Sprzedaż na rzecz pracownika będzie rejestrowana na kasie

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
inforCMS
Od 1 listopada będą obowiązywać nowe przepisy o kasach fiskalnych. Podatnicy nie będą mogli zrezygnować z ewidencjonowania sprzedaży. Zwolnieniem zostaną objęte nowe rodzaje czynności.

Od 1 listopada pracodawcy ewidencjonujący sprzedaż na rzecz pracowników na kasie fiskalnej nie będą mogli powrócić do zwolnienia z obowiązku takiej ewidencji. To skutek najnowszego rozporządzenia ministra finansów w sprawie kas rejestrujących, obowiązującego od 1 lipca 2008 r. (Dz.U. z 2008 r. nr 113, poz. 720).

Jak podkreślają eksperci z Kancelarii Podatkowej Ożóg i Wspólnicy przed 1 lipca 2008 r. praktyka w tym zakresie wyglądała tak, że pracodawca mógł, ale nie musiał ewidencjonować takich czynności. Obowiązek dotyczył jedynie wybranych towarów i usług.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, podatnik, który wcześniej ewidencjonował na kasie fiskalnej sprzedaż na rzecz pracowników, nie będzie mógł już tego zaniechać. Zmianę tę wprowadza przypis dodany do jednej z pozycji załącznika do rozporządzenia.

Ponadto we wspomnianym rozporządzeniu minister finansów objął zwolnieniem z obowiązku ewidencjonowania czynności dotychczas takim obowiązkiem objęte, np. sprzedaż telefonów komórkowych. Niestety, ze zwolnienia tego nie będzie mogło skorzystać wielu podatników.

Ważne!

Podatnik, który rozpoczął ewidencjonowanie sprzedaży na rzecz pracowników przed 1 lipca 2008 r. na kasie fiskalnej, od 1 listopada nie będzie mógł powrócić do zwolnienia z tego obowiązku

Minister finansów raz na pół roku funduje podatnikom nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Tomasz Siennicki, doradca podatkowy w Kancelarii Podatkowej Ożóg i Wspólnicy, zwraca uwagę, że rozporządzenia te nie należą do aktów prawnych, po przeczytaniu których przeciętny podatnik jest w stanie ustalić, czy w odniesieniu do niego takie rozporządzenie niesie jakieś istotne zmiany w zakresie ewidencjonowania kwot obrotu i podatku należnego. Przykładem są zmiany ewidencjonowania dostawy towarów oraz świadczenia usług na rzecz pracowników.

- W poprzednim stanie prawnym tego rodzaju czynności były - co do zasady - zwolnione z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych. Wyjątkiem była sprzedaż niektórych towarów (np. gaz płynny, paliwa silnikowe, aparaty telefoniczne) oraz świadczenie niektórych usług (np. usługi taksówkowe). Nowe rozporządzenie przewiduje jednak, że podatnicy, którzy przed 1 lipca rozpoczęli ewidencjonowanie sprzedaży na rzecz pracowników, od 1 listopada nie będą mogli już korzystać ze zwolnienia - ostrzega Tomasz Siennicki.

Dodaje, że ta dosyć istotna zmiana została wprowadzona poprzez dodanie przypisu w jednej z pozycji załącznika do rozporządzenia, o przeoczenie czego nie jest trudno.

Obowiązujące od 1 lipca 2008 r. rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących wprowadza istotne zmiany w zakresie ewidencjonowania sprzedaży na rzecz pracowników. Jak tłumaczy Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy w Kancelarii Podatkowej Ożóg i Wspólnicy, minister finansów zdecydował się na objęcie zwolnieniem z obowiązku ewidencjonowania również takich czynności, których w poprzednim stanie prawnym zwolnienie w żadnym wypadku nie dotyczyło. Chodzi o sprzedaż takich towarów, jak np. telefony komórkowe. Niestety, zwolnienie to dotyczy wyłącznie podatników, którzy nie utracili lub nie utracą prawa do zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących.

- W konsekwencji podatnik, który przed 1 lipca utracił prawo do zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy pomocy kasy fiskalnej, np. uzależnione od proporcji obrotów, nie może korzystać z dobrodziejstwa tej zmiany - tłumaczy Andrzej Nikończyk.

Wskazuje też, że dyskusyjna pozostaje natomiast kwestia, czy podatnicy, którzy ewidencjonowali przed 1 lipca sprzedaż telefonów na rzecz pracowników, muszą również obecnie rejestrować takie czynności za pomocą kasy. Niestety, rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących nie daje tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Problem rozbija się o to, czy w takim przypadku możemy mówić o utracie zwolnienia, skoro w zakresie sprzedaży telefonów podatnik z niego nie korzystał. Inna sprawa, że zapewne organy podatkowe będą twierdziły, iż rozpoczęli oni ewidencjonowanie sprzedaży na rzecz pracowników, a więc że tracą zwolnienie z dniem 1 listopada.

- Szkoda że w Polsce nie ma przyjętej praktyki publikowania przez resort finansów przynajmniej najważniejszych konsekwencji zmian wprowadzonych w rozporządzeniu. Dawałoby to wskazówki podatnikom, jak mają się w takich sytuacjach zachować - podsumowuje Andrzej Nikończyk.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...