Czy zatrudnienie brata i bezrobotnych jest wliczane do limitów zatrudnienia

Jestem opodatkowany kartą podatkową. Mam możliwość zatrudnienia brata oraz bezrobotnych absolwentów. Czy spowoduje to przekroczenie limitów zatrudnienia?

RADA

Zatrudnienie brata nie spowoduje przekroczenia limitów zatrudnienia, jeżeli brat będzie członkiem rodziny pozostającym we wspólnym gospodarstwie domowym z podatnikiem opodatkowanym w formie karty podatkowej. Do limitów zatrudnienia nie wlicza się czterech bezrobotnych odbywających staż. Podobnie jest w razie zatrudnienia trzech bezrobotnych lub absolwentów - w rozumieniu przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu - zarejestrowanych w urzędzie pracy co najmniej 6 miesięcy w okresie bezpośrednio poprzedzającym ich zatrudnienie.

UZASADNIENIE

Zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność, w której zatrudnienie nie przekracza stanu przewidzianego dla poszczególnych rodzajów działalności. Celem wprowadzenia limitów zatrudnienia jest ograniczenie wielkości firm korzystających z opodatkowania kartą podatkową. Ponieważ nie zawsze można określić wielkość przychodów tych podatników, wartość obrotu nie jest kryterium ograniczającym krąg podmiotów mających prawo do karty podatkowej (pośrednio wartość obrotu można ustalić poprzez ewidencję VAT, jeżeli podatnik na karcie podlega temu podatkowi).

Nie każde zatrudnienie osoby pracującej na rzecz przedsiębiorcy opodatkowanego w formie karty podatkowej lub współpracującej z nim ma wpływ na limity zatrudnienia. Przy ocenie warunków uzasadniających opodatkowanie w formie karty podatkowej do limitów tych nie wlicza się zatrudnienia członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z podatnikiem. Takie rozwiązanie ma promować firmy rodzinne, ograniczając jednak krąg krewnych, którzy mogą w nich pracować, do członków najbliższej rodziny (art. 25 ust. 6 pkt 2 lit. a) ustawy o ryczałcie).

Przy ocenie warunków uzasadniających opodatkowanie w formie karty podatkowej i ustalaniu wysokości podatku dochodowego w odniesieniu do podatników, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 1, do liczby pracowników nie wlicza się członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z podatnikiem, a w razie gdy działalność prowadzona jest przez wspólników - tylko członków rodziny jednego ze wspólników.
 

Jeżeli przedsiębiorca opodatkowany w formie karty podatkowej zatrudni np. brata, który ma inne miejsce pobytu stałego niż podatnik, będzie to miało wpływ na limit zatrudnienia. Tak samo będzie w wypadku, gdy brat podatnika ma pobyt czasowy inny niż podatnik opodatkowany kartą (art. 25 ust. 6 pkt 1 ustawy o ryczałcie).

Zatrudnienie osoby bezrobotnej również nie zawsze spowoduje przekroczenie limitów zatrudnienia. Są tutaj możliwe dwa warianty. W pierwszym do limitu zatrudnienia nie wlicza się bezrobotnych absolwentów skierowanych przez urząd pracy do odbywania stażu u pracodawcy (przez okres nieprzekraczający dwunastu miesięcy). Dotyczy to jednak odbywania stażu przez nie więcej niż cztery osoby. Do limitu zatrudnienia wliczać się będzie skierowanie przez urząd pracy piątego stażysty. W drugim wariancie do limitu zatrudnienia nie wlicza się zatrudnionych bezrobotnych lub absolwentów - w znaczeniu przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu - zarejestrowanych w urzędzie pracy. Przy czym okres zarejestrowania w urzędzie pracy bezrobotnego musi trwać co najmniej 6 miesięcy w okresie bezpośrednio poprzedzającym jego zatrudnienie. Do limitu zatrudnienia nie wlicza się zatrudnienia nie więcej niż trzech bezrobotnych. Zatrudnienie czwartego bezrobotnego będzie miało wpływ na limit.

Do limitu nie wlicza się osób zatrudnionych w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy, zgodnie z przepisami o nauce zawodu lub przyuczaniu do wykonywania określonej pracy w okresie nauki zawodu lub przyuczania. Dotyczy to nie więcej niż trzech osób zatrudnionych w okresie pierwszych 12 miesięcy po złożeniu przez nie egzaminu. Na równi z osobami zatrudnionymi w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy traktuje się uczniów szkół średnich oraz studentów, zatrudnionych w okresie wakacji letnich i zimowych. Warto też przypomnieć, że do limitu zatrudnienia nie zalicza się pracowników zatrudnionych wyłącznie przy sprzedaży wyrobów, przyjmowaniu zleceń na usługi, utrzymywaniu czystości w zakładzie, prowadzeniu kasy i księgowości, kierowców i konwojentów - pod warunkiem że podatnik określił na piśmie zakres czynności tych pracowników. Oznacza to, że osobie bezrobotnej można złożyć ofertę pracy jako np. akwizytor i nie spowoduje to przekroczenia limitu zatrudnienia.

Potwierdzeniem poprawności przedstawionej interpretacji przepisów może być pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bolesławcu z 15 lipca 2005 r.(nr PDI/415/1/14/1/2005), w którym czytamy, że:
Stanowisko podatniczki jest następujące: Osoba jest osobą bezrobotną do czasu zatrudnienia jej w ramach prac interwencyjnych na czas określony, a jej wynagrodzenie i składniki (ZUS i zaliczka na podatek dochodowy) są refundowane przez urząd pracy. Okres ten trwa 10 miesięcy. Przez okres 10 miesięcy nie wzrośnie wysokość karty podatkowej. Stanowisko podatniczki jest nieprawidłowe. Zgodnie z art. 25 ust. 6 pkt 2 lit. g) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn. zmianami) - przy ocenie warunków uzasadniających opodatkowanie w formie karty podatkowej i ustalaniu wysokości podatku dochodowego w odniesieniu do podatników, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 1, do liczby pracowników nie wlicza się nie więcej niż trzech zatrudnionych bezrobotnych lub absolwentów - w rozumieniu przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu - zarejestrowanych w urzędzie pracy, przy czym okres zarejestrowania w urzędzie pracy bezrobotnego musi trwać co najmniej 6 miesięcy w okresie bezpośrednio poprzedzającym jego zatrudnienie.
 

• art. 25 ust. 6 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588

Małgorzata Korycka
ekspert w zakresie podatków dochodowych
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...