Na czym polega ochrona własności?

Łukasz Zbrojewski
rozwiń więcej
Roszczenie windykacyjne może dotyczyć zarówno nieruchomości jak i ruchomości, a także, znajdującej się we władaniu osoby nieuprawnionej, części rzeczy.
Własność jako podstawowe prawo rzeczowe, dające właścicielowi swobodę korzystania z rzeczy i rozporządzania nią z pominięciem osób trzecich (ograniczoną w przypadkach określonych w drodze ustawy) korzysta z szerokiej ochrony. Ochrona własności zagwarantowana jest w Konstytucji (art. 21 i 64). Wynikające z niej szczegółowe uprawnienia właściciela w stosunku do osób naruszających jego własność zapewnione są także dość szeroko w kodeksie cywilnym. Najważniejsze z nich to roszczenie windykacyjne i roszczenie negatoryjne.

Roszczenie windykacyjne

Artykuł 222. § 1. kodeksu cywilnego mówi, że właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą. Tym uprawnieniem może być dzierżawa, najem, użytkowanie wieczyste czy służebność gruntowa.

Roszczenie windykacyjne może dotyczyć zarówno nieruchomości jak i ruchomości, a także, znajdującej się we władaniu osoby nieuprawnionej, części rzeczy.

Przy roszczeniu windykacyjnym właściciel ma obowiązek przeprowadzenia dowodu własności. Przykładowo, jeśli nieruchomość ma sporządzoną księgę wieczystą, to domniemywa się zgodności prawa wpisanego do księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym (wystarczy że właściciel przedstawi odpis). Domniemanie to można jednak obalić.

Innymi dokumentami potwierdzającymi własność są akty notarialne i ich odpisy, orzeczenia sądowe i decyzje administracyjne. W przypadku braku pisemnych dowodów można przeprowadzić dowód z zeznań świadków (pod warunkiem, że nie obchodzi to przepisów o skutkach niezachowania formy czynności prawnej).

Przykład: Pozew o wydanie lokalu

Kto może wystąpić z roszczeniem windykacyjnym

Oprócz właściciela legitymację czynną do złożenia powództwa posiada także:

  • Współwłaściciel i użytkownik wieczysty,

a także poprzez odpowiednie stosowanie przepisów o ochronie własności:

  • osoba uprawniona z tytułu ograniczonych praw rzeczowych (np. służebności, czy własnościowego prawa do lokalu spółdzielczego)
  • najemca i dzierżawca (ich prawa są skuteczne wobec wszystkich- nawet w stosunku do właściciela nieruchomości) w zakresie ochrony posiadania.

Roszenia uzupełniające

Właścicielowi który został pozbawiony możliwości korzystania z rzeczy przysługują roszczenia uzupełniające. Są nimi:

  •  roszczenie o wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy,
  •  roszczenie o odszkodowanie z powodu zużycia, pogorszenia lub utraty rzeczy,
  •  roszczenie o zwrot pożytków.

Należy jednak pamiętać że te uprawnienia nie przysługują właścicielowi jeśli posiadacz samoistny pozostawał w dobrej wierze. Jednak od czasu kiedy posiadacz dowiedział się wytoczeniu przeciwko niemu powództwa o wydanie rzeczy, jest on obowiązany do wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy i jest odpowiedzialny za jej zużycie, pogorszenie lub utratę, chyba że pogorszenie lub utrata nastąpiła bez jego winy. (art. 224k.c.)

W gorszej sytuacji pozostaje posiadacz w złej wierze. Zgodnie z artykułem 225 k.c. jego obowiązki są takie same jak obowiązki samoistnego posiadacza w dobrej wierze od chwili, w której ten dowiedział się o wytoczeniu przeciwko niemu powództwa o wydanie rzeczy.

Posiadacz samoistny w złej wierze obowiązany jest nadto zwrócić wartość pożytków, których z powodu złej gospodarki nie uzyskał oraz jest odpowiedzialny za pogorszenie i utratę rzeczy, chyba że rzecz uległaby pogorszeniu lub utracie także wtedy, gdy znajdowała się w posiadaniu uprawnionego.

Roszczenie negatoryjne

Roszczenie to stanowi istotne narzędzie ochrony własności w przypadku kiedy właściciel nie jest pozbawiony faktycznego władztwa nad rzeczą, ale działania drugiej strony (tak zwane immisje) zakłócają korzystanie z rzeczy w należyty sposób. Zgodnie z artykułem 222. § 2 kodeksu cywilnego właścicielowi przysługuje wtedy roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem. Nie jest ono tożsame z roszczeniem odszkodowawczym - obliguje sprawcę szkody do przywrócenia stanu zgodnego z prawem i zaniechania naruszeń – posiada więc także charakter roszczenia prewencyjnego.

Legitymację czynną do złożenia powództwa posiada właściciel, współwłaściciel, dzierżawca, najemca, użytkownik wieczysty, a także osoba uprawniona z tytułu ograniczonych praw rzeczowych.

Zobacz: W jaki sposób rozliczyć koszt zakupu samochodu ciężarowego?

Przedawnienie

Roszczenie windykacyjne i negatoryjne nie ulega przedawnieniu jeżeli dotyczy nieruchomości (a także przez odpowiednie stosowanie przepisów- m.in. własnościowego prawa do lokalu spółdzielczego). Nie dotyczy to jednak roszczeń uzupełniających.

W przypadku rzeczy ruchomych mają zastosowanie ogólne terminy określone w kodeksie cywilnym.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...