 1 stycznia 2022 roku, była regresja podatkowa. To mieliśmy zrealizować i sądzę, że pod tym założeniem podpisuje się również opozycja.

Jednak problem polega na tym, że do rzeczy bardzo ważnej i w zasadzie ustrojowej, dołączono różnego rodzaju dziwne dodatki. Po pierwsze, nie mają one żadnego merytorycznego związku z tą ideą zasadniczą. Po drugie, są krokiem w zupełnie innym kierunku – podkreśla profesor Modzelewski.

Witold Modzelewski – prezes Instytutu Studiów Podatkowych, profesor Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, radca prawny, doradca podatkowy wpisany na listę doradców podatkowych pod numerem 00001. W latach 1992-1996 był wiceministrem finansów odpowiedzialnym za przebudowę systemu polskiego prawa podatkowego. Za jego kadencji m.in. wprowadzono podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy.

Moja firma
Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

pokaż więcej
Proszę czekać...