Współpraca biznes + nauka? To możliwe dzięki platformie Eureka

Współpraca biznes + nauka? To możliwe dzięki platformie Eureka
Z danych Ministerstwa Gospodarki wynika, że 60% polskich firm nie wie jak lub nigdy nie próbowało nawiązać współpracy z naukowcami. W województwie łódzkim, sytuacja jest jeszcze poważniejsza. Z analizy potrzeb innowacyjnych przedsiębiorstw wynika, że prawie 80% lokalnych przedsiębiorców nigdy nie podjęło współpracy z instytucjami badawczymi.

Czy biznes i nauka potrafią sprawnie współpracować i tworzyć innowacyjne rozwiązania? Z pewnością tak.

Najlepszym tego przykładem mogą być chociażby przedsiębiorstwa typu spin-off, które są elementem przedsiębiorczości akademickiej, a ich głównym celem jest komercjalizacja wiedzy naukowej i technologii. Piotr Tomowicz w publikacji z 2006 roku wymienia 21 firm, które swoją wartość zbudowały w oparciu o współpracę z ośrodkami naukowymi i akademickimi.

Wśród tych przedsiębiorstw pojawiają się jednak tylko 4 instytucje z województwa łódzkiego: Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny i Centrum Biologii Medycznej PAN. Tymczasem w Łodzi jest ponad 10 uczelni wyższych i kilka prężnie działających ośrodków badawczych.

„Niedostateczny poziom współpracy pomiędzy biznesem a światem nauki jest potężną barierą w rozwoju lokalnej gospodarki. Jak wynika z badań, ośrodki akademickie narzekają na brak dostępu do informacji na temat potrzeb badawczych przedsiębiorstw, które z kolei nie znają oferty instytucji naukowych w zakresie świadczonych badań. Okazuje się, że głównym problemem, także w województwie łódzkim, jest niewystarczająca komunikacja między światem biznesu a światem nauki. Dlatego firma Transition Technologies wspólnie z Instytutem Informatyki na wydziale FTIMS Politechniki Łódzkiej stworzyły system Eureka, który przez znaczące ułatwienie dostępu do dużej bazy wiedzy i informacji, ma wspomóc efektywną współpracę biznesowo-technologiczną” – mówi Dariusz Lis, Dyrektor Poland Solution Center, Transition Technologies.

Okazuje się, że firmy w województwie łódzkim boją się inwestować w badania i rozwój: przeznaczają na ten cel jedynie 17% nakładów przedsiębiorstw (źródło: Bank Danych Regionalnych: Nakłady w sektorze przedsiębiorstw na działalność B+R wg źródeł finansowania) . Choć ogólnie środki finansowe zarezerwowane na działalność badawczo-rozwojową są wysokie (województwo znajduje się na 6. pozycji w ogólnopolskim rankingu), często ośrodki badawcze realizują projekty, na które nie ma zapotrzebowania na lokalnym rynku.

Nie ulega wątpliwości, że łódzkie szkoły wyższe i ośrodki badawcze mogą napędzać lokalny przemysł innowacjami. Żeby jednak ta współpraca była efektywna i przynosiła obu stronom korzyści musi ją poprzedzić dokładne określenie potrzeb, a także oczekiwanych efektów. Dlatego, w województwie łódzkim wdrażane nowoczesne narzędzia, które już wkrótce sprawią, że komunikacja między lokalnym biznesem a ośrodkami naukowymi będzie skuteczna.


Projekt Eureka, który właśnie finalizują Transition Technologies i Instytut Informatyki na Wydziale FTIMS Politechniki Łódzkiej, to system wspomagania współpracy biznesowo-technologicznej.

Jego głównym założeniem jest opracowanie narzędzi oraz procedur, których celem jest polepszenie kooperacji uczelni z przemysłem. Odbiorcami i użytkownikami projektu są pracownicy uczelni wyższych i ośrodków badawczych oraz pracownicy firm z województwa łódzkiego, którzy już tej jesieni będą mogli nawiązać współpracę za pośrednictwem platformy dostępnej pod adresem www.SystemEureka.com.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...