Jak zarejestrować spółkę z o.o.

Sławomir Biliński
rozwiń więcej
Zakładanie spółki z o.o. nie kończy się z chwilą podpisania umowy. Spółka z o.o. powstaje dopiero w momencie jej ujawnienia w rejestrze przedsiębiorców, który jest częścią Krajowego Rejestru Sądowego.


Zasady wpisywania do rejestru określają szczegółowo ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej: ustawa o KRS) oraz Kodeks spółek handlowych (dalej: k.s.h.). Sam proces rejestracji jest bardzo sformalizowany. Błąd popełniony we wniosku o wpis do rejestru będzie skutkował jego odrzuceniem lub wezwaniem do uzupełnienia braku.


Kto rejestruje


Zgłoszenie spółki handlowej do rejestru przedsiębiorców jest podstawowym obowiązkiem zarządu reprezentującego wspólników, którzy zamierzają prowadzić działalność gospodarczą w tej formie.


Gdzie i kiedy zarejestrować sp. z o.o.


Wniosek o wpis do rejestru należy zgłosić do sądu rejonowego, do jego wydziału gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego, właściwego ze względu na siedzibę spółki.


Zawiązanie spółki z o.o. powinno być zgłoszone w terminie 6 miesięcy od zawarcia umowy spółki (art. 169 k.s.h.). Niezgłoszenie spółki do KRS w tym terminie skutkuje jej rozwiązaniem.


WAŻNE!

Zawiązanie spółki z o.o. powinno być zgłoszone w terminie 6 miesięcy od zawarcia umowy.


Jest to wyjątek od ogólnej zasady, zgodnie z którą wniosek o wpis do rejestru powinien być złożony nie później niż w ciągu 7 dni od zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu (art. 22 ustawy o KRS).


Na jakim formularzu zarejestrować


Wniosek o wpis do rejestru należy złożyć na urzędowych formularzach (w przypadku spółki z o.o. na formularzu KRS-W3). Nie ma jednak przeszkód do złożenia wniosku na kserokopii lub wydruku komputerowym formularza.

Formularze udostępniane są w siedzibach sądów gospodarczych oraz w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego, a część z nich także w gminach. Można je znaleźć również na stronie internetowej www.ms.gov.pl.


WAŻNE!

Aktualne druki KRS znajdują się na stronie internetowej www.ms.gov.pl.


O czym należy pamiętać, wypełniając formularze w postępowaniu rejestrowym


Sformalizowany przebieg rejestracji spółki oznacza, że poniższych zasad wypełniania formularzy należy bardzo ściśle przestrzegać:

- pola formularza (białe), które zawierają dane wpisywane przez wnioskodawcę, powinny być wypełniane wielkimi, drukowanymi literami, w języku polskim, czytelnie, na maszynie, komputerowo lub ręcznie,

- pola, które nie są wypełniane, należy wyraźnie przekreślić,

- w polach, w których jest kilka możliwości do wyboru, kwadrat odpowiadający żądanej informacji należy zaznaczyć znakiem X,

- zasadniczo nie należy poprawiać wypełnionych pól ani zamalowywać ich korektorem; jeśli jednak jest to konieczne, to przy dokonanej zmianie należy umieścić parafę osoby, która tego dokonała,

- do wniosku należy dołączyć wszelkie wymagane załączniki, zarówno te składane na formularzach, jak i w formie zwykłych dokumentów,

- wniosek musi być odpowiednio opłacony i podpisany.


Co dołączyć do wniosku


Do powyższego formularza dołącza się załączniki:

- KRS-WK Organy podmiotu/wspólnicy uprawnieni do reprezentowania spółki,

- KRS-WM Przedmiot działalności,

- umowę spółki,

- dokument o powołaniu członków organów spółki,

- listę wspólników,

- wzory podpisów,

- nazwiska, imiona i adresy członków zarządu.


W niektórych przypadkach (np. powstanie spółki w wyniku przekształcenia) konieczne będzie także załączenie formularzy:

- KRS-WA Oddziały, terenowe jednostki organizacyjne,

- KRS-WH Sposób powstania podmiotu,

- KRS-WL Prokurenci,

- KRS-ZN Sprawozdania finansowe i inne dokumenty,

- nazwisko, imię albo firma i siedziba oraz adres jedynego wspólnika.


Dokumenty, na podstawie których ma być dokonany wpis do rejestru, należy złożyć w oryginałach albo poświadczonych urzędowo odpisach, wyciągach.


Ile to kosztuje


Koszty rejestracji spółki z o.o. w Krajowym rejestrze sądowym przy składaniu wniosku wynoszą:

- 1000 zł opłaty sądowej,

- 500 zł opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.


Jakie są konsekwencje nieprawidłowego złożenia wniosku


Wniosek, który nie został:-

- złożony na urzędowym formularzu,

- należycie opłacony

- lub został nieprawidłowo wypełniony

jest zwracany bez wzywania do uzupełnienia braków (art. 19 ust. 3 ustawy o KRS). W razie zwrócenia wniosku przy pierwszym wpisie do rejestru może on być ponownie złożony w terminie 7 dni od doręczenia zarządzenia o zwrocie.

Jeśli ponownie złożony wniosek nie jest dotknięty brakami, wywołuje skutek od daty pierwotnego wniesienia. Skutek taki nie następuje w razie kolejnego zwrotu wniosku.


Błąd lub brak skutkujący odrzuceniem wniosku lub wezwaniem do uzupełnienia może powstać nie tylko na formularzu KRS-W3 i odpowiednich załącznikach formularzowych, ale także np. w umowie spółki, oświadczeniach zarządu.

Częste błędy to m.in.: wadliwe oznaczenie wspólników, błędy rachunkowe dotyczące wysokości kapitału zakładowego i sumy udziałów, wpisanie błędnej nazwy miejscowości siedziby spółki. Jeżeli braki nie zostaną usunięte w wyznaczonym przez sąd terminie, sąd wydaje postanowienie, na które przysługuje apelacja.


Sąd rejestrowy nie może odmówić wpisania spółki do rejestru z powodu drobnych uchybień, które nie naruszają interesu spółki oraz interesu publicznego, a nie mogą być usunięte bez poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów (art. 164 § 3 k.s.h.).


Na str. 93-94 publikujemy wzór wypełnionego formularza KRS-W3. Dane użyte w formularzu pochodzą z umowy spółki, której wzór zamieściliśmy w artykule „Jak napisać umowę spółki z o.o.” (Mk nr 12/2007, str. 91).


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

oprac. Sławomir Biliński


Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...