Work-life balance - jak go utrzymać?

telepraca, mama, dziecko, komputer, telepracownik, homeoffice/fot. Shutterstock / ShutterStock
Balans między obowiązkami domowymi a służbowymi może być zachowany, choć zdarzają się sytuację, iż nie jesteśmy w stanie poświęcić należytej uwagi bliskim. By móc rozgrodzić obie sfery życia i sprawić, aby nie kolidowały ze sobą zbyt często, możemy zastosować kilka sprawdzonych metod.

Wsparcie rodziny i bliskich

Pełnoetatowi pracownicy bardzo często mogą spotkać się z sytuacją, w której natłok pracy sprawia, że nie mogą spotkać się z bliskimi i rodziną. Wspaniale jest mieć wówczas przy sobie ludzi, którzy zrozumieją powagę sytuacji oraz wesprą nas ciepłym słowem i gestem. Powinni również odciążyć nas z niektórych obowiązków domowych, np. odbierania dzieci ze szkoły. W ten sposób nie tylko stworzymy trwałe i silne relacje z drugą osobą, oparte na zaufaniu i wsparciu, ale również będziemy w stanie utrzymać wysoki poziom efektywności w pracy.

Odpowiednie wykorzystanie czasu

Zaplanowanie obowiązków w danym dniu to klucz do zachowania odpowiedniej równowagi pomiędzy środowiskiem domowym a pracą. Im lepiej jesteśmy zorganizowani, tym więcej mamy czasu, a co za tym idzie - możemy wykorzystać go do spędzenia z bliskimi. Ważne jest, aby wyeliminować z naszego otoczenia czynności i rzeczy, które kradną nasz czas, np. media społecznościowe. Jeśli coś jest nieproduktywne i nie ma dla nas wielkiego znaczenia, szkoda tracić na to czasu, rezygnując jednocześnie z rodziny bądź nie wypełniając powierzonego zadania służbowego. 

Priorytety

Priorytety zawodowe i rodzinne pozwalają określić hierarchię rzeczy oraz osób, które są dla nas ważne. Musimy pamiętać, że praca to nic innego jak sposób osiągnięcia potrzebnych środków do utrzymania rodziny. Z tego powodu to właśnie życie osobiste powinno być naszym priorytetem, bo to przez nie chodzimy do pracy, nie odwrotnie. Oczywiście mogą się zdarzać sytuacje, w których przez jakiś czas musimy poświęcić większą uwagę obowiązkom służbowym. Powinno się to jednak odbywać w oparciu o zasadę – „co mam zrobić jutro, zrobię dziś”.

Asertywność

Pielęgnowanie asertywności sprawi, iż o wiele łatwiej utrzymamy work-life balance. Nie powinniśmy się bać odmawiać wykonania obowiązków, zwłaszcza jeżeli mamy podstawy podejrzewać, iż są one nam zlecane bezprawnie. Ponadto, dzięki asertywności możemy uniknąć sytuacji, w których zostajemy obarczeni zbyt dużą ilością zadań o wysokim priorytecie wykonania.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...