Kto udziela pomocy de minimis i kto jest jej adresatem?

Magdalena Czajka
rozwiń więcej
Podmiotem udzielającym pomocy de minimis jest organ administracji publicznej lub inny uprawniony do tego podmiot.
Pomoc publiczna jest przydatnym narzędziem przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Może przybierać ona różne formy. Jedną z nich jest pomoc de minimis. Czym ona tak naprawdę jest, kto jej udziela i kto może być jej adresatem?

Pomoc de minimis to rodzaj pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom, która nie podlega notyfikacji, czyli przekazaniu Komisji Europejskiej do oceny jej zgodności ze wspólnym rynkiem. Jest to pomoc o niewielkich rozmiarach i w związku z tym nie narusza konkurencji na rynku. Wyłączenie tej pomocy spod kontroli Komisji Europejskiej jest zgodne z zasadą prawa rzymskiego, że prawo nie troszczy się o drobiazgi (łac. de minimis non curat lex).

Pomoc de minimis jest ulgą w spłacie zobowiązań podatkowych, udzielaną przedsiębiorcom. Może ona polegać na :

  • odroczeniu terminu płatności podatku;
  • rozłożeniu zapłaty podatku na raty;
  • odroczeniu lub rozłożeniu na raty zaległości podatkowej;
  • umorzeniu w całości bądź w części zaległości podatkowej, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

Podmiotem udzielającym pomocy de minimis jest organ administracji publicznej lub inny uprawniony do tego podmiot. Mogą to być jednostki centralne państwa, jak również samorządowe i terytorialne.

Polecamy: serwis Leasing

O opisywaną przeze mnie pomoc mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy:
1. spełniają definicję małego podatnika lub
2. rozpoczęli działalność, bez względu na jej obrót, jednak tylko w roku rozpoczęcia działalności.

Ta pomoc jest, co do zasady, przyznawana we wszystkich sektorach. Jednak rozporządzenie Komisji (WE) nr 1996/2006 z dnia 15 grudnia 2006 roku przewiduje wyjątki. Pomoc de minimis jest wyłączona :

  • w sektorze rybołówstwa i akwakultury, objętych rozporządzeniem Rady (WE) nr 104/2000;
  • w dziedzinie produkcji podstawowej produktów rolnych;
  • w dziedzinie przetwarzania i wprowadzania w do obrotu produktów rolnych w następujących przypadkach:

- kiedy wysokość pomocy ustalana jest na podstawie ceny lub ilości takich produktów zakupionych od producentów surowców lub wprowadzonych na rynek przez podmioty gospodarcze objęte pomocą;
- kiedy przyznanie pomocy zależy od faktu jej przekazania w całości lub w części producentom surowców;

  • na działalność związaną z wywozem do państw trzecich lub państw członkowskich, tzn. pomocy bezpośrednio związanej z ilością wywożonych produktów, tworzeniem i prowadzeniem sieci dystrybucyjnej lub innymi wydatkami bieżącymi związanymi z prowadzeniem działalności eksportowej;
  • w sektorze pomocy uwarunkowanej pierwszeństwem korzystania z towarów krajowych w stosunku do towarów sprowadzanych z zagranicy;
  • w stosunku do pomocy przyznawanej przedsiębiorstwom działającym w sektorze węglowym;
  • na nabycie pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego przyznawanej podmiotom gospodarczym prowadzącym działalność zarobkową w zakresie drogowego transportu towarowego;
  • w stosunku do pomocy podmiotom gospodarczym znajdującym się w trudnej sytuacji.

Polecamy: Co to jest pomoc de minimis?

Podstawa prawna:

- rozporządzenie Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 roku w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. Unii Europejskiej WE L 379 z dnia 28 grudnia 2006 roku);

- ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 roku o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. 2004 Nr 1213 poz. 1291);

- ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. 1997 Nr 137 poz. 926).

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...