Kolejne 4,9 mld usd trafiło do funduszy akcji z rynków wschodzących

Krzysztof Stępień
rozwiń więcej
Najświeższe dane o przepływach globalnego kapitału wykazały, że w tygodniu zakończonym 21 października fundusze akcji z rynków wschodzących pozyskały kolejne 4,9 mld USD. To najwyższa kwota od grudnia 2007 r.

W tym roku łączne napływy przekroczyły już 50 mld USD. Najlepszy wynik od 71 miesięcy odnotowały podmioty lokujące na rynkach rozwijających się Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Do tego regionu zaliczana jest Polska. Największym w tym roku zainteresowaniem cieszyła się też węższa grupa, jaką są europejskie rynki wschodzące. W skali globalnej znów duże pieniądze odpłynęły z funduszy pieniężnych. Było to tym razem 18,9 mld USD. Tym samym ujemny bilans tego roku przekroczył w ich przypadku 400 mld USD. Dla porównania do funduszy akcji na świecie przez ostatni tydzień napłynęło 10,5 mld USD, najwięcej od czerwca 2008 r. Jednocześnie był to najlepszy wynik w tym roku.

Globalne przepływy bez wątpienia znacząco wspierają koniunkturę. W ostatnich dwóch tygodniach przybrały jednak na tyle dużą skalę, że stanowią poważny czynnik ryzyka, bo mają to do siebie, że co jakiś czas odwracają się. Zwraca przy tym uwagę to, że mimo potężnych środków płynących w październiku do funduszy akcji zyski na rynkach rozwiniętych i dojrzałych nie są aż tak duże. Licząc w lokalnej walucie pierwsze zyskały 2,2%, drugie 3,8%. Spojrzenie na 3-miesięczne zmiany, wynoszące odpowiednio 8% i 10%, wskazuje na wyrównywanie się stóp zwrotu na obu grupach rynków.

W kontekście doniesień o ogromnym zainteresowaniu kredytami na zakup akcji PGE warto odnotować skromny debiut Arctic Paper. Zyski wynoszą teraz ok. 3%, a w najlepszym momencie nie przekraczały 5%. Sprzedaży tych akcji towarzyszyły też duże redukcje zapisów. Jednak spółce nie udało się sprzedać papierów po maksymalnej cenie. W przypadku PGE będzie inaczej, ale też i inny jest „kaliber” tej firmy.

W Europie mamy dziś dwie rozczarowujące wiadomości. Pierwsza o mniejszym znaczeniu. To nieco gorszy od oczekiwanego odczyt październikowego Ifo w Niemczech. Druga znacznie poważniejsza. To spadek brytyjskiego PKB w III kwartale. Oczekiwano wzrostu. Przypomnijmy, że wczoraj nieco gorszy od prognozowanego wzrost gospodarczy wykazały Chiny. Widać, że rzeczywistość ma coraz większe trudności, by sprostać oczekiwaniom. To kontrastuje z nieustającym optymizmem na giełdach.

Wskaźniki makro

WIG przekracza dziś barierę 40 tys. pkt, ale podobnie jak pokonanie sierpniowej górki nie wywołuje to większych emocji na parkiecie. Po rozpoczęciu sesji luką hossy przez pierwszą połowę dnia trwa konsolidacja. Znów więc losy sesji będą ważyć się w końcówce. Silnym wsparciem jest teraz 39,2 tys. pkt.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...