Jak wybrać kredyt hipoteczny na zakup lub remont domu - poradnik

Sytuacja na rynku finansowania nieruchomości jest aktualnie wyjątkowa. Po pierwsze, ceny nieruchomości są na stosunkowo niskim poziomie (w porównaniu do czasu hossy z 2007 roku nawet o 1/3 taniej!). Po drugie ceny materiałów budowlanych są relatywnie tanie, zaś ekipy remontowe są do naszej pełnej dyspozycji praktycznie od zaraz. Taka sytuacja wzmaga potencjalne zainteresowanie skorzystaniem z oferty kredytu hipotecznego na budowę lub remont domu. O czym powinniśmy pamiętać decydując się na ofertę kredytu hipotecznego? Poniżej kilka porad dla zainteresowanych ofertą popularnej „hipoteki”.

Sprawdźmy ofertę naszego macierzystego banku!

Bank, w którym prowadzone jest nasze konto osobiste, na które wpływają uzyskiwane dochody jest naturalnym wyborem dla większości zainteresowanych skorzystaniem z kredytu. Dzięki historii współpracy, klienta z danym bankiem, możliwe jest zaproponowanie korzystnych warunków kredytu mieszkaniowego. Banki, konkurując pomiędzy sobą, umożliwiają klientom przeniesienie rachunku wraz z jego dotychczasową historią Dzięki czemu również w nowym banku, traktowani będziemy jak stali klienci!

Wszystkie promocje kredytów mieszkaniowych w jednym miejscu - sprawdź >>

Kredyt na remont lub zakup domu – różnice

Sfinansowanie, długo odwlekanego w czasie, remontu domu to zazwyczaj spory wydatek. Skorzystanie z oferty kredytu hipotecznego na remont, charakteryzować się będzie tym, że bank może od nas wymagać przedstawienia faktur nabycia poszczególnych materiałów, elementów wyposażenia. Z taką praktyką spotkamy się w większości banków oferujących kredyty hipoteczne. Dokumenty potwierdzające zakup materiałów budowlanych są swego rodzajem zabezpieczeniem kredytu i obligują kredytobiorcę do przeznaczenia środków finansowych na cel ustalony w umowie kredytowej. Niespełnienie tego warunku może być powodem do zażądania przez bank ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia spłaty lub nawet wypowiedzenia umowy. Co prawda w dzisiejszych realiach rynkowych banki odstępują od tego wymogu – komunikując to jako swoją przewagę konkurencyjną, czyli bez konieczności dostarczania dowodów zakupu.

Zobacz najlepsze kredyty na remont domu lub mieszkania

Kredytem z zabezpieczeniem w postaci hipoteki na nieruchomości, który może posłużyć na sfinansowanego dowolnego celu konsumpcyjnego, jest pożyczka hipoteczna. Należy pamiętać jednak o tym, że jest ona droższa niż kredyt hipoteczny. Podsumowując jeśli chcemy nabyć bądź wyremontować dom, a zależy na tym, by było to możliwie tanim kosztem powinniśmy zdecydować się na ofertę kredytu hipotecznego. Jeśli zaś chcemy sfinansować remont domu, ale przy okazji wykorzystać część kredytu na inny, dowolny cel (wakacje, spłata innych zobowiązań) to ciekawą propozycją jest pożyczka hipoteczna.

Warunki dodatkowe, czyli co może kryć się pod gwiazdką?

Większość ofert promocyjnych, skonstruowana została w ten sposób, aby z jednej strony zachęcić potencjalnie zainteresowanych skorzystaniem z danej oferty kredytowania, z drugiej zaś, aby bank w wyniku udostępnienia oferty promocyjnej niewiele zmniejszył swoje przychody.

Tym samym, aby skorzystać z promocji – przykładowo „promocji 0%” należy posiadać w danym banku konto osobiste i kartę płatniczą (np. Bank Millennium), przystąpić do ubezpieczenia rekomendowanego przez Bank (PKO Bank Polski) lub skorzystać z pakietu konta osobistego wraz z jednoczesnym nabyciem karty kredytowej (DnB Nord).

Promocja! 0% prowizji i gotówka w prezencie. Sprawdź szczegóły!

Jaki okres kredytowania?

Wybierając długość okresu kredytowania, czyli innymi słowy na to, w jakim czasie zamierzamy spłacić nasze zobowiązanie pamiętajmy o dwóch rzeczach – po pierwsze dłuższy okres kredytowania to z jednej strony niższa miesięczna rata, z drugiej jednak dłuższy okres spłaty wiąże się z większymi odsetkami, czyli więcej zapłacimy bankowi za korzystanie z kredytu.

Raty równe czy malejące?

Większość klientów decyduje się na raty równe z dwóch powodów. Po pierwsze klienci cenią sobie fakt, że comiesięczna rata będzie na jednolitym poziomie. Po drugie większość banków umożliwia tylko skorzystanie z równych rat kapitałowo-odsetkowych, uniemożliwiając spłatę kredytu w ratach malejących.

Pamiętać należy o tym, że decydując się na rozwiązanie alternatywne, czyli raty malejące zapłacimy mniej odsetek od naszego kredytu! Jak to możliwe? Otóż raty w pierwszym okresie spłaty będą wyższe – jednak pod koniec okresu kredytowania, spłacać będziemy w zamian odsetki od mniejszej kwoty pozostającego do spłaty kapitału.

Kredyt walutowy czy złotówkowy?

Odpowiedź na pytanie czy skorzystać z oferty finansowania zakupu nieruchomości kredytem udzielonym w polskim złotym czy w walucie obcej nie jest łatwa. Rata kredytu w walucie obcej jest niższa niż w złotówce, jednak występuje stosunkowo duże ryzyko kursowe (walutowe), które może oznaczać wzrost raty, nawet w krótkim okresie w związku ze zmianami na rynku walutowym.

Złota zasada mówi o tym, ażeby brać kredyt w tej walucie, w której uzyskujemy dochody – tej regule przyświecają również zalecenia ostrożnościowe kierowane przez Komisję Nadzoru Finansowego do banków.

Porównujmy oferty – to nic nie kosztuje, a zyskać można wiele!

Porównanie kredytów hipotecznych to w dzisiejszych czasach nic skomplikowanego. Wystarczy znać podstawowe dane na temat oczekiwanych parametrów kredytu (kwota kredytu, okres spłaty, waluta itp.) oraz znać podstawowe dane na temat uzyskiwanych dochodów (od jakiego czasu jesteśmy zatrudnieni, wysokość średnich dochodów itp.).

Poza tym podstawowe dane w zakresie posiadanych zobowiązań (limity na kartach kredytowych, pożyczki gotówkowe itd.). Będąc wyposażonym w taki arsenał wiedzy z pewnością otrzymamy informacje na temat propozycji kredytu na jaki możemy liczyć w danej instytucji.

Nie zawsze jednak to, co wstępnie zaproponowane zostanie nam przez bank, może różnić się znacznie od finalnej propozycji (może okazać się, że niezbędne będzie przeniesienie do danego banku konta osobistego, przystąpienie do ubezpieczenia itp.). Jednak czas, który poświęcimy na analizę warunków kredytu, które są nam proponowane, bardzo szybko się zwróci (opłaci), gdyż nie zostaniemy zaskoczeni dodatkowymi kosztami, których wcześniej nie uwzględnialiśmy przy planowaniu wydatków naszego domowego budżetu, który miał być przekazany na obsługę kredytu. A oszczędności w perspektywie wieloletniego kredytu mogą sięgać nawet dziesiątków tysięcy złotych! Warto zatem być dociekliwym zawczasu…

TOTALMONEY.PL

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...