Odwrotne obciążenie – zmiany od 1 lipca 2015 r.

Kolejna nowelizacja ustawy o VAT tym razem dotyczy kilku wybranych, niekoniecznie ze sobą powiązanych, obszarów, w których ustawodawca postanowił poprawić obowiązujące regulacje prawne. Zmiany dotyczą w szczególności: rozliczania VAT przez nabywcę za pomocą tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia (ang. reverse charge), zasady solidarności za rozliczenie podatku przy handlu tzw. towarami wrażliwymi oraz częściowego odliczenia podatku od wydatków o charakterze mieszanym.

Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2015 r., natomiast zmiany dotyczące częściowego odliczania naliczonego VAT będą obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Niniejsze opracowanie zostało poświęcone pierwszej z wymienionych kwestii, tj. zmianom w zakresie funkcjonowania mechanizmu odwrotnego obciążenia w obrocie krajowym, właściwego dla towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT.

Zasada odwrotnego obciążenia, tj. zapłaty podatku przez nabywcę (podatnika), została wprowadzona przez ustawodawcę, aby zapobiegać oszustwom podatkowym i chronić budżet państwa przed wyłudzeniami. Rynek handlu takimi towarami, jak stal, miedź czy złom metali, jest szczególnie narażony na oszustwa z wykorzystaniem tzw. karuzeli podatkowej.

Zgodnie z zasadami odwrotnego obciążenia podatek należny nie jest rozliczany przez sprzedawcę (który mógłby próbować nie wywiązać się ze swojego obowiązku), lecz przez nabywcę, któremu jednocześnie może przysługiwać prawo do odliczenia VAT w tym zakresie, a zatem transakcja jest dla niego neutralna podatkowo.

W związku z potwierdzeniem występowania licznych nadużyć w rozliczaniu VAT zdaniem MF niezbędne okazało się przede wszystkim objęcie tym mechanizmem kolejnych towarów, w szczególności określonych wyrobów z takich kategorii, jak: urządzenia elektroniczne (a więc np. telefony komórkowe, laptopy, notebooki, konsole do gier), złoto i inne metale oraz biżuteria. Początkowo relatywnie zwięzły załącznik nr 11 obecnie zawiera już kilkadziesiąt pozycji, i to należących do różnorodnych grup towarów. Oznacza to, że wszelkie zmiany legislacyjne w omawianej materii dotyczyć mogą coraz to nowych kategorii podatników (dostawców i nabywców). Jednak nie są to jedyne zmiany w tym zakresie. Wszyscy powinniśmy zatem poświęcić nieco uwagi nadchodzącej nowelizacji ustawy o VAT. Dlatego szczegółowo omówiono wszystkie zmiany dotyczące mechanizmu odwrotnego obciążenia w obrocie na terytorium kraju, czyli przypadki, gdy przedmiotem transakcji są towary określone w załączniku nr 11 do ustawy o VAT.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł Odwrotne obciążenie – jak od 1 lipca 2015 r. zmieni się rozliczenie dostaw, dla których podatnikiem jest nabywca

W artykule m.in.:

  • Stosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia jedynie przez tych nabywców, którzy są podatnikami VAT czynnymi
  • Rozszerzenie mechanizmu odwrotnego obciążenia na kolejne towary
  • Rozliczenie dostaw w okresie przejściowym
  • Wprowadzenie krajowych informacji podsumowujących
  • Szczególne regulacje dla sprzętu elektronicznego
  • Limit transakcyjny, powyżej którego odwrotne obciążenie ma zastosowanie

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...