Czy można korzystać z ryczałtu, gdy świadczy się usługi na rzecz byłego pracodawcy

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą. Czy przychody z usług wykonywanych na rzecz byłego pracodawcy, które nie wchodziły w zakres czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy, mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego?

RADA

Tak, w przedstawionej sytuacji będzie Pan mógł opodatkować uzyskiwane przychody w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

UZASADNIENIE

Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych ma zastosowanie do przychodów osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.

Katalog podmiotów, które nie mogą korzystać z opodatkowania w tej formie, został zawarty w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Na podstawie ustępu 1 pkt 6 opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do:
podatników rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.
 

Z pytania wynika, że zamierza Pan prowadzić działalność gospodarczą w innym zakresie niż praca, która była do tej pory świadczona na rzecz byłego pracodawcy. W związku z tym skorzystanie przez Pana z uproszczonej formy opodatkowania, tj. ryczałtu, jest dopuszczalne.
 

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Wyłączenie opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dotyczy podmiotów, które wykonywały w ramach stosunku pracy (lub spółdzielczego stosunku pracy) czynności wchodzące obecnie w zakres ich działalności.
 

Przykład
Podatnik był zatrudniony do 30 kwietnia 2007 r. jako informatyk, do którego zadań należało m.in. konfigurowanie sprzętu komputerowego. Od 1 maja 2007 r. rozpoczął działalność gospodarczą w zakresie doradztwa komputerowego. Jeżeli podatnik będzie świadczył te same usługi na rzecz byłego pracodawcy, przychód z działalności będzie mógł opodatkować w formie ryczałtu od dnia 1 stycznia 2008 r.
 

Przepisy ograniczające możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym mają zastosowanie wyłącznie do podatników rozpoczynających działalność gospodarczą. Takie stanowisko potwierdził również Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim w piśmie z 29 maja 2006 r. nr PDI/415-22/06, w którym czytamy, że:

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje możliwość opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w formie zryczałtowanej, jednakże dopiero wtedy, gdy spełnione zostaną warunki określone przepisami tej ustawy. Jednym z takich warunków jest przewidziane w art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy wyłączenie stosowania opodatkowania w tej formie, (...) jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki. Przepis ten ma zastosowanie jedynie do podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w roku podatkowym.
 

• art. 6 ust. 1, art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588

Leszek Syguła
ekspert w zakresie podatków dochodowych,
prawnik, doktorant Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu
Moja firma
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych
28 maja 2024

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji
27 maja 2024

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?
24 maja 2024

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia
24 maja 2024

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?
23 maja 2024

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0
23 maja 2024

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy
22 maja 2024

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat
22 maja 2024

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”
22 maja 2024

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców
21 maja 2024

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

pokaż więcej
Proszę czekać...