Czy można zawrzeć dwie umowy o pracę z jednym pracownikiem?

Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
rozwiń więcej
praca, konkurencja, wyścig szczurów
Kodeks pracy nie przewiduje takiego rozwiązania, lecz jednocześnie wprost go nie zabrania. Sąd Najwyższy uznał za dopuszczalne zawieranie przez jednego pracodawcę dwóch umów o pracę z jednym pracownikiem, lecz pod kilkoma warunkami.

Najważniejszym powodem do zawarcia kolejnej umowy o pracę jest nałożenie na pracownika nowych obowiązków, które pozwalają wyodrębnić nowe stanowisko pracy. Pracodawca nie może podpisać osobnej umowy o pracę z pracownikiem, jeśli rodzaj pracy wymienionej w drugiej umowie będzie taki sam, jak pierwotnego zatrudnienia. Musi zatem istnieć poważna podstawa do utworzenia nowego zatrudnienia. Dopuszczalnym jest jednak także zawarcie jednej umowy o pracę, w ramach której utworzone zostaną dwa stanowiska.

Zmiana umowy o pracę

Umowa o pracę na stanowisku spedytor-dostawca

Czas pracy i urlopy

Pracodawca w dalszym ciągu będzie związany przepisami o czasie pracy. Po podpisaniu nowej umowy o pracę, powinien ustalić w ramach nowego stosunku pracy osobny wymiar czasu pracy i rozliczać go niezależnie od pierwotnego zatrudnienia. Sąd Najwyższy uznał, że jeśli pracodawca zatrudnia pracownika poza normalnymi godzinami pracy, zobowiązany jest płacić mu wynagrodzenie jak za pracę nadliczbową, chyba że zatrudnia go wówczas w ramach osobnej umowy o pracę, obejmującej zupełnie inne czynności. 

Dobrą wiadomością dla pracownika jest zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego przy zatrudnieniu na dwóch umowach o pracę, gdyż z każdego z tych stosunków nabywa prawo do urlopu oddzielnie. Jeśli w ramach drugiego stosunku pracy zatrudniony jest na część etatu, zgodnie z art. 154 Kodeksu pracy urlop wylicza się proporcjonalnie do części etatu, zaokrąglając niepełny dzień w górę do dnia pełnego. Podobna zasada dotyczy również urlopów macierzyńskich, rodzicielskich, wychowawczych, okolicznościowych. I w tym przypadku pracownikowi przysługuje osobno urlop z każdego stosunku pracy.

Zmiany w organizacji czasu pracy

Naturalnie pracownikowi przysługuje również prawo do osobnego wynagrodzenia wynikającego z dwóch umów o pracę. Wypłaca się osobno zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak i wszelkie dodatki funkcyjne, premie i nagrody.

Kwestie podatkowe

Ważną informacją dla pracodawcy są kwestie potrącania zaliczek na podatek dochodowy pracowników. Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, że ponieważ zawarte są dwie odrębne umowy o pracę, które dotyczą innych rodzajów pracy, a także z każdej wynikają osobne przywileje dla tego samego pracownika, również koszty powinny być potrącane z każdej umowy osobno. Jednocześnie Ministerstwo wskazało, że przy dokonywaniu podwójnego potrącenia pracodawca nie powinien zwracać uwagi na możliwość przekroczenia dopuszczalnego limitu kosztów uzyskania przychodów przewidzianego w ustawie. Także z dwóch umów przysługują pracownikowi świadczenia z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dokumentacja

Po zakończeniu zatrudnienia pracownik ma prawo domagać się od pracodawcy wydania świadectwa pracy osobno z każdego stosunku pracy, przy czym warto również wspomnieć, że dokumentacja dotycząca obu umów może być przechowywana w jednym miejscu, gdyż pracodawca ma obowiązek prowadzenia akt osobowych pracownika, stąd wszystkie jego dokumenty może katalogować kierując się nazwiskiem.

Co powinno zawierać świadectwo pracy?

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...