Jakie samochody uprawniają w 2010 r. do odliczenia pełnego VAT od ich nabycia i od paliw do nich

Marcin Jasiński
rozwiń więcej
inforCMS
Nasza firma zamierza wymienić flotę samochodową. Czy muszą to być tzw. samochody z kratką? Jakie samochody uprawniają obecnie do odliczenia VAT? Czy w 2010 r. wprowadzono jakieś zmiany w tym zakresie?

RADA

Nie tylko samochody z kratką uprawniają do odliczenia 100% VAT. Nadal jednak nie można odliczyć VAT od nabycia samochodu osobowego. W 2010 r. nie weszły w życie żadne zmiany w tym zakresie.

UZASADNIENIE

Na początku należy wyjaśnić, że w 2010 r. nie weszły w życie żadne zmiany w zakresie odliczania VAT od nabycia samochodów i paliwa. Wprawdzie po przełomowym wyroku ETS Ministerstwo Finansów planowało zmiany w tym zakresie, ale projekt nie trafił jeszcze do Sejmu.

Dlatego oceniając, czy przysługuje nam prawo do odliczenia VAT od nabycia samochodu w całości, możemy posłużyć się następującymi przepisami:

• art. 86 ust. 3 i 4 obowiązującej obecnie ustawy o VAT oraz

• art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy z 8 stycznia 1993 r., która obowiązywała do 30 kwietnia 2004 r., a także § 10 ust. 3 rozporządzenia z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Gdy samochód spełnia warunki na podstawie przepisów jednej z ustaw, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT. Możliwość oceny prawa do odliczenia VAT na podstawie przepisów nieobowiązującej ustawy dało podatnikom orzeczenie ETS w sprawie Magoora z 22 grudnia 2008 r. Wprawdzie istnieją wątpliwości, czy można stosować nieobowiązujące przepisy, jednak do tej pory tylko WSA w Krakowie opowiedział się za prawem do odliczenia 100% VAT niezależnie od rodzaju samochodu. Nie jest to jednak ostateczne orzeczenie. Prawdopodobnie wątpliwości rozstrzygnie NSA.

Jak czytamy w wyroku WSA w Poznaniu z 16 grudnia 2009 r., sygn. akt I SA/Po 886/09: Przedstawiona interpretacja nie narusza także przepisu art. 86 ust. 1 u.p.t.u. z 2004 r. „poprzez błędną wykładnię polegającą na przyjęciu, że przepis ten należy stosować z uwzględnieniem nieobowiązującego od 1 maja 2004 r. art. 25 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u.p.a. z 1993 r.”. Podzielić bowiem należy stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej, że zasadność niestosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego w odniesieniu do samochodów osobowych należy rozpatrywać z uwzględnieniem przepisu art. 25 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u.p.a. z 1993 r. Przepisy prawa wspólnotowego stwarzają możliwość stosowania ograniczeń w odliczeniu podatku naliczonego pod warunkiem, że ograniczenia te obowiązywały w prawie krajowym w dacie przystąpienia do Wspólnoty Europejskiej. Nie ma zatem żadnego znaczenia, iż przepis art. 25 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u.p.a. z 1993 r. nie obowiązuje. Uwzględnienie treści tego przepisu ma bowiem na celu jedynie określenie zakresu wprowadzonego ograniczenia i dokonania na tej podstawie oceny czy przepisy obowiązujące od 1 maja 2004 r. powodują rozszerzenie zakresu zastosowania tych ograniczeń, czy też nie.

Również Ministerstwo Finansów dostrzega problem. Jak czytamy w założeniach do projektu zmian w ustawie o VAT: Po ww. wyroku Trybunału, Minister Finansów wydał interpretację ogólną uwzględniającą tezy ww. wyroku. Istnieje jednak konieczność wprowadzenia stosownych zmian w ustawie o podatku od towarów i usług tak, aby wykładnia przepisów określających prawo do odliczenia podatku w przypadku nabycia paliwa do napędu określonych pojazdów samochodowych wynikała bezpośrednio z ustawy, a nie z ww. wyroku i interpretacji ogólnej.

Jednak jak to już zostało wspomniane, projekt nie trafił jeszcze do Sejmu.

Należy również pamiętać, że rząd polski uzyskał zgodę UE na wprowadzenie na okres trzech lat (od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2012 r.) wyłączenia prawa do odliczenia podatku naliczonego również w przypadku zakupu paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, z wyjątkiem pojazdów, które co do zasady są przeznaczone do działalności gospodarczej (obecnie obowiązuje bowiem jedynie zakaz odliczania podatku od paliwa do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności do 500 kg). Jednak wprowadzenia takich zmian nie zaakceptowała RM i projekt ten nie trafił do Sejmu.

Samochody, których nabycie uprawnia do odliczenia 100% VAT

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Powyższe zasady rozliczeń mają również zastosowanie do samochodów, które są przedmiotem leasingu, najmu.

Jeśli samochód nie spełnia żadnego z warunków określonych w tabeli, podatnik może odliczyć kwotę podatku naliczonego w wysokości 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6000 zł. Zatem prawa do pełnego odliczenia VAT nie będą dawać samochody osobowe. Jeśli od nabycia samochodu nie przysługuje prawo do odliczenia 100%, to od zakupu paliwa nie przysługuje w ogóle prawo do odliczenia VAT.

Na takim stanowisku stoją również organy podatkowe. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w piśmie z 13 listopada 2009 r., nr ITPP1/443- -814a/09/BS, stwierdził: Biorąc pod uwagę opis zdarzenia przyszłego oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, że Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia całości podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących raty leasingowe oraz innych płatności jak opłata wstępna. Obowiązujące przed dniem 1 maja 2004 r. regulacje, jak również przepisy obowiązujące od daty przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, zawierają ograniczenie prawa do odliczenia pełnego podatku naliczonego związanego z leasingiem lub najmem samochodów osobowych (przed dniem 1 maja 2004 r. podatnicy nie mieli w ogóle prawa do odliczenia podatku naliczonego, a po dniu akcesji w zakresie limitów określonych odpowiednimi przepisami).

• art. 86 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 215, poz. 1666

Marcin Jasiński

ekspert w zakresie VAT

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...