Leasing jako wsparcie finansowe w biznesie

Leasing jako wsparcie finansowe w biznesie. /fot. Fotolia / Fotolia
Wymogi, jakie stawia wolnokonkurencyjny rynek przed przedsiębiorcą, przekładają się na konieczność ciągłego rozwoju oraz dbałości o konkurencyjność i atrakcyjność prowadzonego biznesu, a to z kolei jest uwarunkowane posiadaniem silnego wsparcia finansowego.

Potrzeby każdej firmy są inne, dlatego instytucje finansowe rozwijają wachlarz produktów dedykowanych firmom, wśród których znajduje się także leasing, umożliwiający korzystanie z przedmiotu leasingu (floty samochodowej, parku maszynowego, nieruchomości itp.) bez konieczności jego zakupu. Wśród zalet tej formy finansowania działalności należy wskazać także na optymalizację podatkową, szybki i łatwy dostęp do finansowania (w porównaniu np. z kredytem bankowym, gdzie zwykle są stawiane bardziej zaostrzone warunki).

Szybki i nieustanny postęp naukowo-techniczny zmusza często przedsiębiorców, którzy pragną posługiwać się nowoczesnymi maszynami i urządzeniami w procesie produkcji, do częstej wymiany sprzętu technicznego, urządzeń, parku maszynowego. Jednocześnie dla osiągnięcia zamierzonych celów gospodarczych nie jest wcale konieczny zakup nowych, często niezwykle kosztownych, urządzeń i maszyn, a wystarcza możliwość jedynie czasowego korzystania z nich – co jest rozwiązaniem bardziej opłacalnym ekonomicznie. Instrumentem umożliwiającym takie czasowe korzystanie z rzeczy w zamian za opłatę jest właśnie leasing, stanowiący metodę finansowania i kredytowania inwestycji (jako postać specyficznego kredytu rzeczowego).

Zobacz serwis: Moja firma

W ramach umowy leasingu jedna jej strona, zwana finansującym, zawierając umowę w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, zobowiązuje się nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na określonych warunkach oraz oddać tę rzecz drugiej stronie do używania albo do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, natomiast druga strona, zwana korzystającym, zobowiązuje się zapłacić finansującemu wynagrodzenie pieniężne w uzgodnionych ratach, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Leasing jako wsparcie finansowe w biznesie

W artykule m.in.:

  • charakterystyka leasingu
  • umowa leasingu
  • Przedmiot leasingu
  • Opłata leasingowa
  • Wypowiedzenie umowy
  • Leasing finansowy (financial lub finance lease)
  • Leasing dla przedsiębiorców starających się o dotacje unijne
  • Opodatkowanie leasingu

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...