Niepokojący wzrost rentowności amerykańskich obligacji

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Scenariusz ostatnich dni to poza obserwowanym od 4 grudnia wyraźnym umocnieniem amerykańskiej waluty względem pozostałych, to także wzrost rentowności amerykańskich obligacji. W przypadku benchmarkowych papierów 10-letnich rozpoczął się on już w końcu listopada.

W przypadku obligacji 10-letnich, rentowność wzrosła w ciągu 3 tygodni z okolic 3,15-3,20 proc. do poziomów 3,70 proc., które są jednocześnie najwyższymi od początku sierpnia b.r. To logiczny wynik wzrostu oczekiwań na szybsze zacieśnienie polityki monetarnej przez FED, które pojawiły się po serii lepszych danych makro z USA. Niemniej, pomimo, iż oczekiwania uczestników rynku na to, iż podwyżka stóp będzie miała miejsce już w końcu II kwartału przekroczyły ostatnio 50 proc., to jednak to członkowie FED cały czas starają się to tonować, twierdząc, iż niska inflacja pozostaje głównym czynnikiem przemawiającym za tym, aby utrzymać stopy procentowe na niskim poziomie przez dłuższy czas. Analiza techniczna pokazuje jednak, iż szanse na dalszy wzrost rentowności 10-letnich obligacji w okolice 3,9-4,0 proc. są dość duże. Nie należy jednak oczekiwać, iż ruch taki mógłby stać się bezpośrednią przyczyną do spadków na rynku akcji ( chyba, że zostanie przekroczony poziom 4,0 proc.). Może jednak stać się wytłumaczeniem dla dalszego umocnienia dolara, które zobaczymy w I kwartale 2010.

A co w krótszej perspektywie? Obniżka ratingu dla Grecji przez Moody’s nie zaszkodziła zbytnio euro (rano notowania EUR/USD oscylują wokół 1,4320). Wczorajszy wieczorny spadek kursu EUR/USD w okolice 1,4265 był bardziej wynikiem wspomnianego wzrostu rentowności amerykańskich papierów, a także wypowiedzi członka ECB, iż kraje strefy euro nie będą dotować Grecji, jeżeli ta nie będzie w stanie sama rozwiązać własnych problemów. Dzisiaj kluczowe dla rynku mogą okazać się dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA o godz. 16.00 (zakładam, iż zarówno dane o PKB w Wielkiej Brytanii, jak i USA będą tylko statystyczną formalnością). Trudno jednak prognozować jakąś wyraźniejszą zmianę na rynku walutowym, do Świąt jest już tak blisko, że myśli inwestorów coraz częściej krążą właśnie wokół tego tematu.

EUR/PLN: Dzisiaj rano notowania próbują wyłamać się w dół z konsolidacji 4,17-4,20. Szanse ku temu są, jeżeli weźmiemy pod uwagę mniejszą płynność rynku w połączeniu z większą przedświąteczną podażą ze strony kantorów, a także spodziewanymi interwencjami ministerstwa finansów w końcu roku. Złamanie 4,17 otworzy drogę do testowania 4,1550-4,16. Wskaźniki na wykresie 4H zdają się potwierdzać taką koncepcję.

USD/PLN: Wczoraj wieczorem testowaliśmy poziom 2,94, ale nie został on naruszony. Dzisiaj rano widać próbę sforsowania dolnego ograniczenia konsolidacji 2,9100/2,9150-2,9400. Wskaźniki na wykresie 4H zdają się potwierdzać możliwość złamania 2,91. To otworzyłoby drogę do testu 2,89-2,90. Oczywiście na większy ruch można by liczyć w sytuacji ataku EUR/USD na 1,4410.

EUR/USD: Na dziennym wykresie widać dzisiaj białą świecę, ale nie może to być na razie wiarygodny prognostyk. Jedynym pozytywem jest wzrost znaczenia wsparcia na 1,4260 i nie udane sforsowanie oporu na 78 pkt. przez US Dollar Index. Układ wskaźników na wykresie 4H przemawia jednak za zwyżkami. Pierwszym ważnym oporem będzie strefa 1,4360-1,4375. Jej sforsowanie otworzy drogę do 1,4410 i dalej 1,4480. Ten ostatni poziom wydaje się być jednak dość odległy w perspektywie najbliższych kilkunastu godzin.

GBP/USD: Wczoraj wieczorem doszło jednak do wybicia się poniżej 1,6050. Ważniejszym poziomem jest jednak 1,6100, gdzie dzisiaj rano obserwowaliśmy nieudaną próbe powrotu. Widać, iż inwestorzy uzależniają dalszy scenariusz od publikacji danych makro. Warto jednak zwrócić uwagę na istotność poziomu 1,6010, gdzie przebiega średnia z 200 sesji. Układ wskaźników na wykresie 4H może dawać niewielką przewagę stronie popytowej na funta.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...