Czym jest sponsoring

Martyna Wosion
rozwiń więcej
Czym jest sponsoring
Sponsoring został zapoczątkowany w latach 30. ubiegłego wieku w Ameryce i niemal natychmiast odnotował imponujący i dynamiczny rozwój. Dziś jest to zjawisko znane i bardzo powszechne.

Ustawowa definicja sponsoringu brzmi: „ sponsorowaniem jest bezpośrednie lub pośrednie finansowanie albo współfinansowanie tworzenia lub rozpowszechniania audycji lub innych przekazów, przez podmiot niebędący nadawcą lub producentem audycji, dla upowszechnienia, utrwalenia lub podniesienia renomy nazwy, firmy, towaru lub usługi, znaku towarowego lub innego oznaczenia indywidualizującego sponsora lub jego działalność”. 

Sponsoring polega zatem na finansowaniu realizacji audycji radiowych lub programów telewizyjnych w zamian za reklamę (najczęściej bezpośrednio poprzedzającą emisję). Teraz jest to jeden z nieodłącznych elementów funkcjonowania mediów, a także dużych wydarzeń sportowych, kulturalnych i oświatowych. 

Sponsoring = reklama?

Sponsoring jest szczególną formą reklamy. Uważa się, że jest to skuteczniejszy sposób dotarcia do świadomości konsumentów – poprzez połączenie danego produktu lub firmy z konkretnym, lubianym programem telewizyjnym, czy audycją radiową. Reklama sponsoringowa nie skupia się nie na produkcie lub usłudze i ich właściwościach (to jest zadanie klasycznej reklamy), ale na obiekcie sponsorowanym. Takie zabiegi mają charakter utrwalający wizerunek firmy, nie zaś informacyjny. 

Dopuszczalność korzystania ze sponsoringu wynika z konstytucyjnej zasady wolności gospodarczej. Warto jednak wspomnieć, że w porządku prawnej nie znajdziemy regulacji tej praktyki. Należy ona zatem do tzw. umów nienazwanych. 

Polecamy: ABC umów

Rodzaje sponsoringu

Ze względu na sposób świadczenia możemy wymienić sponsoring: 

  •  Rzeczowy – sponsor oferuje swoje produkty sponsorowanemu – jest to swojego rodzaju wymiana bartelowa;
  •  Pieniężny – funkcję gratyfikacyjną pełni określona suma pieniężna;
  •  Usług – sponsor w zamian za reklamę świadczy określone usługi na rzecz sponsorowanego.

Przeczytaj także: Jakie regulacje prawne rządzą reklamą radiową i telewizyjną

Ponadto wyróżniamy sponsoring pasywny i aktywny. Aktywny polega na bezpośrednim finansowaniu przekazu radiowego lub telewizyjnego. Ustalony jest na mocy umowy między nadawcą, a sponsorem. 

W przypadku sponsoringu pasywnego nadawca nie jest w żaden sposób związany z osobą sponsora. Sponsor finansuje jakieś wydarzenie (lub jest jego organizatorem) i oferuje nadawcy np. ulgi w kosztach transmisji. Logo, czy nazwa firmy sponsorującej jest widoczne „mimowolnie” przy okazji fotografowania i nagrywania imprezy. 

Przykładem sponsoringu pasywnego może być sponsorowanie przez Orlen wyścigu Verva Racing Team, zaś Winiary objęło sponsoringiem aktywnym popularny program „Pascal gotuje”.



Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...