Kiedy można opłacać zaliczki kwartalnie

Spółka rozpoczęła działalność w 2006 r. Jej rok podatkowy (przesunięty) trwa od 1 czerwca do 31 maja. Spółka rozważa wpłacanie zaliczek za okresy kwartalne. Czy jest możliwe przejście na takie rozliczanie w drugim roku działalności? Czy spółka rozpoczynająca działalność ma w każdym przypadku możliwość wyboru takiego systemu wpłacania zaliczek?


RADA


Państwa spółka od 1 czerwca rozpocznie drugi rok podatkowy. W tej sytuacji, jeśli spełnia wymogi uznania jej za małego podatnika, może wybrać kwartalną formę zapłaty zaliczek. Spółka musi pisemnie zawiadomić o swym wyborze właściwy organ podatkowy w terminie do 20 lipca (20. dzień drugiego miesiąca roku podatkowego). Spółka rozpoczynająca działalność ma, co do zasady, prawo wyboru opłacania zaliczek kwartalnie. Przypadki wyłączenia tego prawa opisujemy poniżej.


UZASADNIENIE


Kwartalną metodę opłacania zaliczek mogą wybrać:

l podatnicy rozpoczynający działalność w pierwszym roku podatkowym oraz

l mali podatnicy w każdym czasie (tj. bez względu na fakt, czy jest to ich pierwszy, czy którykolwiek z kolei rok podatkowy).


Warunkiem stosowania metody kwartalnej jest pisemne poinformowanie właściwego dla spółki naczelnika urzędu skarbowego o jej wyborze w terminie do 20. dnia drugiego miesiąca roku podatkowego. Wyraźne wskazanie formy pisemnej przez ustawę wyklucza więc „poinformowanie” urzędu samym działaniem podatnika w postaci dokonywania wpłat kwartalnych. Warto pamiętać, że powyższe zawiadomienie jest skuteczne także w latach następnych, chyba że podatnik w tym terminie zawiadomi pisemnie o rezygnacji z opisanej metody albo przestanie być małym podatnikiem w myśl ustawy.


Z opisu wynika, że rok podatkowy spółki zakończył się 31 maja. Oznacza to, że spółka do 20 lipca ma czas na złożenie stosownego zawiadomienia (20. dzień drugiego miesiąca przyjętego przez spółkę roku podatkowego).


Należy się upewnić, czy spółka jest małym podatnikiem zgodnie z ustawą o podatku dochodowym. Za takiego uważa się podatnika, u którego wartość przychodu (wraz z VAT należnym) ze sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 800 000 euro (w 2007 r. to kwota 3 180 000 zł). Do przeliczenia należy zastosować kurs średni NBP z pierwszego dnia roboczego października poprzedniego roku podatkowego, zaokrąglając do 1000 zł.


Jeśli więc spółka spełnia ten warunek (tzn. jest małym podatnikiem zgodnie z art. 4a updop) oraz pisemnie powiadomi właściwego naczelnika, może przejść na kwartalną metodę wpłaty zaliczek. W przypadku spółek rozpoczynających działalność wybór opisanej metody wpłat zaliczek jest w ściśle określonych przypadkach wyłączony. Metody tej nie można stosować, gdy spółka została utworzona:

l w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału albo

l w wyniku przekształcenia spółki lub spółek niemających osobowości prawnej (tj. cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej oraz komandytowo-akcyjnej), albo

l przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10 000 euro (wartość tę przelicza się, stosując kurs średni NBP z pierwszego dnia roboczego października poprzedniego roku podatkowego, zaokrąglając do 1000 zł).


Na koniec należy zauważyć, że kwartał według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych to kwartał roku kalendarzowego. Ma to istotne skutki dla spółki, ponieważ będzie ona zmuszona wpłacać zaliczki w terminach odpowiednio do: 20 lipca 2007 r., 20 października 2007 r., 20 grudnia 2007 r. oraz 20 kwietnia 2008 r., czyli za poszczególne kwartały (lub ich części) roku kalendarzowego, a nie za kwartały swojego (przesuniętego względem kalendarzowego) roku podatkowego. Właściwe rozumienie terminu „kwartał” pozwoli uniknąć negatywnych skutków w postaci odsetek za zaległości podatkowe (tj. zaliczki wpłacone po terminie).


l art. 25 ust. 1b-2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1589


Marcin Gawlik

konsultant podatkowy

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...