Jak zlikwidować dług i podnieść kapitał zakładowy spółki bez podatku

inforCMS
Jestem wspólnikiem spółki z o.o. Wraz z pozostałymi wspólnikami od kilku lat dokapitalizujemy naszą spółkę, zasilając ją w miarę potrzeb dopłatami do już wniesionych wkładów lub pożyczkami. W związku z tym, że terminy ich zwrotu już minęły, a spółka zainwestowała nasze pieniądze, to nie ma realnej możliwości, aby je nam zwróciła. Spółka jest więc naszym dłużnikiem, co pogarsza jej wizerunek, np. w bankach. Słyszałem, że jest możliwość „wpisania” kwot pożyczek i dopłat do kapitału zakładowego i oddłużenie spółki w ten sposób. Czy wiąże się to z jakimiś kosztami podatkowymi?

ODPOWIEDŹ

Dopuszczalna jest zmiana umowy spółki z o.o. polegająca na podwyższeniu kapitału zakładowego, który pokryty będzie wkładem niepieniężnym w postaci wierzytelności wspólników o zwrot pożyczek lub dopłat, przez co dług spółki ulegnie zniesieniu. Jeżeli od wspomnianych pożyczek lub dopłat był już wcześniej odprowadzony należny podatek od czynności cywilnoprawnych, to wspomniana zmiana umowy spółki będzie bezkosztowa.

WYJAŚNIENIE

Jeżeli spółka nie posiada środków na zwrot dopłat lub pożyczek, to znowelizowana 1 stycznia 2009 r. ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych daje możliwości wyjścia z tej trudnej sytuacji bez generowania dodatkowych kosztów podatkowych. Wprowadzono bowiem nowe zwolnienie podatkowe, zgodnie z którym wolne od tego podatku są zmiany umowy spółki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego pokrytego z niezwróconych wspólnikom lub akcjonariuszom dopłat albo z niezwróconej pożyczki udzielonej spółce kapitałowej przez wspólnika lub akcjonariusza. Warunkiem jest tylko to, aby od pożyczek lub dopłat odprowadzono w Polsce podatek od czynności cywilnoprawnych lub podatek od wkładów kapitałowych do spółek kapitałowych na terytorium państwa członkowskiego UE innego niż Polska. Przed wejściem w życie nowelizacji takie zmiany umów spółek były opodatkowane stawką 0,5% od kwoty podwyższającej kapitał zakładowy.

Dzięki nowej regulacji zarządy spółek współdziałające ze wspólnikami lub akcjonariuszami mogą zrestrukturyzować zobowiązania zarządzanej spółki poprzez podwyższenie kapitału zakładowego z jednoczesnym potrąceniem wierzytelności spółki z tytułu zobowiązania wspólników do wniesienia wkładu pieniężnego na podwyższony kapitał zakładowy z ich wierzytelnościami z tytułu dopłat lub pożyczek udzielonych spółce. Dzięki takiemu rozwiązaniu spółka przestanie być dłużnikiem swoich wspólników, a dotychczasowe zobowiązania z tytułu dofinansowania przestają się powiększać o naliczane odsetki. Zobowiązania te znikną również z ksiąg rachunkowych spółki, co korzystnie wpływa na jej bilans i zdolność kredytową w bankach.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zobowiązaniami spółki, które można wykorzystać dla celów zwolnionego z podatku podwyższenia kapitału zakładowego, są:

• pożyczki udzielone spółce przez wspólników lub akcjonariuszy od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r., ponieważ pożyczki takie zwolnione były do 1 stycznia 2007 r., oraz

• dopłaty wniesione przez wspólników lub akcjonariuszy od 1 maja 2004 r.

Restrukturyzacja zobowiązań spółki w taki sposób nie rodzi również negatywnych konsekwencji na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych. W szczególności opisany sposób podwyższenia kapitału zakładowego spółki nie wiąże się dla spółki z powstaniem przychodu, ponieważ zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na powiększenie kapitału zakładowego.

PODSTAWA PRAWNA

• art. 9 pkt 11 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.),

• art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...