Optymizm wraca na rynki

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Już wczoraj wieczorem inwestorzy zapomnieli o słabszych danych o produkcji przemysłowej w USA, a także ostrzeżeniach FED, jakoby miał monitorować sytuację w związku z osłabieniem się dolara w ostatnich miesiącach.

Rynek zdaje sobie sprawę, iż tak naprawdę nie istnieją skuteczne narzędzia, które mogłyby w sztuczny sposób odwrócić niekorzystny trend dla amerykańskiej waluty. Stąd też tego typu wypowiedzi ze strony FED, które najpewniej będą się jeszcze pojawiać, można traktować jedynie w ramach wytłumaczenia jakiegoś krótkoterminowego ruchu. Dzisiaj rano kurs EUR/USD na powrót znalazł się powyżej 1,49 i być może ponownie zaatakuje szczyty powyżej 1,50. Zwłaszcza, że na rynek wracają dobre nastroje, a carry-trade znów jest „w cenie”, co widać chociażby po ruchu na walutach wysokooprocentowanych i rynku surowców.
Dzisiaj uwaga rynku skupi się na danych z USA dot. inflacji CPI (powinny one potwierdzić, iż nie ma na razie zagrożenia wzrostem cen), a także informacjach o wydanych pozwoleniach i rozpoczętych budach w październiku (tutaj przełożenie na rynek w przypadku negatywnego zaskoczenia może być większe). Na pozostałych rynkach warto będzie zwrócić uwagę na zapiski z posiedzenia Banku Anglii w listopadzie, zwłaszcza w kontekście szans na kontynuację programu „quantitative easing”.

A co w kraju? Mamy dwie sprzeczne wypowiedzi dotyczące ryzyka naruszenia progu 55 proc. długu publicznego w 2010 – Rostowski kontra Gilowska. Jeden fakt jest niezaprzeczalny – budżet wisi na pasku prywatyzacji i to jest złe. Inwestorów bardziej będą interesować jednak dane o płacach w październiku (progn. 2,8 proc. r/r), a także wyniki przetargu obligacji BGK. W przypadku utrzymania się dobrego sentymentu globalnego złoty może jeszcze nieco zyskać, ale naprawdę niewiele.

EUR/PLN: Wskaźniki 4H kontynuują rozpoczętą wczoraj wieczorem zwyżkę, co może sugerować jej kontynuację na dzisiejszej sesji. Pewien niepokój wzbudza jednak Stochastic (15,5,4), który prognozuje raczej trend boczny, albo nawet ponowny test okolic 4,0750. Jest to możliwe biorąc pod uwagę aspekty fundamentalne. Większej przestrzeni do spadków jednak nie widać.

USD/PLN: Zdobyty wczoraj po południu przyczółek powyżej 2,7750-2,7600 nie został jednak na długo utrzymany. Rynek schodzi konsekwentnie w dół. Układ wskaźników 4H nie jest najlepszy. Może to sugerować re-test ostatniego dołka na 2,7150. O niższe poziomy może być jednak trudno.

EUR/USD: Wczoraj wieczorem mieliśmy dość ładny zwrot w górę i tym samym powrót powyżej poziomów 1,4825 i 1,4879 – one na powrót stały się wsparciami. Układ wskaźników na 4H wygląda pro wzrostowo, chociaż mogą się pojawić trudności z szybkim sforsowaniem oporu na 1,4940. Nie oznacza to jednak, iż podejmowane później próby, nie zakończą się sukcesem. Wtedy czekać nas będzie test okolic 1,4975 i dalej atak na 1,50.

GBP/USD: Trend horyzontalny trwa już półtora dnia i przybiera postać spodka (na 4H) co jest raczej pozytywne. Kluczowa będzie reakcja rynku na zapiski Banku Anglii z godz. 10:30. Wskaźniki 4H nie dają jednoznacznych sygnałów, chociaż patrząc w dłuższym ujęciu dominującym trendem jest wzrostowy. Stąd też bardziej prawdopodobne jest dzisiaj na nowe szczyty 1,6877.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...