Jakie obowiązki podatkowe mają prowadzący małe winnice

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
inforCMS
Podatnik, który chce zająć się produkcją wina w ilości ponad 1000 hl rocznie, będzie musiał wystąpić o uzyskanie pozwolenia na prowadzenie składu podatkowego.

Produkcja wina w Polsce staje się coraz popularniejszym pomysłem na biznes. Co ważne, polskie wina gronowe zyskują coraz większą rzeszę zwolenników na całym świecie. Niestety, produkcja tego trunku obwarowana jest licznymi obowiązkami podatkowymi.

Podatek do zapłaty

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku akcyzowym producentem wina jest podmiot dokonujący wyrobu lub rozlewu wina. Podstawą opodatkowania jest liczba hektolitrów gotowego wyrobu. Stawka akcyzy na wino została obniżona rozporządzeniem ministra finansów i wynosi obecnie 136 zł/hl gotowego wyrobu.

Czasem produkcja wina będzie zwolniona z akcyzy. Przepisy przewidują bowiem, że zwalnia się od akcyzy m.in. wino wytworzone domowym sposobem przez osoby fizyczne na własny użytek i nieprzeznaczone do sprzedaży.

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na produkcję wina, musi wiedzieć, że w tym przypadku samo zarejestrowanie firmy nie wystarczy. Produkcja i przetwarzanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym, z wyłączeniem produkcji win gronowych uzyskanych z winogron pochodzących z upraw własnych w ilości mniejszej niż 1000 hl w ciągu roku kalendarzowego.

Prowadzącym skład podatkowy może być wyłącznie podmiot, któremu wydano zezwolenie na jego prowadzenie. Aby uzyskać takie pozwolenie, trzeba przedstawić wiele zaświadczeń, m.in. dotyczących niekaralności osób kierujących działalnością winiarni, a także spełnić wymogi związane z obecnością szczególnego nadzoru podatkowego.

Wyodrębnione miejsca

Miejsce magazynowania wyrobów w składzie podatkowym powinno być właściwie dostosowane do bezpiecznego składowania tych wyrobów, a w szczególności powinno spełniać warunki gwarantujące zapewnienie nienaruszalności i tożsamości znajdujących się w nim wyrobów oraz warunki techniczne zapewniające możliwość wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego, ponadto powinno być odpowiednio oznaczone i odgrodzone.

Ze względu na spełnienie wielu wymagań, jeśli chodzi o prowadzenie składu podatkowego, producenci win, którzy chcą wprowadzać swoje produkty do obrotu, mogą skorzystać z zewnętrznych firm prowadzących składy podatkowe, ale będzie to wiązało się z dodatkowymi kosztami.

Warto tu dodać, że gotowy projekt nowej ustawy o podatku akcyzowym, opracowany przez Ministerstwo Finansów, przewiduje wprowadzenie zwolnienia dla producentów win gronowych, których produkcja nie przekracza 1000 hl w skali roku, z obowiązku prowadzenia tej działalności w składzie podatkowym. Zmiany te mają wejść w życie od 2009 roku.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

OPINIA

GRZEGORZ NOWAKOWSKI

Winnice Jaworek

Trudno teraz mówić o konkretnych problemach przy produkcji win, gdyż wszystko jest w fazie organizacji. Wytyczone są główne kierunki, jakimi muszą poruszać się winiarze, ale brakuje jeszcze szczegółowych aktów wykonawczych dla wielu urzędów, które realizują działania na rynku wina. W ostatnim miesiącu dużo się zmieniło i wciąż dowiadujemy się, jakie kroki musi wykonać winiarz na swej drodze od produkcji do sprzedaży. Każdy posiadający uprawy i pragnący produkować wino zgłasza uprawę w Agencji Rynku Rolnego, deklarując zbiór, produkcję winogron i wina. Poważnym problemem dla wielu winiarzy może być kontrola Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Nie bez znaczenia jest konieczność odbioru winiarni (miejsca, gdzie przerabiane będą winogrona i produkowane wino) przez Sanepid, Straż Pożarną. Podejrzewam, że wielu małych winiarzy może mieć z tym problemy. Procedury związane z akcyzą, czyli kontakt z izbą celną, mogą też przysparzać trudności niewielkim producentom. Uprawy winorośli będą podlegały kontroli Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, która ma także uprawnienia kontrolne winnic - problemem może być posiadanie przez niektórych winiarzy odmian niedopuszczonych do uprawy w celu produkcji wina w Polsce.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...