Zmiana umowy wymaga rozliczenia z fiskusem

Magdalena Majkowska
rozwiń więcej
inforCMS
Zawarcie umowy spółki skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. O rozliczeniu z fiskusem trzeba także pamiętać w wypadku zmiany zawartej umowy.

Zawarcie umowy spółki wiąże się nie tylko z koniecznością dopełnienia formalności związanych z rejestracją i organizacją powstającej spółki, ale również z obowiązkiem zapłaty podatku. Zawarcie umowy spółki jest bowiem czynnością cywilnoprawną podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Obowiązek rozliczenia z fiskusem dotyczy zarówno spółki cywilnej jak i wszystkich spółek prawa handlowego, tj. osobowych (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna) i kapitałowych (z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna). Zasady opodatkowania uregulowane zostały w ustawie z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Opodatkowaniu podlega nie tylko zawarcie umowy spółki, ale również jej zmiana. Ustawa precyzyjnie określa w art. 1 ust. 3, co należy rozumieć przez zmianę umowy spółki. Chodzi tu przede wszystkim o zmiany skutkujące zwiększeniem majątku spółki albo podwyższeniem kapitału zakładowego, w tym wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, przekształcenie, podział lub łączenie spółek. Oprócz tego: dopłaty, pożyczki udzielone spółce przez wspólnika lub akcjonariusza, czy też oddanie spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania (w przypadku spółki osobowej). Za zmianę umowy spółki podlegającą PCC uważa się również przeniesienie na terytorium Polski rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej lub jej siedziby.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy (lub podjęcia uchwały o podniesieniu kapitału zakładowego spółki kapitałowej). W przypadku spółki cywilnej obowiązek podatkowy ciąży na wspólnikach, a przy pozostałych umowach - na spółce. Termin na złożenie deklaracji (PCC-3) i zapłacenie podatku wynosi 14 dni od dnia zawarcia umowy. W praktyce będzie to dotyczyło jedynie spółek cywilnych i jawnych, które nie muszą być zawierane w formie aktu notarialnego. W pozostałych przypadkach to notariusz - który sporządza akt notarialny spółki - jak płatnik podatku obliczy, pobierze i odprowadzi podatek. Stawka podatku wynosi 0,5 proc.

W przypadku zawarcia umowy podstawę opodatkowania stanowi wartość wniesionych wkładów albo wartość kapitału zakładowego. Przy zmianach umowy podstawę opodatkowania należy ustalać według zasad szczególnych określonych w art. 6 ust. 1 pkt 8 ustawy. Warto pamiętać, że obowiązujące przepisy umożliwiają pomniejszenie podstawy opodatkowania m.in. o taksę notarialną, opłatę sądową czy też opłatę za ogłoszenie o wpisie do rejestru (art. 6 ust. 9).

PRZYKŁAD: ZAWARCIE UMOWY SPÓŁKI CYWILNEJ

Pan Jan wraz z przyjacielem zawarł umowę spółki cywilnej w celu wspólnego prowadzenia zakładu rzemieślniczego. Czynność ta podlega opodatkowaniu PCC. Podstawę opodatkowania stanowi wartość wniesionych przez wspólników wkładów do majątku spółki. W tym wypadku wkład wynosił 60 tys. zł. Ponieważ stawka podatku wynosi 0,5 proc., na wspólnikach ciąży obowiązek zapłaty PCC w wysokości 300 zł. Wspólnik dokonujący zapłaty składa w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3 wraz z załącznikiem PCC-3A (informacja o pozostałych podatnikach).

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...