Wciąż dużo złych wiadomości

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
rozwiń więcej
inforCMS
Mimo dużego wzrostu notowań w czwartek, niewiele nowego wniosła ta sesja do obrazu rynku. Odbicie było praktycznie przesądzone, po tym, jak pojawił się popyt na akcje w II połowie środowej sesji.

Czy ponad 4-proc. wzrost można uznać za zaskakujący? Raczej nie, biorąc pod uwagę skalę przeceny z wcześniejszych sesji, jak również notowaną w ostatnich dniach zmienność. W czasie silnych spadków, a z takimi mieliśmy do czynienia ostatnio, gwałtowne zwroty zdarzają się często. Chodzi o to, by na ich podstawie nie wyrabiać sobie zdania o rynku. Tak silny trend spadkowy, z jakim mamy do czynienia, nie odwróci się nagle. Tym bardziej, że jesteśmy wciąż bombardowani złymi wiadomościami. Wczoraj była nią produkcja przemysłowa.

Zmienność sytuacji rynkowej wykazało wczorajsze popołudnie, gdy doszło do szybkiego odrobienia strat przez waluty względem złotego. Do końca dnia nic nie zostało z zysków, jakie złoty wypracował wcześniej. Jednocześnie, sesja w Ameryce nie przebiegła tak, jak zapowiadały to notowania kontraktów terminowych, wskazujące na zwyżkę. S&P 500 spadł, potwierdzając, że na dwóch ostatnich sesjach wykonał jedynie ruch powrotny do przebitej bariery 800 pkt.Nie widać w tych warunkach innej możliwości, jak kontynuacja ruchu w dół. Nie ma też wątpliwości, że negatywne sygnały ze świata będą wpływać na koniunkturę u nas. Rynkiem rządzi kilka spółek, które inwestorzy wykorzystują do spekulacji. Wczoraj 1,24 pkt proc. wzrostu z 4,1-proc. zwyżki WIG przypadło na Pekao. Dalsze ponad 0,9 pkt proc. wygenerowały PKO BP wraz z PKN Orlen. Wpływ na słaby przebieg sesji w Ameryce miały z jednej strony obcięcie przez HP prognoz zysków, a z drugiej obawy przed skutkami dla sektora finansowego niewypłacalności użytkowników kart kredytowych.

Agencja ratingowa Fitch przestrzegła przed wzrostem niespłacanych pożyczek z kart kredytowych. To utwierdza inwestorów w przekonaniu, że nawet gdyby udało się zażegnać problem toksycznych aktywów, nie będzie to koniec kłopotów sektora bankowego. Nastrojów nie poprawiała też opinia Nouriela Roubiniego, profesora który sławę zyskał zapowiadając obecne kłopoty amerykańskiej gospodarki, który tym razem przestrzegł przed popadnięciem któregoś z banków rządowych w kłopoty.
Przyjęcie w Niemczech ustawy o nacjonalizacji banków też potwierdza, że władze liczą się z dalszymi trudnościami. Do tego dochodzi kwestionowanie przez analityków skuteczności planów pomocowych. Wczoraj specjaliści z Bank of America sugerowali, że programu wsparcia dla mających kłopoty ze spłacaniem kredytów hipotecznych, nie uda się wdrożyć w całości. Posiadaczom akcji nie sprzyjały też generalnie dane makroekonomiczne.

Tym samym na ostatniej sesji tygodnia stajemy wobec zamknięcia go poniżej 800 pkt, co należałoby traktować z perspektywy kolejnych miesięcy jako mocny sygnał kontynuacji bessy. Nic nie przemawia na razie przeciwko takiemu scenariuszowi. Interesujące będą dziś dane o wskaźnikach PMI w Europie w lutym. Oczekiwana jest niewielka poprawa. Jeśli nie nastąpi mogą zacząć pojawiać się opinie przesuwające ożywienie gospodarcze na końcówkę tego roku. Teraz przeważa opinia, że powinno zacząć się w połowie obecnego roku.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...