BZ WBK włączył się do walki o kredyty mieszkaniowe

Halina Kochalska
Analityk Gold Finance
rozwiń więcej
Po tym jak banki sparzyły się na kredytach konsumpcyjnych, znów łaskawszym okiem spoglądają na poszukujących kredytów mieszkaniowych. Po Millennium, Polbank EFG oraz BRE, do którego należy mBank i MultiBank, aktywność kredytową zwiększył również BZ WBK.

Kierowany przez Mateusza Morawieckiego piąty bank w kraju pożycza na nieruchomości już niemal 300 mln zł miesięcznie i to wyłącznie w złotych. Jak ogromnej dokonał zmiany świadczy fakt, że jeszcze w styczniu udzielił kredytów mieszkaniowych za mniej niż 30 mln zł.

Nie bez powodu. Gdy odsetek pożyczek gotówkowych spłacanych z opóźnieniem powyżej 90 dni wynosił 6,8 proc., kart kredytowych 10,2 proc., to dla kredytów hipotecznych było to zaledwie 0,9 proc. Sytuacja zresztą wygląda podobnie w innych bankach. Zarobek na hipotekach, choć niższy, okazuje się więc w praktyce o wiele pewniejszy.

BZ WBK rozważa też wprowadzenie kredytów w euro. – Pytań klientów o tego typu ofertę jest sporo – mówił prezes Morawiecki przy okazji ogłaszania wyników za III kwartał. – Zastanawiamy się także nad kredytami ze stałym oprocentowaniem ­ dodał szef BZ WBK. Powód ? - Stopy są na historycznie niskim poziomie i mogą już tylko iść w górę. Jeśli wzrosną o kilka punktów procentowych, osoby które obecnie się zadłużają mogą mieć kłopoty – przestrzegał Mateusz Morawiecki. Kierowany przez niego bank zabezpiecza się przed tym analizując zdolność kredytową klienta przy oprocentowaniu wyższym o 2 punkty proc. niż aktualnie oferowane. - Dlatego tym bardziej warto poważnie rozważyć propozycję kredytów ze stałym oprocentowaniem– dodał prezes BZ WBK.

Obecnie najczęściej spotykana konstrukcja oprocentowania to marża odsetkowa banku plus stawka 3 lub 6 miesięcznego WIBOR-u, a jeśli kredyt jest w walutach obcych, to LIBOR-u dla franka szwajcarskiego lub euro. Jeśli więc zmieniają się stawki WIBOR czy LIBOR, czyli odsetki jakie naliczają banki pożyczając sobie pieniądze między sobą, zmienia się też oprocentowanie kredytów hipotecznych. Stawki międzybankowe są oczywiście pochodną obowiązujących w danym kraju stóp procentowych. W Polsce podstawowa stopa procentowa wynosi 3,5 proc. i tak niska jeszcze w historii nie była.

Czy oferta na stałą stopę procentową BZ WBK spotka się z zainteresowaniem? Wiele zależy od ceny, ale jak pokazują wcześniejsze doświadczenia, łatwo nie będzie. Kredyty ze stałym oprocentowaniem nie są bowiem w Polsce nowością. W roku 2000 i 2001 udzielał ich Bank Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego, oferując dla złotowego zadłużenia stawki w granicach 18 proc. Wówczas wydawało się to okazją. Wkrótce jednak stopy procentowe w Polsce zaczęły gwałtownie spadać, a na rynek weszły też niżej oprocentowane kredyty walutowe. Efekt? Posiadacze kredytów ze stałym oprocentowaniem poczuli się oszukani. I gdy w 2007 r. na rynek z kredytem o stałym oprocentowaniu weszły Nykredit, BPH Bank Hipoteczny oraz Deutsche Bank PBC, odzew był znikomy. Nykredit, który oferował stałą stopę dla kredytu w euro na 30 lat na ok. 6,5 proc., nie pomogła nawet duża kampania reklamowa. Zainteresowanych nie było też w BPH Bank Hipoteczny, gdzie gwarancja oprocentowania dotyczyła tylko 10 lat, czy w DB PBC, który stałe odsetki zapewniał na 5 lat. – Nieliczni podpisujący tego typu umowy byli cudzoziemcami lub Polakami mieszkającymi wcześniej wiele lat za granicą – mówi mówi Andrzej Dębowski z Departamentu Bankowości Hipotecznej Deutsche Bank PBC.

Kredyt ze stałym oprocentowaniem przez 5 lat Deutsche Bank oferuje zresztą do dziś. Dla kredytów złotowych stałe oprocentowanie przez 5 lat zaczyna się od 9,88 proc., dla euro od 8,20 proc., a dla franka szwajcarskiego od 7,83 proc. To sporo powyżej zmiennych stawek, jakie obecnie można dostać w bankach. Dla złotych jest to ok. 7 proc., a dla euro i franka ok. 5-6 proc.

Tymczasem Polak nie jest gotów dodatkowo zapłacić za stabilność. Bardziej zależy mu, aby na początku miał do obsługi jak najniższą ratę - mówi Andrzej Dębowski
z Departamentu Bankowości Hipotecznej Deutsche Bank PBC.

Moja firma
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

pokaż więcej
Proszę czekać...