Jakie są skutki wykupu samochodu w trakcie umowy leasingu

Zbigniew Huszcz
rozwiń więcej
inforCMS
Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Rozliczam ją w PKPiR. W ubiegłym roku rozpoczęłam leasing auta na okres 4 lat. Obecnie, po roku leasingu, noszę się z zamiarem wykupienia go. Leasingodawca wyraża zgodę, proponując wykup auta po cenie rynkowej. Każdą ratę leasingową oraz 60% VAT (samochód osobowy) odliczałam co miesiąc.

1. Czy w związku z wcześniejszym wykupem auta dotychczasowe odliczenia zostaną uznane, czy też organ podatkowy może je podważyć?

2. Jak w związku z tym będzie wyglądało rozliczenie VAT przy rezygnacji z dalszego leasingu?

3. Przy ewentualnym wykupie auta otrzymam fakturę zakupu; czy od zakupionego samochodu osobowego będę mogła jednorazowo odliczyć VAT?

rada

Z powodu wcześniejszego wykupienia leasingowanego samochodu:

1. Dotychczasowe odliczenia VAT naliczonego od rat leasingowych nie powinny być zakwestionowane.

2. Rezygnacja z leasingu nie spowoduje żadnych konsekwencji w zakresie rozliczenia VAT.

3. Nabycie poleasingowego samochodu będzie uprawniało do odliczenia 60% podatku naliczonego (nie więcej niż 6000 zł) z faktury zakupu. Odliczenia należy dokonać jednorazowo w deklaracji składanej za miesiąc otrzymania faktury lub w deklaracji za miesiąc następny.

uzasadnienie

Przepisy o VAT, regulujące kwestie odliczenia podatku naliczonego w przypadku leasingu samochodów osobowych (art. 86 ust. 7 ustawy o VAT), nie odnoszą się w żadnym przypadku do długości trwania umowy leasingu. Skrócenie, rozwiązanie lub inne przedterminowe zakończenie umowy nie ma wpływu na odliczenie podatku naliczonego.

Przy nabyciu poleasingowego samochodu osobowego odliczenia podatku naliczonego należy dokonać na zasadach ogólnych, tak samo jak przy nabyciu samochodu osobowego niepoprzedzonym leasingiem. Limity odliczenia podatku naliczonego (60%, nie więcej niż 6000 zł, określone w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT) są liczone od nowa. Odliczenie VAT naliczonego w czasie umowy leasingu nie wpływa na limit odliczenia przy nabyciu samochodu.

Jedyne ryzyko w rozliczeniu VAT jest związane z brakiem prawa do odliczenia wydatków, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym (art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 23b ust. 1 pkt 1 updof wydatki na opłaty leasingowe mogą bowiem zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z umowy leasingu jedynie wtedy, gdy umowa została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji. Istnieje niewielkie ryzyko, że skrócona umowa zostanie uznana za taką, która została zawarta na okres krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji. Prowadziłoby to do wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów wydatków na dotychczasowe raty leasingowe. Ryzyko jest jednak czysto teoretyczne, gdyż w praktyce organów podatkowych nie występuje kwestionowanie umów leasingowych z tego akurat powodu.

• art. 86 ust. 3 i 7, art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

• art. 23b ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 211, poz. 1549

Zbigniew Huszcz

doradca podatkowy

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...