Jak napisać umowę spółki cywilnej

Sławomir Biliński
rozwiń więcej
Prawne podstawy funkcjonowania spółki cywilnej zostały uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego (art. 860-875). W umowie tej spółki co najmniej dwaj wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów (art. 860 k.c.).


Tym wspólnym celem gospodarczym może być np. prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa czy osiąganie zysku. Wspólnikami spółki cywilnej mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, a także jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, lecz wyposażone w zdolność prawną, np. spółka jawna. Maksymalna liczba wspólników nie jest ograniczona. Spółka cywilna powstaje z chwilą zawarcia umowy. Oznacza to, że ustalenia zawarte w umowie spółki cywilnej obowiązują od chwili, w której umowa została podpisana.


Warto podkreślić, że przedsiębiorcą nie jest spółka cywilna. Przedsiębiorcą jest każdy wspólnik (art. 4 ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Ma to określone skutki. Wspólnicy spółki cywilnej będący osobami fizycznymi muszą posiadać wpis do ewidencji działalności gospodarczej, w którym będzie zapisane, że są wspólnikami spółki cywilnej. Do uzyskania wpisu w gminnej ewidencji działalności gospodarczej zobowiązani są wszyscy wspólnicy spółki cywilnej jako osoby fizyczne.


Spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Nie składa zatem deklaracji i nie rozlicza podatku dochodowego. Podatnikami są zaś wspólnicy tworzący spółkę. To spółka cywilna jest natomiast podatnikiem VAT (art. 15 ustawy o VAT); podobnie jest w przypadku podatku akcyzowego (art. 11 ustawy o podatku akcyzowym).


Ważną umowę spółki cywilnej można zawrzeć nawet ustnie. Ze względów praktycznych wskazana jest jednak forma pisemna. Pisemna umowa pozwoli wspólnikom umieścić w ewidencji działalności gospodarczej informację, że działają w spółce. Pisemnej umowy zażąda także urząd skarbowy. Gdyby umowa spółki miała przenosić własność nieruchomości (w formie wkładu wspólnika), należy ją zawrzeć w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości (art. 158 k.c.).


Umowa spółki cywilnej musi zawierać:

- oznaczenie wspólników (zazwyczaj będzie to imię, nazwisko i adres zamieszkania),

- określenie wspólnego celu gospodarczego (np. prowadzenie przedsiębiorstwa),

- wyznaczenie sposobu, w jaki wspólnicy będą dążyli do osiągnięcia łączącego ich celu gospodarczego (np. przez wniesienie wkładów).


Bez tych postanowień umowa spółki jest nieważna, bo nie spełniałaby wymagań definicji ustawowej.


WAŻNE!

Umowa spółki cywilnej musi zawierać oznaczenie wspólników, określenie wspólnego celu gospodarczego i wyznaczenie sposobu, w jaki wspólnicy będą dążyli do osiągnięcia łączącego ich celu gospodarczego.


W umowie spółki powinno się określić również:

- datę i czas, na jaki zostaje zawarta,

- zakres działalności według PKD,

- wkłady (w każdej postaci),

- podział zysku i uczestnictwo w stratach (wolno zwolnić wspólnika od udziału w stratach, ale niedopuszczalne jest wyłączenie wspólnika od udziału w zyskach),

- prowadzącego sprawy spółki i jej reprezentację,

- okres obrotowy.


Umowa spółki cywilnej jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek podatkowy w odróżnieniu od innych umów spółek spoczywa na wspólnikach, a nie na spółce. W urzędzie skarbowym właściwym ze względu na siedzibę spółki należy zapłacić pcc. Wynosi on 0,5% wartości wkładów wniesionych do majątku spółki. Wspólnicy powinni tu złożyć druk PCC-1 oraz opłacić podatek w terminie 14 dni od zawarcia umowy.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Poniżej prezentujemy wzór umowy spółki cywilnej.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

- art. 860-875 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 133, poz. 935


Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...