Czym jest skimming i jak firma może się przed nim bronić?

Czym jest skimming i jak firma może się przed nim bronić?
Dokonywanie transakcji przy pomocy kart płatniczych jest bardzo wygodne. Należy jednak pamiętać, że - podobnie jak na pieniądze w postaci gotówki, tak i na środki zgromadzone na koncie bankowym czyhają przestępcy.

Na czym polega skimming?

Najprościej mówiąc – istotą skimmingu jest skopiowanie karty płatniczej bez wiedzy właściciela.  

Wyróżniamy dwa rodzaje tego przestępstwa:

  •  skimming bankomatowy – polega na założeniu na bankomat urządzenia, które kopiuje pasek magnetyczny karty, oraz kamery, bądź innego urządzenia, za pomocą którego przestępca może odczytać kod PIN
  • skimming w placówce handlowej – to skopiowanie karty przez kasjera lub osobę obsługującą transakcję płatniczą. Najczęściej sytuacja taka dotyczy nieuważnych klientów. Proceder ten może łączyć się także z zapisaniem kodu PIN – głównie jednak wiąże się z  kartami nieautoryzowanymi tym kodem.   

Polecamy: Jak zastrzec tajemnicę przedsiębiorstwa?

Skimming a odpowiedzialność karna

W polskim prawie skimming podlega regulacji artykułu 310 par.1 Kodeksu Karnego. Zgodnie  z tym przepisem za podrobienie lub przerobienie środka płatniczego, bądź dokumentu uprawniającego do otrzymania pewnej sumy pieniężnej (czyli między innymi karty bankomatowej, badź kredytowej), grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Ochrona przed skimmingiem

Przede wszystkim nie wolno udostępniać swojego kodu PIN, ani innych kodów zabezpieczających transakcje bankowe innym osobom – nawet,  jeśli podają się za pracowników banku. W placówce handlowej należy zachować szczególną ostrożność podając kartę pracownikowi – ważne jest, aby karta została włożona jedynie do terminalu przy kasie.

Przed wypłatą z bankomatu należy uważnie obejrzeć bankomat. Warto zwrócić uwagę na:

  • klawiaturę – powinna znajdować się na tym samym poziomie co powierzchnia bankomatu, lub być lekko wklęsła albo gładka
  • czytnik kart – najlepiej, gdy wystaje ponad powierzchnię obudowy
  • obudowę – nie może mieć dodatkowych elementów (listwy, nakładki, itp.)
  • obiektyw kamery, która mogła zostać umieszczona w bankomacie. Nawet, jeśli samo urządzenie zostało dobrze ukryte – obiektywu, by spełniał swoją funkcję, nie da się zasłonić.

W razie nabrania jakichkolwiek podejrzeń, ważne jest aby odejść od bankomatu w naturalny sposób (bankomaty objęte skimmingiem znajdują się bowiem często pod obserwacją przestępców), a następnie zawiadomić placówkę banku bądź policję. Aby zidentyfikowanie elementów prawdopodobnie służących do skimmingu było łatwiejsze, należy w miarę możliwości korzystać zawsze z tych samych, znanych bankomatów.

Przy wprowadzaniu kodu PIN należy zasłonić klawiaturę drugą ręką. Warto opanować bezwzrokowe wprowadzanie kodu - jeżeli bowiem klawiaturę widzi osoba wprowadzająca kod, istnieje prawdopodobieństwo, że spostrzeże ją także przestępca.

Należy często sprawdzać stan swojego konta, aby jak najszybciej zauważyć każdą zmianę, której się nie dokonywało samodzielnie. Szybkie zgłoszenie skopiowania karty chroni bowiem przed kolejnymi, nielegalnymi wypłatami.

Dobrym sposobem ochrony naszych pieniędzy na koncie jest ich ubezpieczenie. Niektóre banki – dbając o środki finansowe swoich klientów przed skutkami nieuprawnionego użycia ich kart płatniczych, wprowadziły oferty różnych polis.  Dzięki temu całość, albo określona część straty może zostać zrekompensowana.

Polecamy: Jak banki traktują małego przedsiębiorcę?

Dla bezpieczeństwa konta bankowego, warto także zwrócić uwagę na poprawne logowanie się do konta internetowego, zgodne z procedurami bezpieczeństwa danego banku.  

Nie pomagajmy ani nie ułatwiajmy sprawy złodziejom – zachowanie elementarnych środków ostrożności może uchronić nas przed stratami finansowymi i stresem, jaki się z nimi wiąże.

autor: Katarzyna Wójcik

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...