Akcje drożeją przy niskich obrotach

Łukasz Wróbel
analityk rynków finansowych
rozwiń więcej
Niska aktywność inwestorów spowodowana urlopami i brakiem ważnych danych zapowiada spokojny tydzień na rynkach. Indeksy w USA pobiły właśnie tegoroczne rekordy.

Ostatnie giełdowe sesje 2009 roku mogą na światowych rynkach mijać w sennej atmosferze. O rajdzie Świętego Mikołaja w tym roku raczej nie może być mowy - na cztery dni przed kóncem grudnia główne rynki urosły o ok. 2-3 proc.

W piątek amerykańskie indeksy ustanowiły tegoroczne maksima i znalazły się na najwyższych poziomach do 15 miesięcy. S&P500 oraz DJIA zyskały po 0,5 proc. finiszując odpowiednio 24,7 proc. i 19,9 proc. powyżej poziomów z początku 2009 roku. Inwestorzy nie oczekują w ciągu najbliższych dni na żadne przełomowe dane makroekonomiczne, dlatego uwaga powinna koncentrować się wokół komunikatów poszczególnych spółek oraz prognoz ekspertów na 2010 rok.

Na azjatyckich giełdach ostatni tydzień 2009 roku rozpoczął się pomyślnie dla inwestorów. Japoński NIKKEI wzrósł o 1,3 proc., a indeks giełdy w Szanghaju ok. godz. 8.30 czasu warszawskiego zyskiwał 1,6 proc. Listopad okazał się bardzo udanym miesiącem dla branży przemysłowej, zwłaszcza jeśli za punkt odniesienia przyjęlibyśmy początek 2009 roku, kiedy spadek produkcji przemysłowej w Japonii w ujęciu rok do roku sięgał 40 proc. W listopadzie produkcja przemysłowa w Kraju Kwitnącej Wiśni wzrosła o 2,6 proc. m/m (po wzroście o 0,5 proc. w październiku) i była zaledwie o 3,9 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2008 roku. Choć od 17 miesięcy w Japonii nieprzerwanie panuje deflacja, która pomniejsza PKB drugiej największej gospodarki na świecie, to jednak analitycy zwracają uwagę na fakt, że akcje dojrzałych, japońskich spółek mogą być głównymi beneficjentami dynamicznego rozwoju rynków wschodzących.

Blisko 90 proc. środków z chińskiego pakietu stymulacyjnego, wycenianego na ok. 560 mld USD, zostało przeznaczonych na projekty infrastrukturalne, a do ich zrealizowania konieczne będzie wsparcie doświadczonych firm. Z punktu widzenia analizy fundamentalnej akcje spółek notowanych w Tokio są znacznie tańsze nie tylko od tych notowanych na przegrzanych rynkach chińskim czy brazylijskim, lecz również od amerykańskich papierów - np. współczynnik cena/wartość księgowa dla spółek z japońskiego indeksu Topix wynosi 1,1, dla S&P 500 2,3, natomiast dla chińskich spółek 3,3. Na rynku walutowym w poniedziałek dolar umacniał się względem jena przerywając czterodniową serię spadkową, a za euro płacono 1,439 USD.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...